עזרה:ארגז חול לתבניות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יצירת ועריכת תבניות הן דברים מורכבים ומסובכים. הסיבה העיקרית היא תחביר התבניות המסורבל והמוגבל, שמצריך פעמים רבות שימוש בקוד ארוך וקשה להבנה. מאידך גיסא, יש תבניות שמשמשות בערכים רבים, ולכן כל שינוי בהן יכול לגרור שינויים במספר גדול מאוד של דפים.

בעיה נוספת היא שבתבניות, שלא כמו בדפים אחרים, לא ניתן להשתמש ב"תצוגה מקדימה" כדי לוודא שהקוד תקין: לחיצה על "תצוגה מקדימה" בדף התבנית תציג את הדף, אבל אם בדף התבנית נעשה שימוש בתבנית עצמה, למשל בדוגמאות כחלק מהתיעוד (כמובן בין תגיות ), התבניות הללו יעובדו ויוצגו לפי קוד התבנית השמור (הישן), ולא זה החדש, שהכנסתם בו שינויים וברצונכם לבדוק.

עובדות אלו גורמות לכך שקשה מאוד להיות בטוחים ששינוי בקוד התבנית נקי משגיאות, וגרוע מכך, השגיאה בתבנית תשתכפל ותגרום נזק להרבה דפים.

כדי לעזור להתגבר על מגבלות אלו, נוספו שני כלים המסייעים לבדוק קוד של תבנית לפני שמירתו:

  1. תצוגה מקדימה של הדף עם התבנית הזאת – אפשרות חדשה, שנוספה בעת עריכת דפים במרחב התבניות. אפשרות זו היא הפשוטה והמהירה מבין השתיים.
  2. ארגז חול של תבניות – זהו דף מיוחד, המאפשר לבחון תבניות השמורות בטיוטה הפרטית של המשתמש. אפשרות זו מורכבת יותר, אך שימושית במיוחד עבור בחינת שינויים בתבניות רבות בו-זמנית.

אופן השימוש בתצוגה מקדימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת עריכת תבנית, מתחת לכפתורי השמירה בתחתית העמוד תופיע תיבה נוספת תחת הכותרת "תצוגה מקדימה של הדף עם התבנית הזאת". בתיבה זו יש שדה יחיד – "כותרת הדף", שבו ניתן להזין שם של ערך או דף בו התבנית נמצאת בשימוש ולראות כיצד השינוי שנעשה משתקף ומשפיע על הדף. אפשר להקליד בשדה גם את דף התבנית עצמו או את דף התיעוד של התבנית, וכך לבדוק את הדוגמאות לשימוש בתבנית, שמופיעות לרוב בדף התבנית. אם אין בדף התבנית דוגמאות, כדאי לנצל את ההזדמנות שעורכים את התבנית, ולהוסיף כאלו.

אופן השימוש בארגז חול לתבניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלב א: יצירת התבנית בטיוטה פרטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם יוצרים תבנית חדשה מאפס, יש ליצור את התבנית בטיוטה פרטית; כלומר, בכתובת מהסוג: "משתמש:שם משתמש/טיוטה/תבנית:תבנית חדשה". חשוב: יש להקפיד על הקידומת "תבנית:" לפני שם התבנית.

שלב ב: בחירת עמוד לדוגמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם מדובר בעריכה של תבנית קיימת, יש לתת את אותו שם לתבנית בדף הטיוטה. (למשל, אם רוצים לערוך את התבנית {{הערה}}, אזי יש לקרוא לטיוטה בשם "משתמש:שם משתמש/טיוטה/תבנית:הערה"). ניתן לבחור כל דף אחר עבור עמוד לדוגמה.

אם מדובר ביצירה של תבנית חדשה, יש צורך ביצירת טיוטה נוספת (אפשר פשוט להשתמש בדף הטיוטה הרגיל של המשתמש, הנמצא תמיד בכתובת מיוחד:הדף שלי/טיוטה) שמשתמשת בתבנית, ולהשתמש באותו דף טיוטה עבור העמוד לדוגמה.

שלב ג: שימוש בארגז החול[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדף מיוחד:ארגז חול של תבניות ניתן לראות טופס עם ארבעה שדות למילוי.

  • השדה "תחילית לארגז חול" הוא החשוב מכולם, בו יש להזין את הקידומת של התבנית החדשה שיצרת. למשל, אם יצרת תבנית בדף טיוטה בשם "משתמש:שם משתמש/טיוטה/תבנית:תבנית חדשה אז יש למלא בשדה "משתמש:שם משתמש/טיוטה", כדי שארגז החול יידע מאין עליו לשלוף את התבנית.
  • בשדה "להציג את הדף" יש להזין את שם הדף שעושה שימוש בתבנית ושאנחנו רוצים לבחון את השפעות השינויים עליו.
  • השדה "להציג את הגרסה" מאפשר לבחון תצוגה של דף באמצעות גרסה ישנה של התבנית. בשדה יש להזין את מספר הגרסה הרצויה של התבנית, אותו ניתן למצוא אחרי הכיתוב "oldid=‎" בשורת הכתובת של דף האינטרנט של הגרסה.
  • השדה "להציג קוד ויקי"[דרושה הבהרה]

לאחר לחיצה על הכפתור "להציג", יוצג הדף לדוגמה, כאשר כל קריאה לתבנית המדוברת נעשית מתוך המרחב שנקבע (זה שהוזן בשדה "תחילית לארגז חול"). ניתן בדרך זו לבדוק מספר תבניות בו-זמנית, שכן ארגז החול ישתמש בכל התבניות שהן דפי משנה של הדף שהוזן בשדה "תחילית לארגז חול".