פרקראקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןפרקראקס
תקופה
אוליגוקן 33–30 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: עופות
סדרה: קריאמאים
משפחה: בטורניטיים
סוג: פרקראקס
מינים
  • Paracrax antiqua
  • Paracrax gigantea
  • Paracrax wetmorei
שם מדעי
Paracrax
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פרקראקס (שם מדעי: Paracrax; משמעות השם: "קרוב להוקו") הוא סוג נכחד של עוף גדול נכחד מהמשפחה בטורניטיים שבסדרת הקריאמאים. הוא חי באמריקה הצפונית בתקופת האוליגוקן לפני 33-30 מיליון שנה. בסוג זה נכללו 3 מינים, אשר הזכירו במראם את קרוביהם הפורוסרקוסיים מאמריקה הדרומית.

המאובנים הראשונים של עוף זה התגלו בקולורדו ב-1871 בידי החוקר עותניאל צ'ארלס מארש אשר זיהה אותם כעצמות של תרנגול הודו. ב-1964 החוקר פירס ברוקורב שייך אותו למשפחת ההוקיים, מה שגרם לו לקבל את שמו וכמה חוקרים סברו שמדובר על עצמות של קורמורן. רק בהמשך התברר שמדובר על סוג של עוף דורס נכחד. תחילה התגלה המין Paracrax antiqua ובהמשך התגלו עוד 2 מינים דומים באזור.

הפרקראקס היה עוף בגובה של 2 מטר שהיה הגדול שבעופות האזור לצד קרובו הבטורניס והיה בעל עצמות חזה רחבות אך כנפיים גמדיות. שני המינים חיו בסוואנות הפוריות שהיו באליגוקן במרכז אמריקה הצפונית ובה היו מיני פרסתנים נכחדים כמו קרנפים ננסיים, גמלים צפון אמריקאים ואוראודונטים וגם טורפים כמו ההאינדון והדיניקטיס. עוף זה שהיה בעל מקור גדול המעוצב לחיתוך בשר יכל לטרוף יונקים בינוניים בעזרת חבטה ממקורו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פרקראקס, באתר GBIF (באנגלית)