שיחה:וירטואוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הגדרה[עריכת קוד מקור]

הי, אביעדוס. איך לדעתך צריך לשכתב את הערך הזה? כל המקורות שמצאתי בנושא זה מתייחסים לווירטואוזיות במוזיקה. לכל היותר אפשר להוסיף את העובשדה, שהתואר מתייחס, או התייחס בעבר, גם לאמנויות אחרות (אם כי מעולם לא נתקלתי ב"צייר וירטואוזי" או "בלרינה וירטואוזית"). האם הוספת משפט כולל כזה שוות ערך לשכתוב?שלומית קדם - שיחה 15:11, 18 בינואר 2016 (IST)

אמן וירטואוז, צייר וירטואוז, משורר וירטואוז...
יש צורך קודם כול להגדיר את הערך בצורה כוללנית יותר. אביעדוסשיחה 15:16, 18 בינואר 2016 (IST)
כלומר, לשנות את המשפט הפותח מ"מוזיקאי וירטואוז" ל"אמן וירטואוז" בתחומים שונים? זה רחוק מאד משכתוב כפי שאני מבינה את המילה. אגב, נראה לי שגם יוסל ברגנר לא השתמש נכון במונח, כשאמר שהוא לא היה וירטואוז. וירטואוז, בניגוד לגאון, איננו נולד כזה, כמו מוצרט, למשל, אלא מגיע לשליטה וירטואוזית בעבודת אין קץ מפרכת. זאת גם הסיבה, שהמונח משמש בעיקר, או כמעט אך ורק, לתיאור מוזיקאים מזהירים. ההבדל בין צייר וירטואוזי לכנר וירטואוזי, למשל, הוא, שהכנר מפגין את יכולתו הפנומנלית שוב ושוב, מעל במות שונות, ביצירות שונות ועם תזמורות ומנצחים שונים, בעוד שהצייר מציג את יצירתו הסופית והחד-פעמית, והעבודה שהושקעה בה אינה באה לביטוי בברק הביצוע. אגב, שמעתי התייחסויות לשף זה או אחר כווירטואוז בחיתוך, בהקפצה או בטיגון. למיטב הבנתי, זהו שימוש מושאל מן השימוש האמיתי, הנוגע לפגניני, סרסאסטה או מריה קאלאס, שאחרת כל עקרת בית מנוסה תוכל להיחשב לווירטואוזית בטיגון שניצלים או בהברקת הרצפה... סליחה על הסרקזם, זאת הסנוביות המוזיקלית שמדברת Face-smile.svgשלומית קדם - שיחה 19:02, 18 בינואר 2016 (IST)
הוספתי, שיניתי והרחבתי כמיטב יכולתי. אינני יכולה לומר מעבר לזה בתחומי הציור והבלט, כי אינני בקיאה בהם ואין לי מקורות. אשמח אם בעלי הידע בתחומים אלה יוסיפו משלהם.שלומית קדם - שיחה 19:17, 18 בינואר 2016 (IST)
בסדר גמור. רק בתגובה לדברייך, אינני יודע אם אמנם השימוש ביחס למוזיקה הוא-הוא המקורי. אביעדוסשיחה 21:10, 18 בינואר 2016 (IST)

הכיצד?[עריכת קוד מקור]

הכיצד ובערך וירטואוז לא מוזכר ולו פעם אחת לרפואה הוירטואוז הגדול ביותר לפסנתר (בר ויכוח) במאה ה-19 שארל-ולנטן אלקאן?

אני מניחה, שהואיל וקביעה זו היא, כפי שאמרת בעצמך, נתונה לוויכוח, הרי כותב הערך באנגלית לא מצא לנכון להזכיר דווקא את הפסנתרן הזה, מה גם שמאז המאה ה-19 היו עוד וירטואוזים רבים בפסנתר, ומי יקבע מי הגדול בהם? בכל אופן, את/ה יכול/ה להוסיף את שמו לערך בעצמך.שלומית קדם - שיחה 19:11, 18 ביולי 2016 (IDT)