קרה קופה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קָרֶה קוּפֵּה (שמות נוספים: קרה כפול, הנט קופה "פיפס") הוא משחק קלפים לשני זוגות. כהכנה למשחק קובע כל זוג שחקנים ביניהם קוד סודי, בו ישתמשו כדי לדבר במהלך המשחק, מכיוון שבמהלך המשחק הזוגות יושבים כך שבני זוג אינם יכולים לראות זה את קלפיו של זה.

במהלך המשחק מנסים השחקנים ליצור רביעיית קלפים מאותו 'מספר' אצל אחד מבני הזוג, למנוע יצירת רביעייה אצל בני הזוג השני, ולזהות יצירות של רביעיות כאלה אצל כל המשתתפים.

בתחילת המשחק מקבל כל שחקן ארבעה קלפים. יתר הקלפים נשארים בקופה. אם אחד השחקנים קיבל לידיו בחלוקה הראשונית שלישיית קלפים או רביעייה, עליו להכריז על כך והמשחק מתחיל מחדש עם קלפים חדשים. בכל סיבוב מוציאים מן הקופה ארבעה קלפים טריים, והופכים אותם כשפניהם כלפי מעלה על השולחן. לשחקנים מותר להחליף את הקלפים שבידיהם בקלפים שעל השולחן ולהחליף קלפים עם בני הזוג בגלוי, אך אסור לשחקן להחזיק יותר מארבעה קלפים בו זמנית. כאשר אין עוד עניין בקלפים שעל השולחן מסלקים אותם הצידה ופותחים רביעייה טרייה, כך עד לתום המשחק. לא ניתן "למחזר" קלפים במהלך המשחק, לכן קלפים שהושמו הצידה הם קלפים שלא תיווצר רביעייה בדרגתם. אם ארבעת הקלפים שנפתחו מכילים שלישייה או רביעייה, הם מסולקים מיידית.

לשחקנים מותר לרמוז לבני זוגם על הקלפים להם הם זקוקים על מנת להשלים "רביעייה" ולרמוז על כך שהם בעלי "רביעייה" בידם, תוך שימוש בקודים המוסכמים. אחד מהקודים הפשוטים ביותר אלו הוא כינוי הספרה בסמל מסוים, כגון: לכנותו בשמות של חיה, צמח, כלי, שהוחלטו מראש. כמו כן ניתן למצוא קודים יצירתיים יותר: מצמוץ, גירוד, עיטוש ועל ידי תנועות גוף שונות. כמו כן, ניתן ליצור ססמאות מטעות, שנועדו לגרום ליריב לחשוד שיש למשתתף מסוים רביעייה, ובכך לפסול אותו, על ידי אמירת "קרה" כשאין לשותפו רביעייה.דוגמה לססמת הטעיה: לומר מילה מסוימת בדגש כך שנוצר בלבול, או לומר מילה מסוימת בחטף, או משפט שלא קשור לנושא השיחה במהלך המשחק.

המשחק מתפתח כך, שכל פעם תמיד מישהו יהיה בעל רביעייה. במידה וכל הקלפים שבקופה סולקו (או 'נשרפו') מתחילים משחק חדש ללא מפסיד וללא מנצח (0 נקודות).

במידה ואחד השחקנים מציץ לאחר והשחקן ששותף לו ראה זאת, הוא רשאי לבחור בין אם לפסול ולהתחיל משחק חדש או בין אם לאלץ את המציץ להראות את קלפיו ליריבו.

במידה ומישהו הבחין שמישהו אוסף רביעייה של מספר מסוים, הוא יכול לאותת על כך לשותפו למשחק, שלא ייתן לו את הקלף המסוים שהיריב זקוק לו להשלמת הרביעייה. העברת מידע זה יכולה להתבצע בססמה, בקוד מספרי, או שילוב המשחק לו זקוק היריב בתוך משפט. מובן שגם אפשר לומר מה היריב אוסף ישירות, אבל לא מומלץ משום שאז היריב יחליף את אוסף הרביעייה.

טקטיקות משחק: השלמה מכוונת- כאשר אחד מבני הזוג מחליט לתת ליריבו לאסוף את הרביעייה שלו, ולאחר שראה שיש לו רביעייה, הוא אומר עליו 'קופה'. טקטיקת מבצר- החלפת קלפים לעתים רחוקות, כך שלא יהיה ניתן לעקוב אחרי הרביעייה שאוסף אחד מבני הזוג. החלפה איטית- החלפת קלפים רגילה (אופייני לרוב המשחקים). החלפה זריזה- החלפת קלפים מהירה שנועדה לבלבל את היריב. מיקום מחדש- שינוי סדר הקלפים ביד מבלי שהיריב רואה, ובכך לגרום לו לאבד את היכולת לספור קלפים על פי המיקום שלהם ביד בן הזוג. משחק בין שניים- החלפת קלפים מהירה בין זוג שחקנים, כך שהיריבים שלהם לא מספיקים לצפות איזו רביעייה אותם בני הזוג אוספים. ססמת שווא- ססמה לא נכונה שגורמת לבלבול היריב, ובכך גורמת לו לבלבול ולאמירת 'קופה' כשאין לאחד מבני הזוג רביעייה.

הסיבוב מסתיים באחד מהאופנים הבאים:

  • כאשר אחד מבני זוג מזהה כי בן זוגו השיג רביעייה, והוא קורא כלפי בן זוגו "קרה". על בן הזוג לחשוף את קלפיו כדי לאשר או להפריך את הקביעה. (נקודה אחת)
  • כאשר שחקן מזהה (או חושד) כי אחד מבני הזוג האחר השיג רביעייה, והוא קורא כלפיו "קופה" או "קרה שבור" ומאלצו לפתוח את קלפיו. (נקודה אחת)
  • כאשר לשני בני הזוג יש רביעייה אחד מבני הזוג קורא "דאבל קרה". (שתי נקודות)
  • כאשר שחקן מזהה שלשני בני הזוג הנגדי יש רביעייה הוא רשאי לקרוא "דאבל קופה". (שתי נקודות)

ישנם מקרים מיוחדים שנגמרים במצב כמו:

  • "קרה קופה"- כאשר אחד מבני זוג מזהה כי בן זוגו השיג רביעייה וגם אחד מן הזוג היריב. (שתי נקודות)
  • "דאבל קרה - קופה"- כאשר לשני בני הזוג יש רביעייה וגם לאחד מבני הזוג הנגדי. (שלוש נקודות)
  • "דאבל קופה - קרה"- כאשר לשני בני הזוג הנגדי יש רביעייה וגם לבן זוג. (שלוש נקודות)
  • "דאבל קרה - דאבל קופה"-לכל השחקנים יש רביעייה. (ארבע נקודות)

הזוג בו חבר השחקן שקרא לפתיחת הקלפים מנצח אם הקביעה הייתה נכונה, ומפסיד אם לא. במשחק זה, לכל שחקן זכות להתבונן בקלפי המשחק החדשים שנזרקו, לאחר שכל אחד צפה בהם, תנתן זכות לשחקן כלשהו לקחת את הקלפים שברצונו.