לדלג לתוכן

סרביה החדשה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סרביה החדשה (חבל ארץ)
Нова Србија
מפת סרביה החדשה
מפת סרביה החדשה
מדינה האימפריה הרוסיתהאימפריה הרוסית האימפריה הרוסית
בירת החבל ארץ נובומירהורוד
תאריך ייסוד 1752
סיבת נטישה העברת חבל הארץ ל"ממשלת נובורוסיה"
תאריך נטישה 1764
דת נצרות אורתודוקסית

סרביה החדשהסרבית: Нова Србија) הוא חבל ארץ לשעבר באימפריה הרוסית שנוסד על ידי הגנרל הרוסי-סרבי יובאן הורוואט בשנת 1752. חבל הארץ ממוקם באוקראינה דהיום וחופף ברובו את שטח מחוז קירובוגרד. בירת חבל הארץ ומרכז ההגירה של הסרבים הייתה העיר נובומירהורוד (מירגורוד החדשה).

המייסד של המקום, יובאן הורוואט, הגיע למקום פיזית כבר בסוף ספטמבר 1751 ובשנת 1752 הקים בו את סרביה החדשה. רוב היישובים בסרביה החדשה נקראו על שם יישובים בסרביה עצמה ובאישור יליזבטה, קיסרית רוסיה, קראו על שמה התושבים מבצר שבנו. ב-1759 הקים הורוואט גדודי צבא לסרביה החדשה, והתחיל לפעול למען הקמת בית לאומי לסרבים בשטח האימפריה הרוסית. הוא הקים בית משפט עליון, משרדים שונים כגון; כלכלה, חוץ, אוצר, ביטחון וכו'. בסופו של דבר, הואשם הורוואט בשחיתות והוגלה מן המקום על ידי יקטרינה השנייה, קיסרית רוסיה. בשנת 1764 במסגרת חלוקה מנהלית מחדש של האימפריה הרוסית התפרקה סרביה החדשה והועברה לשליטת ממשלת נובורוסיה. הורוואט חזר למקום רק ב-1775 ונפטר קרוב לסרביה החדשה ב-1886.

סרביה החדשה, למרות שמה, לא כללה בעיקר סרבים. למעשה, רוב התושבים באזור היו מולדובנים ואוקראינים, והסרבים היוו כ-11 אחוזים בלבד מתוך האוכלוסייה. האוכלוסייה באזור בשיאה הגיעה ל-5,482 תושבים, ב-1757.

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • אלמנקו גלוהאק, (1990). Porijeklo imena Hrvat, איגוד הכותבים ביוגוסלביה.
  • בריאן דוויאס, (2016). The Russo-Turkish War, 1768-1774: Catherine II and the Ottoman Empire, הוצאת בלומסברי.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]