ערכת פיתוח תוכנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ערכת פיתוח תוכנה (אנגלית: Software development kit; נקרא בקיצור SDK או devkit) היא סט של כלים לפיתוח תוכנה המאפשרים יצירת יישומים עבור פלטפורמה מסוימת, כגון סביבת עבודה, פלטפורמת חומרה, מחשב, קונסולת משחקים, או מערכת הפעלה.

SDK יכול להיות משהו פשוט כמו ממשק תכנות יישומים (API) בצורה של קבצים מסוימים לשפת תכנות ספציפית או לכלול חומרה מתוחכמת כדי לתקשר עם מערכת משובצת מחשב מסוימת. כלים נפוצים כוללים עזרי איתור באגים ושירותים אחרים המוצגים לעתים קרובות בסביבת פיתוח משולבת (IDE).‏ SDK כולל לעתים קרובות קוד לדוגמה והערות טכניות או תיעוד אחר לתמיכה.

SDK עשוי להכיל רישיון שהופך אותו למתאים לבניית תוכנה המפותחת תחת רישיון תואם. לדוגמה, SDK קניינית לרוב לא יתאים לפיתוח תוכנה חופשית, ואילו SDK-GPL המכיל את הרישיון הציבורי הכללי של גנו לא יתאים לפיתוח תוכנה קניינית. לעומת זאת, SDK-LGPL תחת הרישיון הציבורי הכללי המוקטן של גנו בדרך כלל יתאים לפיתוח כזה.

מהנדס תוכנה בדרך כלל מקבל SDK ממפתחי מערכת היעד. לעתים קרובות ניתן להוריד את ה-SDK ישירות דרך האינטרנט. ערכות רבות ניתנות בחינם על מנת לעודד מפתחים להשתמש במערכת או בשפה מסוימת, באופן שמשמש ככלי שיווק.

לעתים SDK מפותחת למטרה יותר ספציפית, כגון למערכות או תת-מערכות. לדוגמה, גם מיקרוסופט ואפל יספקו ערכות פיתוח של מנהל התקנים (DDK) לפיתוח מנהל התקן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]