שיחה:וסאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פערי אירופה ואסיה[עריכת קוד מקור]

שלום. מתוך קריאה של הערך עולה שוסאל הוא מושג אירופאי. בעוד זה נכון שמקור המילה באירופה, המוסד התקיים גם אסיה ובמידה גם באפריקה, בדיוק כפי שפאודליזם התקיים ביבשות אלו. אנסה לשנות כמיטב יכולתי, אך אני מרגיש שאין לי את היכולת ואת הידע לשנות ערך בצורה כזו דראסטית. אוּדוֹני - שיחה 23:07, 20 באפריל 2016 (IDT)

מה בדיוק אתה רוצה להוסיף או לשנות? זה אכן מושג אירופאי ואין לערבב בו מושגים אחרים. גילגמש שיחה 23:11, 20 באפריל 2016 (IDT)
כפי שהמושג פיאודליזם התרחב ומתייחס היום גם לחברות יפנית והאתיופית העתיקות, התרחב גם המושג וסאל. גם במדינות אלו התקיימו קשרים הדדיים בין אדון פיאודלי (העובדה שבשם זה קיים רק דף המפנה לעמוד סניור מדגישה את צרות הערכים בנושא) לבין חקלאי או חייל. לכן לכתוב ש"מעמד הווסאלים התפתח בחברת ימי הביניים מן הנהגים החברתיים שהיו מקובלים בשבטים הגרמאנים" בעוד הוא התקיים בארצות שלא באו בקשר עם שבטים גרמאנים או צאציהם, זה מטעה, ולא מאפשר להוסיף עוד מידע על וסאלים בחברות לא אירופאיות. אוּדוֹני - שיחה 23:23, 20 באפריל 2016 (IDT)
נכון מאוד. הניסוח הזה לא מאפשר להוסיף מידע לגבי חברות לא אירופאיות וטוב שכך. מדובר במוסדות שונים מבחינה משפטית, תרבותית והיסטורית. אין לערבב ביניהם. על החברה היפנית יש לכתוב בערך נפרד. אפשר לקשר בין הערכים על ידי פרק "ראו גם". גילגמש שיחה 23:28, 20 באפריל 2016 (IDT)
ערך בשם "וסאל יפני"? ויקיפדיה באמת תרוויח מההפרדה? לא עדיף לכתוב ערך אחד מקיף? המוסדות כל כך דומים שרשימת ההבדלים קצרה מרשימת הדימיונות. לטעמי, זו צורה נכונה יותר לארגן ידע. אוּדוֹני - שיחה 23:39, 20 באפריל 2016 (IDT)
לא. ראשית, אין סיבה שהערך יקרא "וסאל יפני" אני מניח שיש מונח מקצועי כלשהו. אני לא יודע אם המוסדות דומים או לא. אבל יש לנו מנהג להפריד דברים כאלה ולא לכתוב אותם בערך אחד, אפילו אם הם נראים דומים. גילגמש שיחה 23:42, 20 באפריל 2016 (IDT)
טוב. אתחיל לעבוד על הערך ג'יזמוראי. אני יכול להבין את עמדתך בנוגע למונח וסאל. אני חושב שהצרימה עזה יותר בערכים אחרים הקשורים לפיאודליזם (בין אשאר הערך פיאודליזם עצמו) ושעליהם יש לתת את הדעת. אבל את השיחה עליהם אקיים בעמודי השיחה שלהם. אוּדוֹני - שיחה 23:55, 20 באפריל 2016 (IDT)