קוביית קרח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קוביית קרח
מאכלים
סוג garnish, מי שתייה, קרח עריכת הנתון בוויקינתונים
מרכיבים עיקריים קרח עריכת הנתון בוויקינתונים
גבינות
צורה קובייה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
קוביות קרח במשקה
קוביות קרח

קוביית קרח היא גוש קרח מעוצב בצורת קובייה, המשמש לרוב על מנת לקרר משקאות. קוביות קרח מועדפות לרוב על קרח מרוסק מאחר שהן נמסות לאט יותר.

קוביות קרח נוצרות באמצעות מילוי תבנית קוביות קרח במים, והכנסתה למקפיא. ניתן גם לייצרן באופן אוטומטי במייצר קרח שמובנה במקררים ביתיים רבים. במייצרי הקרח מיוצרות הקוביות באופן שוטף ומאוחסנות בתא הקפאה ייעודי; בתחתית התא אלמנט מכני או חשמלי לשחרור הקוביות בזו אחר זו. מייצר הקרח המובנה נוח לשימוש מאשר תבנית קרח, אך הוא יקר ממנה.

ישנם גם מכשירים להכנת קרח, המשמשים מעבדות ומוסדות לימוד. קוביות קרח מיוצרות גם באופן תעשייתי ונמכרות בשקיות. למרות שמן, קוביות קרח אלו מיוצרות בצורת גליל עם חור לאורכו. קוביות קרח תעשייתיות שקופות לגמרי, בניגוד לקוביות קרח המיוצרות בתבנית או במייצר קרח, שבדרך כלל הן מעט לבנות.

צבען הלבן של קוביות קרח נובע מהקפאה מהירה או מכך שבמים ישנם מוצקים מומסים אחרים. כאשר מים מקוררים לנקודת קיפאון, גזים הנמצאים בתוכם הופכים לבועות מיקרוסקופיות.

צורת קוביות הקרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – תבנית קוביות קרח

מאחר שבמהלך ההקפאה של המים גדל נפחם (משקלו הסגולי של הקרח נמוך משל המים), "תופחת" הקובייה במקומות האחרונים להתמצק. לדוגמה, בתבנית קוביות קרח תופח מרכז הדופן העליונה של כל קובייה. לפיכך צורתה של פאה זו דמוית כיפה. בשל תופעה פיזיקלית זו של התרחבות הקובייה בתהליך ההקפאה, מייצרי קוביות הקרח לסוגיהם בנויים כך שקיים לצד כל תא חלל אוויר שאליו היא יכולה להתפשט, וכך למעשה צורת הקובייה תמיד שונה במקצת מתבנית המתקן שייצר אותה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]