סקיאולוואנדאפליוט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סקיאולוואנדאפליוט
הנהר סקיאולוואנדאפליוט למרגלות מפל גודאפוס (Goðafoss)
הנהר סקיאולוואנדאפליוט למרגלות מפל גודאפוס (Goðafoss)
אורך 178 ק"מ
אגן ניקוז 3,860 קמ"ר
מוצא הגבול הצפון-מערבי של הקרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull) שבדרום-מזרח איסלנד
שפך מפרץ סקיאולוואנדי (Skjálfandi), אוקיינוס הקרח הצפוני
מדינות באגן הניקוז איסלנד

סקיאולוואנדאפליוטאיסלנדית: Skjálfandafljót) הוא נהר, שזורם מדרום-מזרח איסלנד אל החוף הצפוני של האי. אורכו 178 קילומטרים והוא מנקז שטח של 3,860 קמ"ר. ספיקתו הממוצעת של הנהר בחורף היא 35–70 מ"ק לשנייה, ובקיץ 200-70 מ"ק לשנייה. ספיקת המים הגבוהה ביותר, שנמדדה אי-פעם בנהר, היא 1,000 מ"ק לשנייה.

מוצא הנהר הוא בגבולו הצפון-מערבי של הקרחון הגדול ביותר באיסלנד — ואטנאיוקול (Vatnajökull), שנמצא בדרום-מזרח הארץ. ממנו, הנהר זורם צפונה אל ספרנגיסאנדור (Sprengisandur) — החלק הגבוה ביותר של רמת איסלנד, שממוקם בין הקרחונים ואטנאיוקול והופסיוקול (Hofsjökull).

בספרנגיסאנדור, הנהר זורם במקביל לכביש 26, שחוצה את האזור. בתוואי זה, הוא יוצר מספר מפלים, ביניהם אלדייארפוס (Aldeyjarfoss) וגודאפוס (Goðafoss), שנמצא ליד הקצה הצפוני של הכביש ההררי.

אחרי היציאה מרמת איסלנד, הנהר זורם בשפלה בצפון איסלנד ונשפך אל אוקיינוס הקרח הצפוני במפרץ סקיאולוואנדי (Skjálfandi). השפך של סקיאולוואנדאפליוט אל המפרץ ממוקם בין חצי האי פלאטייארסקאגי (Flateyjarskagi) שממערב למפרץ, לשפך הנהר לכסאו אי אדאלדאל (Laxá í Aðaldal) אל אותו מפרץ (מזרחה יותר).

בשנת 1989, חותרי קיאק עברו לראשונה את תוואי הנהר סקיאולוואנדאפליוט. קבוצת חותרים בריטית מאוניברסיטת שפילד היא שעשתה זאת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקיאולוואנדאפליוט בוויקישיתוף