סיפורים מן האגף הנסתר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סיפורים מן האגף הנסתר
Anne Frank's Tales from the Secret Annex
סיפורים מן האגף הנסתר.JPG
מידע כללי
מאת אנה פרנק
שפת המקור הולנדית
סוגה סיפורים קצרים
הוצאה
תאריך הוצאה 1949
מספר עמודים 144
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת יבנה
תאריך 1988
תרגום מרים ילן-שטקליס
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-0-553-56983-4

סיפורים מן האגף הנסתרהולנדית: Verhalen rondom het Achterhuis) הוא אוסף סיפורים קצרים אשר נכתבו בידי אנה פרנק, בתקופה שבה כתבה את יומנה המפורסם.

מבנה הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השואה כאשר הסתתרו אנה פרנק ובני משפחתה מאימת הנאצים ב"אגף הנסתר" של סניף חברת אופקטה באמסטרדם, כתב אנה פרנק במקביל ליומנה גם סיפורים קצרים שונים, אף הם בשפה ההולנדית. הסיפורים נכתבו בסגנון שונה מיומנה, משום שאת היומן שמרה אנה לעצמה, ולא הניחה לאיש לקרוא בו, בעוד שאת הסיפורים היא הקריאה בפני משפחתה, ואף שקלה לנסות ולפרסם אותם בכתב-עת.[1]

לאחר שנעצרה עם משפחתה ב-1944, אספה מיפ חיס את הסיפורים יחד עם שאר דפי היומן, והעבירה אותם לאביה אוטו פרנק. ב-1949 כשנתיים לאחר שהיומן יצא לאור, פרסם אוטו פרנק גם את הסיפורים וכן רומן לא גמור בשם "חייה של קדי" שאנה הייתה באמצע כתיבתו, בספר תחת השם "סיפורים מהאגף הנסתר".

מהדורה מורחבת של הספר פורסמה ב-1960. מהדורה נוספת ו"שלמה" יצאה לאור בשנת 1982. כתבים אלו פורסמו שוב ביחד עם הגרסה המלאה והמוערת של היומן בשנת 2003. המהדורה האחרונה בשפה האנגלית יצאה לאור בשנת 2010.

ב-1975 תורגם הספר לעברית בידי מרים ילן-שטקליס, ויצא לאור בהוצאת יבנה. המהדורה העברית כוללת שבעה סיפורים, וכן שני מאמרים קצרים בשבח המידות הטובות שנכתבו בידי אנה פרנק. ב-1988 פורסמה גרסה עברית מורחבת יותר בידי ילן-שטקליס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מרים ילן-שטקליס, אנה פרנק: ספורים, הוצאת יבנה, 1975. עמ' 17-18.