ערך ניבוי חיובי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ערך ניבוי חיוביאנגלית: positive predictive value או בקיצור PPV) משמש כמדד סטטיסטי ליכולת הזיהוי של מבחן או בדיקה רפואית. ערך ניבוי חיובי הוא היחס בין אלו שאובחנו נכון כחולים לאלו שתוצאת בדיקתם חיובית. הערך מתאר את ההסתברות להיות האדם חולה אם הבדיקה חיובית.

חישוב המדד[עריכת קוד מקור | עריכה]

קביעת ערך הניבוי החיובי של המבחן נעשית על ידי השוואת תוצאות המבחן לתוצאות מבחן שמהווה את מדד הזהב (המדד הקובע והמוחלט לגבי קיומו של המצב הנבדק). כך למשל, תוצאת בדיקת סקר למחלה יכולה להיות חיובית (מחלה קיימת) או שלילית (מחלה לא קיימת). התוצאות החיוביות נבדקות מול מדד הזהב ונקבעות כ"חיוביות אמיתיות" אם אכן המחלה קיימת על פי מדד הזהב או כ"חיוביות שגויות" אם המחלה לא קיימת על פיו. התוצאות השליליות נבדקות באותה צורה ונקבעות כ"שליליות אמיתיות" אם המחלה אכן לא קיימת על פי מדד הזהב או כ"שליליות שגויות" במקרה שבדיקת הסקר שללה את המחלה אך המחלה קיימת לפי מדד הזהב.

מצב (כמו מחלה)
כפי שנקבע על ידי מדד הזהב
קיים לא קיים
תוצאת
הבדיקה
חיובית חיובית אמיתית חיובית שגויה ← ערך ניבוי חיובי
שלילית שלילית שגויה שלילית אמיתית ערך ניבוי שלילי

רגישות

סגוליות

ערך הניבוי החיובי מחושב על ידי חלוקת מספר התוצאות החיוביות אמיתיות בסך מספר התוצאות החיוביות אמיתיות ומספר התוצאות החיוביות שגויות, כלומר חלוקה בסך התוצאות שסווגו כחיוביות בבדיקה.

ערך ניבוי חיובי = #חיוביות אמיתיות#חיוביות אמיתיות+#חיוביות שגויות


הנוסחה מגדירה את ההסתברות של אדם להיות חולה בהינתן שתוצאת הבדיקה שלו חיובית.

לחלופין, ניתן לחשב את ערך הניבוי החיובי בצורה הבאה:

ערך ניבוי חיובי = רגישות • שיעור הימצאותרגישות • שיעור הימצאות + (1 - סגוליות) • (1 - שיעור הימצאות)


(כאשר ערכי הרגישות, הסגוליות ושיעור ההימצאות יינתנו כשיעור מ־1 ולא באחוזים) כך למשל, אם בדיקה בעלת ערך ניבוי חיובי של 70% קבעה שאדם חולה במחלה, ישנה הסתברות של שבעים אחוזים שהאדם אכן חולה. אם לבדיקה יש ערך ניבוי חיובי של 100%, אזי כל אדם שתוצאת בדיקתו חיובית אכן חולה.

ערך ניבוי חיובי יעיל מעצם היותו מדד מעשי לבדיקה רפואית, אלא שהוא גם רגיש לשיעור הימצאות המחלה באוכלוסייה (ראו מדדים לבדיקות אבחון).

בתחום למידת המכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלמידת מכונה, נהוג לכנות את המדד Precision. בתחום אחזור המידע נוכל להסתכל על המדד כמייצג את מספר המסמכים שהם באמת רלוונטיים מתוך אלו שמנוע החיפוש סיווג כרלוונטיים והחזיר למשתמש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]