ציד לווייתנאים באיי פארו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בהתאם לתקנות, גברים מתאספים על החוף של Vágur, באי Suðuroy, שהוא האי הדרומי ביותר של איי פארו, על מנת להרוג את הלוויתנאים. התמונה היא מ-28 ביוני 2004
הים אחרי הצייד. אדום מדם

ציד לווייתנאים מתקיים באיי פארו כבר כאלף שנים, מאז המאה העשירית. האירוע מוסדר על ידי רשויות השלטון באיי פארו, אך לא על ידי הוועדה הבינלאומית לציד לוויתנים, בשל חילוקי דעות בנוגע לסמכותה.

כ-950 לווייתנים מסוג נתב ארך-סנפיר ניצודים מדי שנה, בעיקר במהלך הקיץ. האירוע, הנקרא בפארואזית "Grindadráp", אינו נושא אופי מסחרי. הוא מאורגן באופן קהילתי, המאפשר לכל אחד ליטול בו חלק. הציידים מקיפים תחילה את הלווייתנים עם סירותיהם בחצי גורן. הם מכוונים את הלווייתן המוביל אל החוף, לעיתים תוך כדי שימוש בנשק קר ובאבנים, והלהקה כולה מגיעה בעקבותיו אל אזור החוף.

תושבי איי פארו רואים בציד חלק חשוב מהתרבות ומההיסטוריה שלהם. פעילים למען זכויות בעלי חיים מבקרים את הציד בטענה שהוא אכזרי ומיותר, בעוד הציידים טוענים בתגובה שרוב העיתונאים לא יודעים מספיק על שיטות ההרג או על משמעותו הכלכלית.

על פי רשויות איי פארו, הילולת ציד הלווייתנאים בחוף קיימת מזה מאות שנים. התיעוד הראשון של הציד היה בשנת 1584. הציד מתרחש בין יולי לספטמבר, ועונת השיא היא לרוב באוגוסט. לדברי הרשויות, הציד נועד לספק אוכל לתושבי האי. על אף שרוב הבשר והשומן מתחלק כבר בין המשתתפים באירוע, ניתן למצוא בשר לווייתן בחנויות האי במהלך השנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]