שיחה:הגליל העליון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גבולו הצפוני של הגליל העליון[עריכת קוד מקור]

קראתי את הכתוב כאן: "יש הרואים את האזור שבין גבול ישראל-לבנון לבין נהר הליטני כחלק מהגליל העליון, ומכנים אותו "הגליל הלבנוני", אולם כיום גישה זו אינה מקובלת בקרב הגאוגרפים. גבולו הצפוני של הגליל הוא קו העתק, המכונה העתק רום העובר בקו אלכסוני מאזור מטולה ועד בירות, דרך העיירה רום בלבנון. ראו תצלום לווין ארץ ישראל

ממערב לקו ההעתק, נפוצים סלעים צעירים יחסית מגיל הקרטיקון העליון (קנומן עד איאוקן בעיקר סלעי גיר דולומיט וקירטון), ואילו ממזרח לו, סלעים עתיקים יותר מתקופת היורא והקרטיקון התחתון (בעיקר סלעי גיר, דולומיט ואבני חול). מבחינה טופוגרפית, האזור שממערב לקו גובהו כ- 900 מטר, ואילו ממזרח לקו, האזור מתנשא לגובה העולה על 1500 מטר. גם מבחינה נופית שוני אזורים אלה. האזור הדרום מערבי מבותר על ידי ערוצים קצרים חסית ליחידות תבליט קטנות. משני צידי נהר הליטני החוצה איזור זה, הנוף זהה. מצפון מזרח לקו, הנוף מבותר על ידי סדרת עמקים עמוקים ורחבים, דבר הניכר בהצללה החריפה הקיימת באזור זה."

על פניו, יש כאן סתירה. העתק רום, אם הוא עובר באלכסון ממטולה לביירות, כולל בגליל שטחים עצומים מצפון לליטאני, כולל צידון והסביבה. לפי האסכולה שרואה בליטאני את גבולו הצפוני של הגליל, שטחים אלו אינם חלק מהגליל.

אם העתק רום נחשב לגבול הצפוני של הגליל, אז הניסוח של "יש הרואים.. הגליל הלבנוני" הוא ניסוח מטעה, ויש להתייחס לגליל עד הליטאני כחלק חד משמעי של הגליל, והאזור שבין הליטאני ובין ההעתק - אזור שנוי במחלוקת.

כמו כן, בעיניי דרושה אסמכתא לכך שהגיאוגרפים לא מקבלים את הגדרת "הגליל הלבנוני". מבחינה בוטנית למשל, אין כמעט שום הבדל בין הגליל הלבנוני לגליל העליון הישראלי. מבחינה היסטורית, כל האזור ממזרח לוואדי סלוקי הוא חלק בלתי נפרד מנחלת שבט נפתלי, ואזורים כמו חניתה וגעתון שבתחום ישראל היו בגבול המערבי של "תחום עולי בבל" מול צור, או אף ב"עיירות האסורות" שבתחום צור.

בקיצור - ככל הידוע לי, גם כיום הגישה המקובלת היא שהגליל מסתיים בליטאני. אשמח כמובן לאסמכתא מי מתייחס להעתק רום כאל גבולו הצפוני של הגליל.Inature - שיחה 15:18, 6 בדצמבר 2011 (IST)

בירת הגליל העליוֹן?[עריכת קוד מקור]

בטוּח שקריית שמוֹנה מכוּנה "בירת הגליל העליוֹן"? נראה לי שכל מיני ערים מתחרוֹת על זה, במיוּחד צפת, ואין איזוֹ הכרעה אוֹ נוֹהג נפוֹץ. בלי לדבר על זה שקריית שמוֹנה בכלל לא בגליל העליוֹן. 87.69.165.26 19:09, 17 באוקטובר 2016 (IDT)

רמת כוֹרזים[עריכת קוד מקור]

האם רמת כוֹרזים נחשבת לחלק מהגליל העליוֹן אוֹ לאזוֹר גאוֹגרפיה טוֹפוֹגרפי נפרד? 87.69.165.26 01:57, 18 באוקטובר 2016 (IDT)

הגליל העליון[עריכת קוד מקור]

הגליל העליון זהו זהו אזור עשיר בגשמים,יש בו נופים הרריים וצמחייה טבעית רבה ומגוונת(פרחי בר,שיחים,חורש ים תיכוני ויערות).