קליטמנסטרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"רצח אגממנון", ציור מאת פייר-נרקיס גרה (משנת 1817); קליטמנסטרה מהססת לפני רצח אגממנון הישן, בעוד אגיסתוס דוחק בה

קליטמנסטרה היא דמות מהמיתולוגיה היוונית. קליטמנסטרה היא בתם של טינדראוס ולדה, אחות למחצה של הלנה, אשת אגממנון ואם איפיגניה, אורסטס, כריסותמיס ואלקטרה.

קליטמנסטרה נישאה לאגממנון בעת ששהה יחד עם אחיו מנלאוס בגלות בחצר המלך טינדראוס. לאחר מות טינדראוס ירש מנלאוס את המלוכה ועזר לאחיו, אגממנון, לכבוש את המלוכה במיקנה מידי תיאסטס ואייגיסתוס. אגממנון נבחר לעמוד בראש הצי היווני שעמד לצאת למלחמת טרויה, אך הצי לא הצליח לצאת כי לא הייתה רוח. התברר שאין רוח כי בשעת צייד פגע אגממנון בצבי הקדוש לארטמיס, לכן מנעה האלה את הרוח מהצי היווני. אגממנון, בלהיטותו לרצות את האלה כדי שיוכל לצאת למלחמה, הבטיח להקריב לאלה את בתו, איפיגניה, ועשה זאת.

בתקופה הארוכה בה היה אגממנון במלחמת טרויה, ניהלה קליטמנסטרה פרשת אהבים עם אגיסתוס. אגממנון המנצח חזר מהמלחמה כשהוא מביא איתו את הפילגש שלו, קסנדרה ואת התאומים שנולדו להם, פלופס וטלדאמוס. קליטמנסטרה העמידה פנים שהיא שמחה על חזרת בעלה, אך היא כעסה עליו, על שהקריב את בתם, איפיגניה, לכן קשרה נגדו קשר עם אגיסתוס. קליטמנסטרה הכינה לאגממנון אמבט חם ובעת שהיה באמבט כיסתה את ראשו באריג ואיפשרה לאגיסתוס להרוג אותו. השניים הרגו גם את קסנדרה ואת ילדיה. שנים לאחר מכן, ילדיה של קליטמנסטרה, אורסטס ואלקטרה, נקמו את מות אביהם והרגו את אמם ואת אגיסתוס.

פרשות אלה זכו להנצחה במספר טרגדיות קלאסיות כגון אגממנון של אייסכילוס ואף במחזות מודרניים כמו הבכיינים של חנוך לוין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קליטמנסטרה בוויקישיתוף