ראש ממשלת מלזיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
ראש ממשלת מלזיה
Perdana Menteri Malaysia
איוש נוכחי אנואר איברהים (אנ')
תאריך כניסה לתפקיד 24 בנובמבר 2022
דרכי מינוי בחירות כלליות
תחום שיפוט מלזיהמלזיה מלזיה
מעון פרדאנה פוטרה
מושב המשרה פוטרג'איה
ייסוד המשרה 31 באוגוסט 1957
איוש ראשון טונקו עבדול רחמן
www.pmo.gov.my
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ראש ממשלת מלזיהמלאית: Perdana Menteri Malaysia) הוא ראש הרשות המבצעת במלזיה ונושא במשרה הפוליטית הבכירה במדינה. ראש הממשלה מוביל את הראשות המבצעת במדינה. היאנג די-פרטואן אגונג ממנה את חבר הפרלמנט בעל הסיכויים הרבים לקבל את אמון הפרלמנט לתפקיד ראש הממשלה, בדרך כלל ראש המפלגה שזכתה במספר הקולות הרב ביותר בבחירות לפרלמנט. התפקיד נוצר לאחר הקמת מלזיה, ב-16 בספטמבר 1963 והאדם הראשון שכיהן בתפקיד זה היה טונקו עבדול רחמן. משכנו של ראש ממשלת מלזיה הוא ארמון פרדאנה פוטרה השוכן בפוטרג'איה.

מינוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי החוקה הפדרלית של מלזיה, היאנג די-פרטואן אגונג (מלך מלזיה) ממנה את ראש הממשלה. ראש הממשלה אמור להיות חבר בדואן רקיאט (בית הנבחרים), ושיפוטו של הוד מלכותו עשוי לפקד על אמון רוב חברי הבית. אדם זה חייב להיות אזרח מלזי, אך לא יכול היה לקבל את אזרחותו באמצעות התאזרחות או רישום. יאנג די פרטואן אגונג ימנה שרים אחרים מהדיואן רקיאט או מדואן נגארה (הסנאט) בעצת ראש הממשלה.

על ראש הממשלה ושרים בממשלה לנקוט ולהחתום על שבועת כהונתו והאמונים וכן על שבועת הסודיות בנוכחות יאנג די פרטואן אגונג לפני שיוכלו למלא תפקידים. הממשלה אחראית באופן קולקטיבי בפני הפרלמנט של מלזיה. חברי הקבינט לא יחזיקו בשום משרד רווחים ויעסוק בכל סחר, עסק או מקצוע שיגרום לניגוד עניינים. מחלקת ראש הממשלה (המכונה לעיתים משרד ראש הממשלה) היא הגוף והמשרד בו מפעיל ראש הממשלה את תפקידיו וכוחותיו.

במקרה בו ממשלה אינה יכולה לקבל את החקיקה המתאימה (התקציבית) שהועברה על ידי בית הנבחרים, או כאשר הבית מצביע על "אי אמון" בממשלה, ראש הממשלה מחויב על ידי האמנה להתפטר מייד. הבחירה של יאנג די-פרטואן אגונג כראש ממשלה מחליף תכתיב על ידי הנסיבות. כל שאר השרים ימשיכו בתפקידו בהנאתו של יאנג די פרטואן אגונג, אלא אם מינויו של שר כלשהו יבוטל על ידי הוד מלכותו בעצת ראש הממשלה. כל שר רשאי להתפטר מתפקידו.

בעקבות התפטרות בנסיבות אחרות, כגון תבוסה בבחירות או מותו של ראש ממשלה, היאנג די-פרטואן אגונג ימנה בדרך כלל לראשות הממשלה את מנהיג מפלגת השלטון.

סמכויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש הממשלה כפוף למספר מגבלות. ראשי ממשלה שהודחו מהנהגת מפלגתם, או שממשלתם איבדה את אמון בית הנבחרים בעקבות הצבעת אי אמון, חייבים לייעץ לבחירות חדשות לבית התחתון או להתפטר מתפקידו. התבוסה של הצעת חוק אספקה (זו הנוגעת לבזבוז כסף) או שאינה מסוגלת לחוקק חקיקה חשובה הקשורה למדיניות, נראית כמי שמחייבת התפטרות הממשלה או פירוק הפרלמנט, בדומה להצבעה באי אמון, שכן ממשלה אי אפשר לבזבז כסף הוא hamstrung, נקרא גם אובדן היצע.

למפלגת ראש הממשלה בדרך כלל יהיה רוב בבית הנבחרים והמשמעת המפלגתית חזקה בצורה יוצאת דופן בפוליטיקה המלזית, כך שמעבר לחקיקת הממשלה דרך בית הנבחרים הוא לרוב פורמליות.

במסגרת החוקה, תפקיד ראש הממשלה כולל ייעוץ ליאנג די פרטואן אגונג בנושא:

  • מינוי השרים הפדרליים (חברי הממשלה המלאים);
  • מינוי סגן השרים הפדרליים, מזכירות הפרלמנט (חברי קבינט בלתי מלאים);
  • מינוי 44 מתוך 70 סנאטורים ב דוואן נגארה;
  • זימון הישיבה של דיואן רקיאט ודחייתו;
  • מינוי שופטי הערכאות העליונות (שהם בתי המשפט הגבוהים, בית המשפט לערעורים ובית המשפט הפדרלי);
  • מינוי התובע הכללי והמבקר הכללי;
  • מינוי היו"ר וחברי ועדת השירות השיפוטי והמשפטי, נציבות הבחירות, נציבות כוח המשטרה, נציבות שירות החינוך, מועצת הכספים והמועצה הצבאית;

על פי סעיף 39 לחוקה, סמכות מבצעת מוקנית ליאנג די-פרטואן אגונג. עם זאת, סעיף 40 (1) קובע כי ברוב המקרים, היאנג די-פרטואן אגונג צפוי להפעיל את סמכויותיו בעצת הקבינט או שר הפועל תחת סמכותו הכללית של הקבינט. לפיכך, מרבית עבודת השלטון השוטפת נעשית למעשה על ידי ראש הממשלה והקבינט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ראש ממשלת מלזיה בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא פוליטיקאים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.