שיחה:וסיל קולארוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערה: קטעים מסוימים בערך זה תורגמו מהערך באנגלית --Assayas - שיחה 15:01, 26 באפריל 2011 (IDT)

שאלה[עריכת קוד מקור]

איזה ערך - תענוג. רק שאלה קטנה, במחילה: מיהו אוטו מנדל? אני סבור שלאור העובדה שהוא נטול ערך בינתיים, ולא מוזכר לפני כן בערך, צריך להוסיף את תוארו. תודה רבה, יניב שיחה 13:46, 27 באפריל 2011 (IDT)

נמחל לך Face-smile.svg. אתה יודע, דמות מעניינת שנקטפה בדמי ימיה בתאונת מטוס. בערב אהיה ליד החומר הכתוב ואוסיף משפט או שניים עליו. יכול להיות שבעתיד אכן אכתוב עליו ערך. מוטי --Assayas - שיחה 15:11, 27 באפריל 2011 (IDT)
הרחבתי מעט בסוגייה, אך לא נראה לי שפועלו הכללי של האיש הוא בעל חשיבות אנציקלופדית לערך נפרד, כך שאוותר על "הנבירה" בספרים נוספים. תודה יניב, גם על התיקונים הקטנים. --Assayas - שיחה 18:21, 27 באפריל 2011 (IDT)
כמובן, בעונג רב. יניב שיחה 18:24, 27 באפריל 2011 (IDT)

גילוי נאות[עריכת קוד מקור]

במהלך ליקוט החומר לערך נתקלתי בתמונתו של קולארוב בארכיון יד ושם [1]. הכיתוב בצרפתית שצורף לתמונה מציין שוסיל קולארוב נטל חלק פעיל בהגנה על יהודים. המידע הזה לא היה מוכר לי, לא הוזכר באף מקור כתוב (קשיח) וגם לא תאם את העובדה שקולארוב כלל לא היה בבולגריה עד לאחר ה-9 בספטמבר 1944. לפני כן נשא נאום, או מספר מצומצם של נאומי רדיו ובהם בין השאר צוינה התנגדות התנועה הקומוניסטית לרדיפות היהודים. הנאומים שודרו מתחנת השידור המחתרתית "חריסטו בוטב" בבולגריה. פניתי למח' םניות הציבור ולמח' המחקר בארגון יד ושם ויאמר לזכותם שהם תמיד בודקים ועונים. וזו תשובתם:

"הטקסט שמופיע מתחת לתמונה המוזכרת צורף על ידי מוסר התמונה ולא על ידי יד ושם. לכן, אין לראות בזה הסבר או פרוש של הארכיון. אין אנו אחראים על נכונות המידע. אתה מבין שטקסטים כאלה מביעים הרבה פעמים את דעת מוסר החומר מבלי שזאת צריכה להיות נכונה מבחינה היסטורית. לצערי, אין לנו פרטים נוספים בנושא של וסיל קולרוב והיחס שלו לשאלה היהודית בבולגריה או תרומתו להצלת יהודי בולגריה במלחמה."

בדואל נוסף שהגיע ממח' המחקר נמסר כדלקמן (מעניינת השונות בין התשובות):

"בארכיון יש לנו מאמרים מתוך שידורי הרדיו שקולארוב נתן במוסקבה ב-1942 וברדיו HRISTO-BOTEV בבולגריה בין השנים 1941-1944 בהם הוא מוחה על המדיניות האנטי-יהודית של המלך וממשלת בולגריה ונגד רדיפת היהודים של הנאצים. אתה מוזמן להגיע אליינו לעיין בחומר O.13-48, 49. לתשומת ליבך, החומר בבולגרית. בספריית יד ושם ספר שהוא כתב ב-1947 בבולגרית, על ההתנגדות הבולגרית".

לפיכך הוספתי מספר שורות כלליות על נאומיו במהלך המלחמה. מי שיוכל למצוא חומר נוסף ומעמיק יותר, יבורך. (מומלץ לבדוק היטב מקורת מבולגריה של עידן טודור ז'יבקוב או כאלו שמסתמכים עליהם, מאחר ורבים מהם שכתבו את ההיסטוריה והאדירו את חלקם של הקומוניסטים בסיפור) --Assayas שיחה 20:08, 18 במאי 2011 (IDT)