קלמה ראשיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קלמה ראשידאנגלית: Kalema Rashid) היה בנו של מוטסה הראשון, הקבקה של ממלכת בוגנדה, והיה הטוען לכתר של ממלכת בוגנדה בעת גלותו של מואנגה השני.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלמה עלה לשלטון במהלך מלחמות הדת בבוגנדה. הוא הומלך על ידי קבוצת שבטים מוסלמיים אשר העלו אותו לשלטון תחת אחיו קיואוה, ששלט פחות משנה לאחר שמואנגה, אחיו הצעיר, הודח באותה שנה. בעת עלייתו לשלטון הורה קלמה על הוצאתם להורג של שלושים קרובי משפחה על מנת לחזק את כוחו ולמנוע הפיכה נוספת.

בשנים 1888-1889 ניסה מואנגה לחסל את ראשי הסיעות המוסלמיות והנוצריות בחצר המלוכה. מאמציו נכשלו והובילו לגירושו ולסדרה של מלחמות אזרחים. באותה שנה ירש קיואוה את אחיו. מספר חודשים לאחר מכן, ב-18 באוקטובר 1889, עלה כוחה של הסיעה המוסלמית. קיואוה הודח וקלמה הומלך על פניו. במהלך הפיכה זו גורשו כל המסיונרים הנוצרים. בעקבות המאבקים הדתיים הטילה ממשלת בריטניה אולטימטום על קלמה - להתנצר ולשמור על תואר הקבקה, או להישאר מוסלמי ולאבד את שלטונו. קלמה בחר להישאר מוסלמי והודח אף הוא.

בעקבות הדחתו הוחזר אחיו מואנגה והוכתר בשנית כקבקה ושיתף פעולה עם הבריטים.

בנו של קלמה מונה כצ'יף של אחת הערים הגדולות במחוז ג'ינג'ה, וזכה לעושר ואדמות רבות אשר מצויות בידי צאצאי קלמה ראשיד עד היום. מעמד זה הקנה למשפחה מעמד אצולה, על פני מעמד מלכותי וכל הנסיכים המוסלמים באוגנדה הם צאצאי משפחה זו.

למרות שלטונו הקצר בבוגנדה, הוא נטע את האסלאם כגורם דת משמעותי באוגנדה, דבר אשר נמשך עד היום.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.