נמלולים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קופסת הפצת גרסת ה-DOS של המשחק בישראל.

נמלוליםאנגלית: Lemmings) היא סדרת משחקי מחשב שבהם השחקן צריך להוביל יצורים קטנים (נמלולים) עד ביתם, דרך סדרת מכשולים. על פי עלילת המשחק, הנמלולים הם יצורים מוגבלים ההולכים רק ישר, ללא קשר למה שהם רואים. באמצעות כלים מוגבלים שמקבל השחקן, הוא מעניק לנמלולים מסוימים יכולות שונות האמורות לפרוץ את הדרך אל הבית ולאפשר לכוון את כל הנמלולים אל ביתם.

המשחק מבוסס על מיתוס ידוע לפיו הלמינגים, מין מכרסם הנפוץ בסמוך לאזור הארקטי, קופצים בהמוניהם אל מותם כאשר אוכלוסייתם גדלה.

המשחק פותח על ידי חברת DMA Design (לימים Rockstar North, שעתידה לפתח את סדרת משחקי Grand Theft Auto) והופץ על ידי חברת Psygnosis למחשב האמיגה. המשחק הפך למשחק חשיבה ממוחשב פופולרי, ונמכר ב-15 מיליון עותקים על מגוון גרסאותיו והיסביו למחשבים ולקונסולות השונות[1] (כולל אב טיפוס של מכונת ארקייד אשר פיתוחה בוטל בטענה של חוסר פופולריות, בשל החשש שעיצוב המשחק לא מותאם לארקייד[2][3]). למשחק נוצר מספר שיא של גרסאות לפלטפורמות השונות ביחס להיותו משחק מחשב ביתי ולא משחק ארקייד[4] (משחק המחשב הביתי היחיד שיש לו כמות גדולה יותר של גרסאות לפלטפורמות השונות, הוא טטריס[5][6]), וכן ביחס להיותו משחק שנשלט על ידי עכבר מחשב (רוב היסביו וגרסאותיו של המשחק היו לקונסולות המשחקים השונות ולמחשבי 8 ביט נעדרי עכבר כדוגמת קומודור 64, ספקטרום סינקלייר וכן Amstrad CPC שהמשחק לא הותאם אליהם במקור, ורק מעטים מהיסביו, כדוגמת DOS, חלונות 95, מקינטוש, Apple IIGS, Atari ST וכן Acorn Archimedes תמכו בעכבר מחשב) ביחס לתקופה שבה המשחק יצא.

למשחק יצאו גרסאות נוספות, משחקי המשך ושני משחקי ספין-אוף במהלך השנים.

למרות קנה ההצלחה הגדול של המשחק, משחק ההמשך, Lemmings 2: The Tribes, שיצא שנתיים בלבד לאחר המשחק המקורי, לא הצליח לשחזר את קנה המידה של הצלחת המשחק המקורי[7], ונמלולים הפך בתוך מספר שנים לאופנה חולפת(אנ') כאשר המשחק השלישי בסדרה, All New World of Lemmings, נחל כישלון גדול ויצא רק לאמיגה ולמחשב האישי[8] ואז DMA Design נטשה את המותג לטובת Grand Theft Auto.

משחקי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Lemmings – יצא ב-14 בפברואר 1991
 • Lemmings 2: The Tribes – יצא בשנת 1993
 • All New World of Lemmings/Lemmings Chronicles – יצא ב-1994

הערה: החל מ-3D Lemmings משחקי הסדרה אינם מיוצרים יותר על ידי DMA Design שעברה לפתח את Grand Theft Auto.

 • 3D Lemmings - יצא ב-1995
 • Lemmings Revolution – יצא ב-28 באפריל 2000
 • Lemmings (2006) - יצא ב-23 במאי 2006
 • Lemmings (PS3) - יצא ב-2009
 • Lemmings Touch - יצא ב-27 במאי 2014
 • Lemmings: The Official Game - יצא ב-20 בדצמבר 2018

בשנת 1996 יצאו שני משחקי ספין אוף של נמלולים: אחד בשם "The Adventures of Lomax", אשר מציג את לומאקס כגיבור הנמלולים, ואף מציג משחקיות שונה לחלוטין בסגנון פלטפורמה, והשני, "Lemmings Paintball" משחק איזומטרי בסגנון פיינטבול.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נמלולים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Dailly, Mike (2006). The Complete History of DMA Design
 2. ^ Hardcore Gaming 101: Lemmings, hg101.kontek.net
 3. ^ "Lemmings [Arcade - Prototype] - Unseen64". Unseen64: Beta, Cancelled & Unseen Videogames! (בAmerican English). 2009-04-28. נבדק ב-2017-09-22.
 4. ^ Wallis, Alistair. "Playing Catch Up: GTA/Lemmings ' Dave Jones" (באנגלית). נבדק ב-2018-05-02.
 5. ^ The Most Ported Games of All Time - Cheat Code Central, lists.cheatcc.com
 6. ^ The Most Ported Games of All Time - Cheat Code Central, lists.cheatcc.com
 7. ^ Hardcore Gaming 101: Lemmings, hg101.kontek.net
 8. ^ Hardcore Gaming 101: Lemmings, hg101.kontek.net