פורום המכללות הטכנולוגיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
לוגו פורום.jpg

פורום המכללות הטכנולוגיות מייצג 23 מכללות טכנולוגיות בישראל. המכללות החברות בפורום מפוקחות ומתוקצבות על ידי המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית (מה"ט) שבמשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. במכללות לומדים כ־26,000 סטודנטיות וסטודנטים רובם הגדול לתואר הנדסאי. חלק מהמכללות הטכנולוגיות סמוכות אקדמיה, חלקן עצמאיות וחלקן מכללות המנוהלות על ידי רשתות חינוך בפריסה ארצית. במסגרת הפורום פועלות המכללות הטכנולוגיות לגיבוש מדיניות משותפת במגוון נושאים העומדים על סדר יומם של המכללות הטכנולוגיות ובכלל זה: ייצוג המכללות אל מול מה"ט ואגף התקציבים, בין פעולות הפורום נמנות פעולות של מעקב אחר ביצוע החלטות, כתיבת ניירות עמדה, ייצוג אל מול גורמי הכנסת והממשלה, קיום ימי חשיפה עם גורמים במגזר השלישי ועוד.

הפורום הוקם בשנת 2011 ומורכב מהנהלה מורחבת בה חברים מנהלי מכללות טכנולוגיות . יו"ר הפורום היא ד"ר יוכבד פנחסי אדיב (מנהלת הנדסאים באריאל -המכללה הטכנולוגית). מנהל הפורום הוא מר יעקב דור (משנה למנכ"ל המכללה הטכנולוגית באר שבע).

מטרות ויעוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת הפורום היא לקדם את מעמדה של ההשכלה הטכנולוגית בישראל למעמד ההשכלה האקדמית תוך קידום השוואת המשאבים לזו הקיימת בתארים האקדמיים. המכללות הטכנולוגיות מהוות בסיס משמעותי, להגדלת פריון העבודה במשק ולצמיחתו. מטה המאבק של פורום המכללות, מרכז נתונים מחקריים בסיום של כל שנת לימודים וזאת באמצעות בדיקה פרטנית של מקבלי הדיפלומות בכל מכללה, הנתונים מציגים ש- 83% מבוגרי המכללות מועסקים בהצלחה בתחום לימודם ו/או במקצועות הטכנולוגיים הקונקרטיים אותם למדו, מקצועות התורמים באופן מוכח לשיפור מצב הפריון הכולל ולצמיחת התוצר במשק הישראלי. הפורום שם לעצמו למטרה לקדם את ערך החינוך וההשכלה הטכנולוגית והמקצועית בישראל בכל המישורים.

לקראת מיצוי הפוטנציאל של גלי העלייה של שנות ה-90 נוצר ביקוש רב במשק להנדסאים, יחד עם ההבנה של המכללות הטכנולוגיות שהתקציב הקיים לא מאפשר לקיים את דרישות הרגולטור להכשרה איכותית היו הזרז להקמת פורום המכללות הטכנולוגיות, בשנת 2011 מיסדו מנהלי המכללות הטכנולוגיות את הפורום שחרת על דגלו הסדרת תחום הכשרת ההנדסאים בישראל.

בנוסף לכך, בשנת 2012 בתמיכת פורום המכללות קיבלה הכנסת את הצעת חוק להסדרת העיסוק של ההנדסאים והטכנאים במקצועותיהם ולקידום מעמדם. לפי החוק תוקם מועצת ההנדסאים והטכנאים שבעתיד תביא להכרה אקדמאית בעיסוקם. החוק החדש משווה את מעמד ההנדסאים לבעלי תואר אקדמי בהתמודדות על משרות ובקידום מקצועי בגופים ציבוריים.

הסטודנטים במכללות הטכנולוגיות מהווים כ־10% מסך הסטודנטים המתוקצבים במערכת ההשכלה הגבוהה (26,000 מתוך 200,000 המתוקצבים באמצעות המל"ג, בנוסף לכך, יש עוד כ-100,000 סטודנטים הלומדים במוסדות פרטיים בפיקוח המל"ג והם אינם מתוקצבים על ידי המל"ג). סטודנטים במערכות ההנדסאים פועלים בתת-תקצוב. הסטודנטים הלומדים במסלולי ההנדסאים מתוקצבים ב-1.5% מסך התקציב המופנה להשכלה גבוהה (התקציב של מה"ט בשנת תשע"ח עומד על כ-200 מיליון ש"ח עבור 26,000 סטודנטים, בעוד שתקציב המל"ג עבור 200,000 הסטודנטים באקדמיה הלומדים במסגרת האוניברסיטאות, מכללות אקדמיות ומכללות להוראה עמד על קרוב ל - 12 מיליארד) .

הפער נובע משחיקה בתקציבי החינוך וההשכלה הטכנולוגיים החל משנות ה-90, והעדר יד מכוונת ממשלתית בתחום ההשכלה הטכנולוגית. בנוסף לכך, מופלות המכללות הטכנולוגיות גם בפרמטר של תשלומי הארנונה, בעוד שכל מוסדות להשכלה גבוהה הפועלים בפיקוח המל"ג פטורים מתשלום הארנונה, נדרשות המכללות הטכנולוגיות הפועלות בפיקוח מה"ט לשלם את מלוא התשלומים של הארנונה.

ייחודן של המכללות הטכנולוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מכללות מקצועיות בישראל

מרבית המכללות הטכנולוגיות פועלות בעיקר בפריפריה הגאוגרפית והחברתית, במטרה לתת מענה לביקוש להשכלה טכנולוגית הנדרשת לפיתוח התעשייה באזורי יעד במדינה. חל גידול במספר הסטודנטים בעיקר בתחום מגמות הרישוי כגון הנדסה אזרחית, אדריכלות ועיצוב פנים, חשמל.

מאבקן של המכללות הטכנולוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2013 במסגרת המאבק הראשון של פורום המכללות הטכנולוגיות נחתם סיכום תקציבי ומבני על מתווה רב שנתי לתחום ההשכלה הטכנולוגית אשר הגדיל את התקציב ואפשר למנוע את הקריסה הכלכלית הצפויה של רוב המכללות.

בשנת 2018 במסגרת חוק ההסדרים הוחלט על רפורמה משמעותית בתחום המכללות הטכנולוגיות וזאת תוך כדי קיום מאבק שני של פורום המכללות הטכנולוגיות, פורום המכללות הטכנולוגיות נאבק בשורת גזירות של משרד האוצר שלטענתו פוגעות בצורה אנושה בכל מערך ההשכלה הטכנולוגית במדינה. עם פרסום תוכנית האוצר לקידום ההשכלה הטכנולוגית, הבינו בפורום המכללות כי מדובר בשורת גזרות שאינן מקדמות את הפריון ואת דור העתיד של ההשכלה הטכנולוגית ויצאו למאבק אגרסיבי שבסופו שונה חוק ההסדרים המקורי במסגרת מרתון ישיבות ליליות ובטרם אישרה הממשלה את חוק ההסדרים הגיעו נציגי משרד האוצר, משרד העבודה ונציגי פורום המכללות הטכנולוגיות להסכמה על הרפורמה במכללות הטכנולוגיות.

המכללות החברות בפורום המכללות הטכנולוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Graduation hat.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אוניברסיטאות ומכללות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.