פרקליט מחוז ניו יורק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מטה פרקליטות מחוז ניו יורק ממוקם בבניין בית המשפט הפלילי של מנהטן

פרקליט מחוז ניו יורק הוא ראש הפרקליטות של מחוז ניו יורק במדינת ניו יורק שבארצות הברית. מחוז זה, אחד מ-62 המחוזות של מדינת ניו יורק, חופף בגבולותיו לרובע מנהטן של העיר ניו יורק. פרקליטות המחוז מופקדת על העמדתם לדין בפני בתי המשפט המדינתיים של אנשים שהואשמו בביצוע עבירות בתחומי המחוז על פי חוקי מדינת ניו יורק.[1] ככזו היא מופקדת על ההליכים הפליליים ברובע המרכזי של העיר ניו יורק.

תפקיד פרקליט מחוז ניו יורק נוצר בשנת 1796. מאז 1846 נבחר פרקליט המחוז לתפקידו בבחירות על ידי תושבי המחוז. מאז 1897 עומדת תקופת כהונתו על ארבע שנים קלנדריות, במקביל לכהונת ראש עיריית ניו יורק. אם מתפנה המשרה במהלך תקופת הכהונה מוסמך מושל מדינת ניו יורק למנות ממלא מקום למילויה עד לקיום בחירות, שבהן ייבחר פרקליט מחוז שיכהן עד תום תקופת ארבע השנים של קודמו.

פרקליט מחוז ניו יורק הנוכחי (2017) הוא סיירוס ואנס, הבן (Cyrus Vance Jr.) מהמפלגה הדמוקרטית. קדם לו רוברט מורגנטאו, שנבחר לתפקיד תשע פעמים ומילא אותו במשך 35 שנים רצופות (1975-‏2009).

המקביל הפדרלי לפרקליט מחוז ניו יורק, המטפל בהעמדה לדין של נאשמים בעבירות פדרליות, הוא פרקליט המחוז הפדרלי הדרומי של ניו יורק (אם כי שטח מחוז פדרלי זה גדול משטח מחוז ניו יורק).

ארבעת הרבעים האחרים של העיר ניו יורק מהווים (חלקם תחת שמות שונים) מחוזות במסגרת מדינת ניו יורק,[2] ולכל אחד מהם פרקליט מחוז נבחר משלו.

סדרת הטלוויזיה חוק וסדר הופקה בין השאר בהשראת עבודתה של פרקליטות מחוז ניו יורק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הלשכה המשפטית של משטרת ניו יורק מופקדת על העמדה לדין של נאשמים בעבירות קלות.
  2. ^ ברוקלין הוא מחוז קינג, סטטן איילנד הוא מחוז ריצ'מונד, ואילו ברונקס הוא מחוז ברונקס וקווינס הוא מחוז קווינס.