סרבוסייק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הסרבו-סייקקרואטית: Serbo-Sijek – "שוסעת סרבים" וכן "שוסעת גרונות") הייתה סכין ששימשה את התנועה הפשיסטית הקרואטית "אוסטאשה" לרצח אסירי מחנות הריכוז שהקימו במדינתם, מדינת קרואטיה העצמאית, תחת הנאצים ובהנהגת אנטה פאבליץ'. בסכין השתמשו לייעול הרצח השיטתי הידני של יהודים, סרבים, צוענים ומתנגדי-משטר, בייחוד במחנה יאסנובאץ.

סכין "סרבוסייק" מיאסנובאץ

האוסטאשה העדיפו לרצוח את קורבנותיהם באופן "ידני", שכן כך לא בזבזו קליעים יקרים על "תת-אדם", וגם סיפקו את יצריהם הסדיסטיים ואת תורתם הגזענית והאגררית. הכלים הנפוצים בשימוש זה היו הלמות מקב (Malij) או שיסוע הגרון בסכין, בייחוד בפגיון השירות האישי של האוסטאשה, שעליו, ועל רימון ואקדח (לצד איקונין של ישו הצלוב) נשבעו חברי התנועה אמונים. לצורך שיסוף הגרון נתחבבה על האוסטאשה סכין קצבים גרמנית ממפעלו של גברידר גרפראת' (אחר-כך "הוברטוס סולינגן") בהזמנה מיוחדת של קרואטיה העצמאית.[1] במשך הזמן עוצבה הסכין מחדש בידי החרשים שבין אסירי המחנה, והם הפכוה ללהב צר ומעוקל, שהוצמד לכפפה שהאוסטאשה שמו (כדי להימנע ממגע ישיר עם האסירים).[2] אורך הלהב היה 12 סנטימטר, והוא אפשר לרצוח אסירים לפי גחמה ולאלתר, וכן במהירות גדולה.[3] כך רצחו כמה סוהרים מספר אלפי אסירים בלילה אחד, וראש להם היה הסגן פטר ברזיצה. הם פיתחו מיומנות בלתי-רגילה ויכלו לעקור איברים חיצוניים (אוזניים, אפים וכדומה) ואיברים פנימיים (לב, כליות ועוד) ברגע. על עור הכפפה נכתב "Gräwiso" ולכן נודעה הסכין גם כ"גרוויזו".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סרבוסייק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Vladimir Dedijer (Editor), Harvey L. Kendall (Translator), The Yugoslav Auschwitz and the Vatican: The Croatian Massacre of the Serbs During World War II (Prometheus Books. July 1992)
  2. ^ בתוכנית הטלוויזיה הקרואטית "יאסנובאץ: דם ואפר" (Krv i pepeo Jasenovca), מאת זורדאן זאפראנוביץ', 1983 (חלק 3 וגו'), אשר הנציחה את זוועות המחנה, נזכרת עדות בקשר ל"סרבוסייק".
  3. ^ ר' דייוויד מ. קנדי (David M. Kennedy et al., "The Library of Congress World War II Companion (Simon and Schuster, 2007, ע' 640, 646וגו':
    "ביאסנובאץ, סדרת מחנות בקרואטיה, תנועת האוסטאשה הימנית-לאומנית רצחה סרבים, יהודים, צוענים, מוסלמים ויריבים פוליטיים למשטר לא בגאז אלא בכלים ידניים, כגון הגרביזו או הסרבוסייק (מילולית: חותכת-סרבים)"
    והש' עם ניקולה ניקוליץ', Taborišče smrti--Jasenovac; Nikola Nikolic, Jože Zupančić (translator),Založba "Borec", (הוצאת זאלוז'בה "בורץ'", ליובליאנה 1969) עמ' 72 וגו'