סמית' וסון 40

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה, שם ערך קולע יותר, ניסוח, לשון, קצת סדר בערבוביה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
כדור S&W‏ 40.

סמית' וסון 40 (40S&W) הוא דגם של כדור אקדח מן הנפוצים בעולם. בשנת 1986 באירועי מיאמי, נרצחו שני סוכנים על ידי שני שודדים, כאשר אחד הסוכנים ירה בשודד כדור 9x19 מילימטר פרבלום שחדר לחזהו דרך המרפק ונעצר שלשה סנטימטר ליד לבו. בעקבות אירועים אלו, החלה הסוכנות הפדרלית בארצות הברית בתחקיר מעמיק בנושא תחמושת שבסופם הוחלט על מעבר לקליבר חדש וחזק יותר - כדור ה-10 מ"מ שפותח רק שנים מעטות קודם לכן.

הכדור הקשה היה ארוך מדי (25 מילימטר) והצריך אקדחים גדולים בסגנון ה-45ACP. בנוסף הרתע היה חזק מאד וסוכנים ובעיקר סוכנות רבות התלוננו על כך. בתגובה הורידה הסוכנות הפדרלית את כמות אבק השרפה. חברת סמית' וסון השכילה להבין שכמות אבק השרפה הנותר נכנס גם לתרמיל קצר יותר ובאוקטובר 1990 הציגה את ה-S&W‏ 40. שהוא בעל קוטר זהה אך אורכו הוא 22 מילימטר. הכדור מפתח כ 40& יותר כוח לעומת 9מ"מ והקוטר גדול ב 30% לעומת כדור בקוטר 9 מילימטר.

יתרונו העיקרי של הכדור הוא משקלו הכבד המאפשר פגיעה קשה יותר. חסרונו העיקרי הוא שבגלל הקוטר הגדול יותר מופחת כמות הכדורים הנישאים במחסנית לעומת ה9מ"מ. בסטטיסטיקת מקרי הירי ועצירית בכדור אחד מגיע ה ה-S&W‏ 40. בתחמושת טובה עד ל 95% ובזה ארבעה אחוז מעל הציונים הטובים ביותר של תחמושת 9 מ"מ. בשנת 1997 החליטה גם הסוכנות לחזור לעשרה מילימטר וכיום הוא נמצא בשימוש ב65% מכל משטרות ארצות הברית ובהן ה D.E.A., משמר החופים ומשטרת לוס אנג'לס. מעבר לזה נמצא הקליבר בשימוש במשטרות רבות באוסטרליה, קנדה, ברזיל ואפילו ירדן ביחידת משטרה מיוחדת בלוחמה בטרור בתת-מקלע של הקלר וקוך UMP. בישראל הקליבר הזה לא נמצא בשימוש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]