משחק פלטפורמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לכידת מסך מתוך משחק הפלטפורמה הדו-ממדי "הנסיך הפרסי"
לכידת מסך מתוך משחק הפלטפורמה הדו־ממדי "Trine"

משחק פלטפורמה הוא סוג של משחק וידאו אשר המרכיב המאפיין אותו הוא שהדמות הנשלטת בידי השחקן צריכה לעבור את שלבי המשחק תוך כדי קפיצה בין פלטפורמות (משטחים) מקובעות ומעל למכשולים שונים. על אף שמשחקים אלו כוללים אויבים ולחימה בהם, הצלחת השחקן תלויה יותר בתזמון וזריזות ופחות ברפלקסים ושליטה במערכת הקרב, כאשר השחקן חייב להימנע מלגרום לדמות בה הוא משחק ליפול מהפלטפורמה או לפספס קפיצה שהייתה הכרחית כדי להתקדם.

משחקי הפלטפורמה יצאו לראשונה לשווקים בראשית שנות ה-80 של המאה ה-20. מאפיין בולט בקרב אותם משחקי הפלטפורמה הראשונים היה שכולם שוחקו מפרספקטיבת משחק גוף שלישי בהם השחקן משקיף לעולם המשחק ממבט צד. במהלך אמצע שנות ה-90 התפתח הז'אנר כאשר משחקי הפלטפורמה התלת־ממדיים שווקו לראשונה והפכו לפופולריים במיוחד. בנוסף לכך, לאורך השנים הז'אנר התפתח רבות כאשר משחקים רבים שנחשבים למשחקי פלטפורמה החלו לשלב אלמנטים ז'אנרים אחרים, כגון אלמנטים מז'אנר משחקי היריות בסדרת משחקי הפלטפורמה-יריות קונטרה ואלמנטים מז'אנר משחקי ההרפתקאות במשחק פלאשבק (אנ'), או אלמנטים מז'אנר משחקי ה-RPG במשחק Castlevania: Symphony of the Night (אנ').

בעוד שהז'אנר לרוב מזוהה עם קונסולת משחקים לאורך השנים משחקי פלטפורמה בולטים רבים שווקו רק כמשחקי ארקייד, או רק לקונסולות משחקים ניידות ולמחשבים הביתיים.

בשלב מסוים במהלך סוף המאה ה-20 משחקי הפלטפורמה היו ז'אנר משחקי הווידאו הפופולרי ביותר בעולם, כאשר בשיא הפופולריות של הז'אנר בין רבע לשליש מכל המשחקים שיצאו לקונסולת המשחקים היו משחקים מז'אנר זה. לא היה שום ז'אנר אחר לפי כן או אחרי כן שהצליח לזכות באותה מידת ההצלחה. מאמצע העשור הראשון של המאה ה-21 הז'אנר הפך להרבה פחות דומיננטי,[1] זאת על אף שמאז ועד היום עדיין מיוצרים עדיין בכל שנה מספר רב של משחקי פלטפורמה חדשים. בתחילת העשור השני של המאה ה-21 משחקי הפלטפורמה זכו להתעניינות מחודשת כאשר משחקי פלטפורמה שונים שיצאו למכשירי הסמארטפון ואשר בהם דמות השחקן צריכה לרוץ דרך עולם אינסופי מבלי להיהרג הפכו פופולריים במיוחד.

תת-סוגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועה במסך אחד (Single screen movement)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי הפלטפורמה יצאו לראשונה לשווקים בראשית שנות ה-80 של המאה ה-20. בשל המגבלות הטכניות של אותה התקופה משחקי הפלטפורמה הראשונים שיצאו לשווקים הוגבלו לשטח משחק קבוע, בו השחקן צופה בדרך כלל מן הצד.

משחק הארקייד Space Panic אשר פותח על ידי חברת Universal Entertainment Corporation ויצא לראשונה לשווקים בשנת 1980 נחשב על ידי רבים בתור משחק הפלטפורמה הראשון, אם כי הבחנה זו שנויה במחלוקת — בעוד שלשחקן הייתה האפשרות לפול, לא הייתה לשחקן את היכולת לקפוץ, להתנדנד או לנתר, ובשל כך, הוא אינו עונה להגדרה העכשווית של הסוגה. עם זאת, אין מחלוקת כי למשחק זה הייתה השפעה רבה על הז'אנר - המשחק היה מרוכז בטיפוס על סולמות בין קומות שונות, אלמנט שהפך נפוץ במשחקי פלטפורמה מוקדמים רבים שבאו אחריו. משחק בולט נוסף בסוגת משחקי הפלטפורמה שיצא לשווקים באותה השנה היה המשחק Crazy Climber של חברת Nihon Bussan אשר בו השחקן היה צריך לטפס במעלה ובמורד מבנים שונים.

דונקי קונג, משחק ארקייד אשר יוצר על ידי נינטנדו ביולי של שנת 1981, היה המשחק הראשון שאפשר לשחקן לקפוץ מעבר למכשולים ולפערים בשלבים השונים.

תנועה בריבוי מסכים (scrolling)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – משחק גלילה צדדית

משחק הפלטפורמה הראשון שהשתמש בגרפיקת גלילה הגיע שנים לפני שהז'אנר הפך לפופולרי. ג'אמפ באג היה משחק ירי-פלטפורמה בפיתוחה של Alpha Denshi שיצא למכונות הארקייד בשנת 1981, כחמישה חודשים בלבד לאחר דונקי קונג. השחקנים שולטים במכונית קופצת שמנתרת מעל שלבי פלטפורמה כמו בניינים, עננים וגבעות. המשחק הציע הצצה לבאות כשהציג פלטפורמות תלויות ולא שוות, רמות אשר נגללות הצידה במצב אופקי (ואף אנכי בשלב מסוים אחד), ובשלבים בעלי תמה משתנה כמו עיר, תוככי פירמידה ומתחת למים.

משחק הארקייד פטרול הירח משנת 1982 משלב בין קפיצה מעל מכשולים וירייה בתוקפים. כחודש לאחר מכן, חברת טאיטו פרסמה את המשחק מלך הג'ונגל, משחק פעולה בגלילה צדדית שכלל אלמנטים של משחק פלטפורמה - קפיצה בין צמחים מטפסים וקפיצה או ריצה מתחת לסלעים זזים. אולם, המשחק שווק מחדש תחת השם "ציד הג'ונגל" בגלל הדמיון לטרזן.

המשחק מתקפת מסלולים של חברת אפל כולל שלב פלטפורמה בגלילה צדדית, שבו הדמות רצה וקופצת מעל רכבת שועטת. הדמות היא רק דמות גפרורים, אך התנועתיות היא זו שהעניקה השראה למשחקים מאוחרים כמו הנסיך הפרסי. המשחק B.C.'s Quest for Tires משנת 1983 של חברת סיירה און ליין הציגה דמות מוכרת מרצועות קומיקס אמריקניות לתוך משחקיות של גלילה צדדית וקפיצה, בדומה ל"פטרול הירח". באותה שנה, המשחק "Snokie" למחשבי קומודור 64 ואטארי 8-ביט הוסיף משטחים לא מאוזנים לפלטפורמה בגלילה צדדית.

רשימת משחקי פלטפורמה בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-80 של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-90 של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

העשור הראשון של המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

העשור השני של המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-20 של המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משחק פלטפורמה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]