רוץ ילד, רוץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רוץ ילד, רוץ
Rutz Yeled.gif
מאת אורי אורלב
שפת המקור עברית
הוצאה הוצאת כתר
שנת הוצאה 2001
סוגה שואה, ספר ילדים
מספר עמודים 200
OCLC 47777171

"רוץ ילד, רוץ" הוא ספר מאת אורי אורלב אשר מבוסס על סיפור אמיתי, המספר את סיפורו של יורם פרידמן, שבילדותו נקרא שרוליק, שבמהלך מלחמת העולם השנייה שינה את שמו ליורק סטניאק. במהלך הספר בורח הגיבור מגטו וממפקדת הגסטפו.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרוליק, ילד בן שמונה בעל עיניים כחולות ושיער ג'ינג'י, בא ממשפחה יהודית אורתודוקסית, שלה ארבעה ילדים בנוסף לשרוליק שהיה הילד החמישי. המשפחה גרה בעיירה קטנה בפולין, ששמה "בלוניה", ובמהלך מלחמת העולם השנייה נאלצת לעבור לגטו ורשה. בגטו, אחיו הגדול של שרוליק מוצא פרצה, דרכה אב המשפחה שרוליק והאם מחליטים לברוח, אך הם נתפסים ומוחזרים לגטו, מלבד האב, שנעלם. אמצעי המחיה בגטו דלים ואמו של שרוליק נאלצת לחטט בפחים כדי למצוא אוכל למשפחה - היא ושרוליק היו מסתובבים בגטו והיא הייתה מכניסה אותו לפחים ביחד עם סל, שאותו היה ממלא במזון. באחת מהפעמים בהם שרוליק ואימו הלכו ללקט אוכל, הוא סיים לאסוף שיירי מזון והושיט את הסל לאימו, שלא כהרגלה לא לקחה אותו ממנו. שרוליק יצא מהפח וגילה שאימו נעלמה, ומכיוון שלא הצליח לזכור מהי הדרך חזרה לביתו החדש בגטו, התחיל להתגורר ברחוב.

ברחוב הוא פגש בחבורת יתומים, שאיתה חי, אך לאחר זמן מה כשהם הבינו שסיכויי ההישרדות שלהם נמוכים כל עוד הם בגטו, הם ברחו ממנו. שרוליק נאלץ להפרד מהחבורה והתחיל לשוטט בין הכפרים בחיפוש אחר עבודה, כשהוא מתחזה ליתום. באחת הפעמים הגרמנים הבחינו בו והחלו רודפים אחריו, ובמהלך בריחתו הוא נתקל באביו, אותו חשב למת. אביו אומר לשרוליק שישרוד בכל מחיר, גם במחיר שכיחת עברו ושמו, אבל שלעולם לא ישכח את היותו יהודי. אביו אומר לשרוליק לאמץ את השם "יורק סטניאק", שם שנשמע פולני, ולחפש אדם שלפי אביו ילמד אותו איך לחיות בין הגויים. כדי לאפשר לשרוליק לברוח מהגרמנים, אביו מסגיר את עצמו אליהם, וכך מסיח את דעתם.

שרוליק לומד להתנהג כפולני, וחי מעבודות מזדמנות שנותנים לו מעסיקים פולניים. בפעמים שבהן הוא לא מוצא עבודה הוא ישן ביער וחי מפירות יער וחיות קטנות אותן הוא צד. באחד מעבודותיו ידו הימנית נתפסת במכונת דיש ומתרסקת, ובבית החולים מתגלה סודו - שהוא יהודי. הרופא מסרב לטפל בידו, בגלל היותו יהודי, ומתפתח בה נמק, ורופא אחר נאלץ לבסוף לכרות אותה. שרוליק לומד להסתדר עם מגבלותו, וחוזר לנדוד בין הכפרים והיערות, ולקראת סיום המלחמה פוגש בצבא הרוסי, מתיידד עם כמה מחייליו ומחליט להשאר איתם. אחרי כמה זמן הצבא עוזב את המקום בדרכו לברלין, על מנת לכבוש אותה, ושרוליק נאלץ לחפש שוב אחר עבודה. לאחר זמן מה הוא נתקל במשפחה שמאמצת אותו, ולה בן בגילו. המשפחה מתייחסת אליו כאל בן משפחה, והוא רק רוצה להשאר איתם, אך לאט מתחילים להגיע לאזור ניצולי שואה שמציעים לו להצטרף אליהם.

שרוליק, שיודע שמוטב לו להסתיר את יהדותו, מכחיש את היותו יהודי, ומסרב להצעות. הוא מתחיל להתלבט בין השארות נאמן לעברו ולאביו, שביקש ממנו לא לשכוח את היותו יהודי, לבין להיות נאמן לישו הנוצרי, עליו הסתמך במשך כל המלחמה. שרוליק לבסוף נלקח בכפייה למוסד להצלת יתומים יהודים, שמוצא ילדים כמו שרוליק שאבדו במלחמה. גברת רפפורט, העובדת עם מוסד זה, מסייעת לו להיזכר בזהותו האמיתית, ולאחר מכן - גם לאתר את אחותו, שנמצאת בארץ ישראל. שרוליק, המחליט להוסיף ולהיקרא "יורק", נשאר ללמוד בפולין, ומשלים את כל לימודי היסודי והתיכון, ולאחר מכן ממשיך גם ללימודים באוניברסיטה. רק לאחר סיום לימודים אלה, ולאחר שנתקל מספר פעמים בגילויי אנטישמיות, הוא מחליט לעלות לארץ ישראל. שמו מעוברת ליורם, והוא מתחיל לעבוד בישראל כמורה מחנך ומורה למתמטיקה. למרות שידו נכרתה, שרוליק מסרב להשתמש ביד תותבת, שבלעדיה הסתדר במהלך כל המלחמה.

פרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר תורגם לשפות רבות וזכה לפרסים רבים כגון:

  • פרס יד ושם לספרות ילדים ונוער לשנת 2003 על שם ברונו ברנד
  • פרס אנדרסן האיטלקי הניתן באיטליה לספר הטוב ביותר שיצא באיטליה ב 2003 בקטגוריית ספרים לבני 12 ומעלה
  • PRENIO CENTO 2003 – הפרס החשוב ביותר לספרות ילדים באיטליה
  • Mildred L. Batchelder award – פרס הספר המתורגם הטוב ביותר

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]