שיחה:אפלטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

היי לכולם! לי אולי אין מה לתרום לאתר אבל יש לי הרבה מה לומר על האתר. אפלטון הוא פילוסוף שיהיו שיעורים שהמורה תיתן לכם עבודות עליו אז אם יש לכם צורך ללמוד טוב ולדעת את כל החומר שאתם לומדים בבית הספר אתם יודעים לאיזה אתר לפנות.

שלכם ליזה.

עזרה[עריכת קוד מקור]

האם מישהו יכול לומר מהי מטרת החינוך לפי אפלטון?

במשפט - לעזור לאדם להיזכר באידאת הטוב. נדב 19:18, 27 נוב' 2004 (UTC)

עזרתך עשתה חשק לעוד[עריכת קוד מקור]

נדב היי! דבר ראשון תודה על העזרה עם אפלטון, עזרת לי לבטח את מה שחשבתי. אשמח באם תוכל לעזור לי בבעיה נוספת ודי דחופה האם אתה מכיר את מאמרם של בולס וגינטיס : contradiction and reproduction in educational theory" אם כן , אשמח אם תוכל לתת לי נק' מרכזיות של המאמר על מנת שאוכל לבסס ע"פ אין נוצר פער לימודי בין ערבים יהודים או אשכנזים מזרחיים. תודה רבה רבה אתה נק' האור שלי.

עזרתך עשתה חשק לעוד[עריכת קוד מקור]

נדב היי! דבר ראשון תודה על העזרה עם אפלטון, עזרת לי לבטח את מה שחשבתי. אשמח באם תוכל לעזור לי בבעיה נוספת ודי דחופה האם אתה מכיר את מאמרם של בולס וגינטיס : contradiction and reproduction in educational theory" אם כן , אשמח אם תוכל לתת לי נק' מרכזיות של המאמר על מנת שאוכל לבסס ע"פ אין נוצר פער לימודי בין ערבים יהודים או אשכנזים מזרחיים. תודה רבה רבה אתה נק' האור שלי. נ.ב: את הפער צריך לנתח לפי גישה ביקורתית: בחרתי קונפליקט .

מצטער, איני מכיר את המאמר. נדב 16:25, 28 נוב' 2004 (UTC)

יש לי בעיה. אני צריכה לעשות עבודה על פילוסופים מפורסמים באתונה העתיקה. בחרתי את אפלטון, אריסטו, וסוקרטס. הבעיה היא שהכל פה מאוד מסובך. עזרה?

ודאי העבודה המדוברת כבר הסתיימה, אבל למען האחרים, מומלץ להתחיל באנציקלופדיה העברית. היא נותנת סקירת מבוא מקצועית, טובה ורצינית. הבעיה - צריך לקום מהכיסא ולגשת לארון הספרים. אחר כך מומלץ להעזר בספרו של גתרי 'היסטוריה של הפילוסופיה היוונית' [באנגלית]. עודד Freiherr - שיחה 22:48, 29 ביולי 2015 (IDT)

אפלטון כמתמטיקאי[עריכת קוד מקור]

למיטב ידיעתי, אפלטון חקר מספר תחומים הקשורים במתמטיקה ותרם להם רבות. כמו-כן, קראתי במקור כלשהו (אני לא בטוח היכן. אנסה לברר) ששליש מעבודתו של אוקלידס בספר יסודות, נעשה על-ידי אפלטון. האם לא יהיה נכון לכלול את אפלטון בדף "מתמטיקאים" בפורטל המתמטיקה? (שם נאמר לי שזה המקום לשאול שאלה זו) תודה, יהונתן גיל ממן.

איפה שמעת את זה? גילגמש שיחה 22:18, 9 ביוני 2007 (IDT)
אפלטון מספר בספר השביעי של המדינה כי הוא מתחיל תחום מחקרי חדש, גאומטריה של גופים תלת ממדיים, וכי במדינה שלו, הממשל יתמוך במחקרים כאלו. באשר להשפעתו על אאוקלידס, על כך כותב קורנפורד בפרושו על 'טימאיוס', אבל לא משתמע מכך יותר מזה. עודד Freiherr - שיחה 22:39, 29 ביולי 2015 (IDT)

דרוש קישור[עריכת קוד מקור]

שלום, האפולוגיה מופיעה באדום למרות שקיים כזה ערך, אנא קשרו אותו למקום הנכון. זה נמצא כחלק מפירוט הדיאלוגים המוקדמים. תודה. ילד יער 13:55, 3 באוגוסט 2007 (IDT)

תודה על ההערה. הנושא סודר.
בכבוד רב, טיפש ט"ו בשבטשיחה 14:03, 3 באוגוסט 2007 (IDT)

הדיאלוגים האמצעיים[עריכת קוד מקור]

רשום שם שאחד מהדיאלוגים האמצאיים הוא "מנון" הספר "כתבי אפלטון" נמצא כרגע לפני ולפיו מנון נמצא בכרך הראשון של "כתבי אפלטון" תתקנו את הטעות בבקשה תודה

מכתמים[עריכת קוד מקור]

במשפט : "רובם המוחלט של כתביו מורכב מדיאלוגים, אולם מיוחסים לו גם מספר מכתמים ומכתבים." מה פירוש המילה מכתמים?

ראה במילון או כאן. ‏odedee שיחה 08:27, 5 בינואר 2008 (IST)

המשתה[עריכת קוד מקור]

שלום לכל הטובים, המשתה מופיע באדום למרות שיש כזה ערך. תקנו בבקשה. תודה, ברכות.

טופל, תודה. ‏odedee שיחה 08:27, 5 בינואר 2008 (IST)

רקע[עריכת קוד מקור]

מגדולי הפילוסופים היונים בתקופת העולם העתיק. נולד באתונה ומת בה. בן משפחה עשירה ואצילה היה. בנעוריו נפגש עם הפילוסוף סוקרטס, וזה השפיע על כל חייו. אפלטון העריץ את סוקרטס בזכות אופיו החזק, והוקסם מהגיונו המזהיר. בשנת 399 לפנה"ס, הואשם סוקרטס בכפירה באלים ובהשחתת נפש הנוער של אתונה. הוא נמצא אשם ונידון למיתה. אפלטון יצא מאתונה ובילה שתים עשרה שנה מחוץ לתחומיה. כל ימי חייו נמנע מילטול חלק בחיים המדיניים של אתונה . לאחר ששב לעיר מולדתו הקים בה בית-ספר. הוא קרא לה אקמיה משום שעמדה בחורשה שהוקדשה לזכרו של הגיבור אקדמוס. הייתה זו האוניברסיטה הראשונה בתולדות העולם.

אלכסנדר הגדול נמנה גם הוא על תלמידיו של אפלטון באקדמיה???[עריכת קוד מקור]

The sentence above dose not make seance

Alexander was a little boy when Plato dead. In the artical about Alexander it is writen that he was student of Aristo (Plato's student) but not in the academy.

Are there any objections for erasing this sentence. Or is its author would like to replace it with something else, or at list enplane it? 84.111.248.45 06:27, 26 בדצמבר 2012 (IST)

מחקתי את הטעות הזאת. גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 06:31, 26 בדצמבר 2012 (IST)

משוב מ-7 בפברואר 2013[עריכת קוד מקור]

מעולה 62.90.3.233 19:47, 7 בפברואר 2013 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 02:36, 16 בפברואר 2014 (IST)

צורות[עריכת קוד מקור]

בעברית מקובל לכנות את נושאיה של התורה העיקרית של אפלטון אידאות, הכינוי הזה הוא עיברות של היוונית ἰδέα שקשור לראייה ובימינו גם למושג ותפיסה. באנגלית מקובל לקרוא להן Forms, אף על פי שהן לא בדיוק צורות במובן המודרני של המילה, אלא זה למעשה מושג טכני שמשמש כמעט רק בפילוסופיה. באנגלית מובן שהשימוש בidea גם כן יוביל לבלבול. מאחר והתרגום מאנגלית בלאו הכי לא מעביר מהימנה את המשמעות של המושג, לדעתי עדיף להשתמש במונח המקובל.--Nngnna - שיחה 19:08, 24 ביוני 2017 (IDT)

דיוניסיוס (עם יוד) ולא דיוניסוס !! - אין הפניה לערך המתאים!![עריכת קוד מקור]

שגיאה !!! כתוב בערך על אפלטון "דיוניסוס" - כאשר אין הפניה לערך "דיוניסיוס".

יש ערך מעולה בויקיפדיה "דיוניסיוס השני - (טיראן סירקוסאי)" - אבל אין הפניה אליו מהערך "אפלטון" בגלל קוצו של יוד. כתוב "דיוניסוס" וצ"ל "דיוניסיוס"

נא לתקן. גימליוד - שיחה 00:31, 4 ביוני 2018 (IDT)

דבר נוסף: דיוניסוס (בלי יוד) הוא אל יווני. דיוניסיוס (עם יוד) דמות היסטורית. גימליוד - שיחה 00:42, 4 ביוני 2018 (IDT)

טוב. עשיתי זאת. ☺ גימליוד - שיחה 01:37, 6 ביוני 2018 (IDT)

למה לא צויין בערך[עריכת קוד מקור]

ששמו של אפלטון הוא 'אריסטוקרטס', ו'אפלטון' (או פלאטו ביונית) הוא רק כינוי על שם הרוחב הגדול שבספרותו? דתי לאומי - שיחה 14:35, 22 בינואר 2019 (IST)