שיחה:בן נתן (טיפוגרף)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משתמש:Hilamiley, תודה על יצירת הערך. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 16:48, 12 בינואר 2020 (IST)

חשיבות[עריכת קוד מקור]

לא הבנתי את החשיבות האנציקלופדית. ישנם פונטים רבים מאוד בעולם, חלקם ידועים מאוד, ואין לנו ערכים על מי שעיצבו אותם. במקרה הזה כלל לא ברור שהפונטים שעיצב עומדים ברף החשיבות לערך בפני עצמם, אז לא ברורה לי החשיבות האנציקלופדית של המעצב. Dovno - שיחה 22:27, 13 בינואר 2020 (IST)

לצערי תחום הטיפוגרפיה לא מפותח מספיק בויקיפדיה ולראייה כמות הערכים החסרים בגופן#מעצבי גופנים עבריים. בן נתן הוא בין המעצבים הבולטים ביותר בתחום בישראל, פיתח פונטים לחברות גדולות ויצר עשרות פונטים (בראשית הדרך עיצב פונטים "חובבניים" והיום מקצועיים). כל ערך שמתווסף בתחום הזה מבורך. את הערך כתבה עורכת חדשה והוא עדיין מעט פרסומי, למרות ששכתבתי כמיטב יכולתי. אני חושב שהתמונות של הפונטים לא יכולות להישאר, אך עדכנתי את הכותבת על כך בתקווה שתטפל בזה. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 23:13, 13 בינואר 2020 (IST)
לכמה מפתחי פונטים בכלל בעולם יש (או אמור להיות) ערך אנציקלופדי? האם יש ערך (כאן או בוויקיפדיה אחרת) על יוצרי הפוטנטים הנפוצים ביותר (פי כמה מהפונטים שעיצב נשוא ערך זה)? Dovno - שיחה 23:26, 13 בינואר 2020 (IST)
העובדה שאין לנו ערכים על טוביה אהרוני, אשר אורון ושמואל סלע היא בושה. אנחנו ארץ קטנה ואת הטיפוגרפים אפשר לספור על כף יד אחת. תשווה את הערכים על פונט Futura, וTimes New Roman שהם מאבני היסוד ושאיש לא חשב לתרגם לעברית, למרות שאתה רואה אותם יום-יום וסביר להניח שרוב המוצרים סביבך נכתבו באחד מהפונטים האלו. אפילו הערך הבסיסי טיפוגרפיה דל ולא מגרד את הערך האנגלי. כל פיסת מידע שנכתבת חשובה מאוד ואני מקווה שיהיה לי את הפנאי להרחיב ולתרום בתחום הזה. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 23:41, 13 בינואר 2020 (IST)
יש הרבה תחומי נישה שאפשר לספור על יד אחת את העוסקים בהם. זה בפני עצמו לא מקנה חשיבות אנציקלופדית לעוסקים בתחום. אני מסכים שחסרים לנו ערכים רלוונטיים, אולם הדגש בדיוק אמור להיות על הפונט (אם הוא מספיק חשוב בתרבות) ולא על יוצרו. אין לי שום ספק שראוי לכתוב ערכים על פונטים אלו שהזכרת (ועוד אחרים), אולם לא בהכרח על כל מי שעיצב אחד מהם. Dovno - שיחה 23:50, 13 בינואר 2020 (IST)
אין תמיד קשר ישיר בין חשיבות הפונט לחשיבות המעצב. הנרי פרידלנדר עיצב מלבד הדסה כמה פונטים לIBM שהשפיעו ותרמו לפיתוח מכונת הכתיבה אך חשיבותם פחותה. לפונט אסיטנט כשלעצמו יש הישג בנפוצות שלו: הוא עוצב כפונט חינמי לגוגל פונטס והתפוצה שלו חסרת תקדים. הוא החליף פונט מותג ששימש בקשת למעלה מעשור. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 23:58, 13 בינואר 2020 (IST)
אז? ברור שאין תמיד קשר בין חשיבות הפונט לחשיבות המעצב - זו היתה הנקודה שלי מלכתחילה. יש ערכים חסרים רבים על פונטים חשובים. זה בפני עצמו אינו נימוק לחשיבות של מעצב פונטים, רק מתוך העובדה שאין הרבה ערכים כאלו. יש צורך לנמק מהי החשיבות האנציקלופדית של נשוא הערך הנוכחי בפני עצמו. Dovno - שיחה 00:00, 14 בינואר 2020 (IST)
לדעתי אין חשיבות דוד א. - שיחה 06:17, 14 בינואר 2020 (IST)
לדעתי אין חשיבותBalberg - שיחה 18:35, 17 בינואר 2020 (IST)
תומך בערך. הפרסים מקנים חשיבות. גיא - פתרון למחיקה 00:02, 19 בינואר 2020 (IST)

שלום לכולם. אכן אני עורכת חדשה, אם הערך פרסומי אשמח לדעת איך ומהן הצעותיכם לשיפורו- זו לא היתה כוונתי. סבורה שחיפוש קצר בגוגל של ״הפונטיה של בן״ יצדיק את קיום הערך, מאחר ומדובר במעצב מגיל צעיר שייצר המון פונטים חינמיים עוד לפני שהיו אופציות אחרות נגישות. למעשה, חבריי המתכנתים/ מעצבים מכירים טוב את המדובר מאחר והשתמשו באלו. חשיבות הערך בעיני היא להעשרה וללמידת התחום שלא נידון מספיק, עיצוב הוא אמנם תחום מוערך אך מידע על עיצוב הגופן בו אנו משתמשים ברמה היומית חסר. אסיסטנט למשל, שנוצר לגוגל הוא אחד מהפונטים המשומשים ביותר בגוגל עברית (גם במשרדי הממשלה {וגם אצלי בקובץ קורות החיים, שזו למעשה הסיבה שיצרתי את הערך}) וחושבת שראוי שיהיה מידע על יוצרו - ולא רק שם תאגיד הענק שרכש אותו. בנוסף, קיימים ערכים אחרים המכילים פחות מידע מזה שהוספתי פה, כמו למשל ע״ש אברהם קורנפלד, צביקה רוזנברג ומיכל סהר. האם קיומם פה מוצדק יותר מערך זה? hila - שיחה 11:04, 19 בינואר 2020 (IST)