שיחה:בנייה בלבנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הועבר משיחת משתמש:השמח בחלקו (-:

נראה לי שבניה באבן לא מתאימה לערך הזה. מקובל לחלק את חומרי הבניה לטיבעיים (כמו עץ ואבן) ולמלאכותיים כמו בלוקים, לבנים שרופות , איטונג בטון וגו'.

הערך לא עוסק בחומר בנייה אלא בטכנולוגיית בנייה. חלוקת החומרים שאתה מדבר אליה נכונה אבל העקרון הטכנולוגי, הפשוט למדי, של בנייה מלבנים אינו משתנה הרבה בין לבני אבן מהן היו בונים פעם (היום רק מחפים) לבין לבני סיליקאט או בלוקי בטון. נכון שהשימושים שונים, ומבלוקים חלולים אף אחד לא בונה היום שום דבר קונסטרוקטיבי (תקן אותי אם טעיתי), לכן הערך מתייחס בעיקר לבנייה המסורתית מלבנים.
אוקיי , אז ככה,
  1. לעניות דעתי בניה באבן לא מתבצעת בדרך כלל בשיטה שציינת , כלומר בשיטת הבנייה בלבנים. אפילו בתקופה העתיקה , ואני מסתמך על כמה חפירות ארכיאולוגיות שראיתי , בנו את האבן לא אחת על השניה אלא בערימות. יש לזה כמה סיבות. קודם כל אבן היא כבדה וקיר מאבן דקה יתמוטט בקלות כי הטיט העתיק חלש מאוד יחסית לחוזק של האבן. לכן או שמשתמשים באבנים עבות (זה כנראה קרה במבנים מונומנטליים) או שלוקחים אבנים קטנות יותר ומרכיבים מהן קיר עבה. עוד סיבה לשיטה הזו היא שאבן היא מבודד גרוע. אם אתה בונה בשכבות הטיט והחללים יוצרים בידוד טוב יותר.זה לגבי ההיסטוריה העתיקה , אבל האמת שאני לא בטוח לגמרי. הצורה שבה היו בונים לפני מאה שנה באבן , היא בשיטה דו שכבתית, כלומר לבנות למעשה שני קירות אבנים במרווח של 20 ס"מ אחד מהשני ואת החלל באמצע למלא במלט סיד מעורבב באדמה ואבנים. ככה אתה משיג חוזק ובידוד גבוה ואפילו איטום. אני גר בבית שנבנה בשיטה הזאת. בין שאר הדברים שאני עושה אני גם משחזר ביניינים , ויוצא לי לעבוד בבניה באבן מלאה , באופן הזה , פחות או יותר.
  2. לא מקובל היום לתמוך תקרות בבלוקים חלולים , אבל אני לא בטוח שזה לגמרי אסור. ישנם מבנים שלא צריך לתכנן אותם לעומס רעידת אדמה . מה שכן התקן הישראלי מתיר לתלות אבן על גבי קיר בלוקים חלולים שזו בהחלט בניה קונסטרוקטיבית , אם כי לעומסים אופקיים בלבד. --דרול * שיחה ו 22:50, 31 בדצמבר 2007 (IST)
מה שאתה מדבר עליו הוא בנייה של קירות דבְּ‏ש האופייניים לבנייה הערבית. בדרך כלל היו זורקים למרווח שבין שני קירות האבן את כל פסולת הבנייה יחד עם הטיט. ככה באמת בנויים רוב מבני האבן המסורתיים בא"י. באירופה לעומת זאת, הבנייה בלבני סיליקט, לבנים אדומות או לבנים שנחצבו מאבן, זאת כבר מאות שנים וגם היום רואים את זה, למרות שלמיטב ידיעתי גם באירופה מרבים היום לחפות קירות בחיפוי שנראה כמו לבנים אדומות על גבי קיר הבטון.
אחת הסיבות שבמזרח התיכון בנו קירות אבן כאלה היא כי על אף שהאבן אינה מבודדת תרמית, בדומה לבטון היא בעלת מסה תרמית האוגרת קור בלילה ומשחררת אותו ביום - זאת כמובן אם בונים ומתפעלים חצר פנימית כמו שצריך (בקרוב ארחיב על כך בבנייה ירוקה). אגב, יש קירות מסוג זה בארץ שעוביים מגיע גם ליותר ממטר. אני חולה על זה... השמח בחלקו (-: 11:21, 1 בינואר 2008 (IST)
עם כל זה אני לא מסכים איתך בנושא הבניה באבן. אני לא חושב שצריך לכרוך אותה כך או אחרת , בבניה בלבנים. זה תחום אחר בהנדסה וגם בטכנולוגיה. בכ"א , אני לא מתכוון לבצע עריכות בערך . --דרול * שיחה ו 18:15, 1 בינואר 2008 (IST)
א. לא הבנתי עם איזה חלק אין לנו הסכמה. בעניינים מקצועיים של בנייה לא צריכה להיות כמובן שום מחלוקת ולכן אשמח ללבן לעומק את הנושא. ב. למה שלא תבצע עריכה בערך, הוא הרי לא ערך פרטי של אף אחד. חובה שהערכים בוויקיפדיה יתאמו אחד לשני וישלימו אחד את השני. במקרה הזה אבן לבנייה שאתה שוקד עליו חייב להיות מקביל לבנייה בלבנים ולהשלים יחד עם הערך הראשי בנייה את התמונה.
בכל מקרה, לאחר שקראת תגובה זו, אנא המשך בשיחה:בנייה בלבנים לאחר העתקת כל הטקסט עד כאן. בברכה, השמח בחלקו (-: 18:23, 1 בינואר 2008 (IST)
המחלוקת בינו מאוד פשוטה.

אני לא חושב שאיזכור בניה באבן צריך להיות מוזכר בערך בנייה בלבנים. אני לא בטוח שהטכנולוגיה זהה , אבל גם אם כן , הקונוטציה אצלי מאוד שונה. אני מתעסק בתחום הזה ומבחינתי עולם האבן ועולם הבלוקים הם עולמות שונים לדמרי , למרות שכל אחד מהם מורכב ומעניין בזכות עצמו.--דרול * שיחה ו 22:55, 1 בינואר 2008 (IST)

הערך הזה הוא למעשה המושג masonry שתירגומו בעברית הוא "בנאות" אך המשמעות מאוד שונה בהקשר העמוק יותר של המושג באנגלית. השימוש ביחידות מקשיות קטנות אחידות, לא משנה מאיזה חומר הן עשויות, ליצירת מבנה שלם יציב הוא מלאכה מורכבת מאוד ואליה פותח הערך אשנב.
בנייה של קירות בלוקים, כמקובל בבנייה המודרנית ובמיוחד הישראלית היא נושא מעט נפרד והשימוש בחיפוי באבן הוא נושא אחר לגמרי כמובן. הפיתרון לדעתי הוא פשוט להסביר את ההבדלים האלה בערך שכאן אני אכן מסכים איתך שככותב הערך בלבלתי אולי קצת את הקורא הלא מקצועי. אני מציע שננסה יחד לערוך ולהרחיב את הערך כדי שיהיו ברורים ההבדלים בין הבנייה המסורתית בלבנים, שקיימת למעשה עד היום, לבין בנייה של קירות בלוקים שאינם משמשים קירות נושאים, חוץ מנשיאת חיפוי אבן כמו בדוגמא שהזכרת. השמח בחלקו (-: 23:28, 1 בינואר 2008 (IST)
סבבה. נעשה את זה. טוב שהזכרת לי שאני עובד על אבן לבנייה.--דרול * שיחה ו 17:14, 2 בינואר 2008 (IST)