שיחה:חתונה כפרית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אח! אם רק היית כותב את הערך לפני הבגרות ביוני... חיפשתי עליו חומר שעות ללא הצלחהFace-sad.svg Shirooosh - שיחה 13:34, 16 באוגוסט 2009 (IDT)

בשר[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב:

"בציור 'חתונת האיכרים', המתאר סעודה חגיגית, לא נראה למעשה בשר, שנחשב מאכל מותרות במרבית ימי הביניים"

אולם לא מזמן קראתי, בדיון אחר בויקיפדיה, כי זו תפיסה שגויה והבשר דווקא היה נפוץ מכפי שחושבים בימי הביניים (אנסה למצוא את הדיון). הקירות, תזיזו את הקירות!שיחה 13:41, 16 באוגוסט 2009 (IDT)

תגובה: הטקסט בעניין הבשר רשום בערך מטבח ימי הביניים. בנוסף, הדבר מוזכר גם בספר נוסף שנמצא ברשותי: מירי אליאב פלדון, חמש מאות שנה לגילוי אמריקה, הוצאת משרד הביטחון, תל אביב, 1992, עמ' 17‏. דני. ‏Danny-w‏ 14:05, 16 באוגוסט 2009 (IDT)
אכן, גם אני הגעתי לערך המטבח בימי הביניים. אני עדיין מנסה להיזכר היכן היה ולמצוא את הדיון המדובר. בכל מקרה, בהזדמנות זו - שכוייח על הערך. הקירות, תזיזו את הקירות!שיחה 14:08, 16 באוגוסט 2009 (IDT)


כתבתי לפני התנגשות עריכה -אם תחשבו על זה, בהיעדר אפשרות לקנות בשר בסופר, היה צריך לשחוט במקום כמה וכמה פרות - שערכן יקר מאוד, על מנת להאכיל את מאות אורחים. והרי מדובר בחתונה של פשוטי-עם. מעבר לכך, שחיטת הפרות עלולה לבטל את יכולת האיכר לדאוג למוצרי החלב, חמאה וגבינה החיוניים, בהיעדר פרות אחרות במשק.
ומעבר לכל זה - כידוע היה הרכוש במשק האיכר בימי הביניים, כולל הפרות, שייך לאציל ולא לאיכר. לא הייתה לאיכר הסמכות להחליט על שחיטת הפרות.
בכל מקרה, הצייר בחר שלא לצייר בתמונה בשר. ואנו יודעים שהוא יודע לצייר... Face-smile.svg. בעניין דבריך האחרים - תודה, אכן מדובר באחד מציורי ברויגל האהובים עלי. דני. ‏Danny-w‏ 14:18, 16 באוגוסט 2009 (IDT)

כן, אני השתכנעתי, אבל נדמה לי שממש לא מזמן, בדף שיחה של ערך לא מאוד קשור, מישהו טען שזה לא ממש מדוייק. או שאולי אני מבלבל ומדובר על איכות הבשר שבגללה נוצרו לכאורה הרטבים הכבדים והמתובלים (ראה פלפל שחור#אירופה הפוסט קלאסית, אחרי השיר)? הקירות, תזיזו את הקירות!שיחה 14:28, 16 באוגוסט 2009 (IDT)
יגעת ומצאת, תאמין (הכוונה לדבריו של עודדי בסוף השיחה). הקירות, תזיזו את הקירות!שיחה 14:31, 16 באוגוסט 2009 (IDT)
תודה, הגבתי שם. :-) ‏Danny-w‏ 14:41, 16 באוגוסט 2009 (IDT)

דילמה: שילוב התמונות המגדילות[עריכת קוד מקור]

הוספתי כרגע תמונה מגדילה נוספת: האנשים הגרגרנים, ואני מתלבט האם להשאירה. האם לדעתכם יש להשאירה או שמדובר בגודש רב מדי על הקורא? אשמח לשמוע דעת הוויקיפדים. תודה, דני. ‏Danny-w‏ 15:57, 16 באוגוסט 2009 (IDT)

ואף מילה על כך[עריכת קוד מקור]

שלאיש בחולצה אדומה הסוחב את מגש האוכל (בקדמת התמונה בצד ימין) יש שלוש רגליים? זו אחת התעלומות המפורסמות בתולדות הציור. האם זו פשלה של ברויחל או אולי בדיחה פרטית או מסר סמוי?

אכן. תודה, ההערה הוספה לערך. :-) Danny-wשיחה 22:04, 8 בינואר 2012 (IST)

לדעתי הסצינה בציור היא בכלל לא מימי הביניים[עריכת קוד מקור]

לדעתי הציור לא מציג סצינה מתקופת ימי הביניים אלא מתקופת הרנסאנס או יותר נכון מתקופת הרפורמציה - התקופה בא חי ופעל ברויגל. אפשר לראות את זה בערך על ימי הביניים - הם הסתיימו לכל המאוחר ב1525 השנה בה ברויגל נולד. בינו

חתונת האיכרים/חתונה כפרית?[עריכת קוד מקור]

אני במגמת תולדות האמנות, ובכל מקום (כולל מצגות רשמיות של מרכזת תולדות האמנות, תמר כרמי) הציור נקרא "חתונה כפרית", ולא "חתונת האיכרים". על פי איזה מקור הוחלט לבחור בשם חתונת האיכרים? Ubub92 - שיחה 18:31, 29 בנובמבר 2010 (IST)

ככותב הערך - בחרתי בשם זה משום שֶכָּךְ הכרתי את התמונה. אין לי התנגדות עקרונית לשינוי השם - אם יתמכו בכך ויקיפדים נוספים המכירים את התחום. מה דעתכם? פרסמתי את השאלה בלוח המודעות. בברכה, דני. ‏Danny-w‏ 20:21, 29 בנובמבר 2010 (IST)
לפי הארץ - חתונה כפרית ס123 - ביידיש יש ופה אין?! - שיחה 08:32, 30 בנובמבר 2010 (IST)
גם במבחן גוגל התוצאה הפופלרית יותר היא "חתונה כפרית". בקיצור, האם ניתן להעביר את שם הערך (ולציין בפסקת הפתיחה (נקראת גם "חתונת האיכרים")?Ubub92 - שיחה 10:42, 18 בדצמבר 2010 (IST)
כן, אפשר להעביר לשם "חתונה כפרית". אתה מוזמן לעשות זאת. ‏Danny-w‏ 15:22, 18 בדצמבר 2010 (IST)

בשר 2[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב "בציור "חתונה כפרית", המתאר סעודה חגיגית, לא נראה למעשה בשר, שנחשב מאכל מותרות במרבית ימי הביניים, כמו גם ממתיקים שונים (דבש או סוכר) ותבלינים, שהיו בדרך כלל נחלתם של העשירים בלבד." מספר דברים: 1.בויקיפדיה האנגלית לא מוזכר עניין הבשר בכלל 2. במבט שטחי מתחת לקערה של האדם(החתן אולי?) שמגיש את הקערה יש פריט שנראה בבירור כמו בשר עם עצמות שיוצאות ממנו. 3. יש אתר שמנתח את התמונה שרומז שיש בשר כחלק מהסעודה http://foodoncanvas.eu/pieter-bruegel-the-peasant-wedding-2/ אני מציע לחשוב מחדש על הפסקה הנ"ל.