שיחה:טיפול באמנות/ארכיון 1

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הערות[עריכת קוד מקור]

שלום לכותב. יש לי כמה הערות לערך הזה.

1. בכותרת המשנה "טיפול באומנות בישראל" – רשום: "המרכז הטיפולי הציבורי הראשון שעסק בטיפול נוסד בשנת 1967, וכעבור שנתיים נוסד מרכז שני...” . אבל לא מוזכר היכן הוקם המוסד, מה שמו, איזו עיר, ביוזמת מי, האם במימון פרטי או ממשלתי (משרד הרווחה). אין בכלל סימוכין לקטע זה. אין שמות. על מה אתה מדבר??

2. בכותרת "תעודות הסמכה" : כתבת שבג"ץ שפסל את רישוי המקצועות הפרא-רפואיים. האם יש לך איזה קישור לטענה הזאת? אם מדובר בבג"ץ, אז זה בטח משהו מפורסם שניתן להוכיח. לא?

3. אתיקה בטיפול - אין מקורות? אין סימוכין? האם לא קיים כבר קוד אתיקה לפסיכולוגים ולעובדים סוציאלים שאפשר לצטט ממנו או להראות אותו כסימוכין?

4.כשהקלדתי על המילים "טיפול באומנות" (בכתיב מלא, עם וו) הגעתי בכלל ל"טיפול בהבעה ויצירה". קצת מבלבל. האם זה בכוונה, ואם כן - מה הרציונל?

5. הסתכלתי גם על הערך "טיפול בהבעה ויצירה", וחלק גדול ממנו, בעצם רובו, משותף גם ל"טיפול באמנות". לא הבנתי למה ההפרדה. אם היית מאחד את שני הערכים אז היה יוצא לך ערך מקיף אחד, במקום שני ערכים חלקיים. הרי שמת אפילו את אותם קישורים חיצוניים בשני הערכים. - ורדה.

תשובות[עריכת קוד מקור]

שלום ורדה. שמחתי לראות את התייחסותך. זה חשוב מאד לשיפור הערך, ובכלל זה משמח אותי שאנשים נחשפים לתחום זה. להבא, כשאת כותבת בדפי שיחה, תחתמי כנהוג באמצעות התווים ~~~~.
לגבי שלושת ההערות הראשונות - הוספתי סימוכים לכל הקטעים.
  1. על המרכז הטיפולי הראשון יש לי מידע ממקור אחד בלבד, ספרה של לינור שטיינהרדט, מבכירות המטפלים באמנות בארץ, ואין שם לצערי את הפרטים ששאלת עליהם.
  2. לעניין בגץ, אני מאמין שיש אפשרות למצוא אפילו את הפסיקות באינטרנט, אבל אני לא הצלחתי למצוא אותן בעצמי.
  3. לעניין האתיקה, קוד אתי של פסיכולוגים ועובדים סוציאליים לא רלוונטי כיוון שאנו מדברים על מטפלים באמנות. הסתמכתי על הקוד של איגוד המטפלים ביצירה והבעה.
  4. תיקנתי את הקישור.
  5. שאלה טובה. טיפול באמנות הוא אחד מתחומי הטיפול בתוך טיפול בהבעה ויצירה, כמו גם טיפול בכתיבה או בריקוד. לכן יש מקום לדעתי לערכים נפרדים. יש מספר קישורים זהים, אבל מלבדם ומלבד נושא החקיקה, יש הרבה הבדלים בין הערכים.
אשמח לשמוע הערות נוספות רוליג - שיחה 16:46, 21 ביולי 2008 (IDT)
ועוד לעניין בג"צ - אלמוג מצא את הסימוכין והוספתי אותם לערך. רוליג - שיחה 20:32, 21 ביולי 2008 (IDT)

אולי כדאי לשנות את שם הערך?[עריכת קוד מקור]

אחרי שקראתי ערך זה ואת הערך "טיפול בהבעה ויצירה" נתקלתי גם אני בבלבול שחשה ורדה. אולי כדאי לקרוא לערך "טיפול באמנות חזותית" כדי להבחין אותו מיתר הטיפול בהבעה ויצירה, שהם כולם למעשה טיפולים באומנויות שונות.

לא ברור מהערך האם המטפלים חותמים על איזושהי אמנה אתית והאם יש וועדת אתיקה או האם יש בכלל איגוד כלשהו הרשאי לשלול מהמטפלים באומנות את האפשרות לעבוד במקצוע (כמו שיש לפסיכולוגים). האם כוונתך היתה רק להעלות את העקרונות האתיים הרצויים לדעתך או האם יש להם איזשהו תוקף? הערה קטנה נוספת: אפשר להפוך את כל המקומות בהם רשום "טיפול בהבעה ויצירה" לקישור לערך.

קריאת שניהם יחד הוסיפה לי ידע רב - תודה לך. Adiko - שיחה 18:44, 21 ביולי 2008 (IDT)


בערך רשמתי כי "טיפול באמנות הוא שיטת טיפול פסיכולוגי ותחום בתוך טיפול בהבעה ויצירה המשתמש בחומרי אמנות פלסטית וצילום. ". כמו שטיפול התנהגותי הוא אחד מהטיפולים הפסיכולוגיים הקיימים. לאור הערתך שיניתי זאת ל: "טיפול באמנות הוא שיטת טיפול פסיכולוגי בו נעשה שימוש בטכניקות של אמנות חזותית כמו ציור, פיסול וצילום. הטיפול באמנות הוא אחד משיטות הטיפול בתוך תחום טיפול בהבעה ויצירה. " אני מקווה שזה טיפה מסביר אם כי הבילבול קיים כיוון שהמונחים השגורים בפי אנשי המקצוע מבלבלים. (כל כך מבלבלים עד כדי כך שטיפול בהבעה ויצירה נקרא גם טיפול באמנויות (ברבים)). אני לא חושב שאנחנו יכולים לשנות את השם טיפול באמנות, כיוון שזה שם התחום, ואנחנו בוויקיפדיה מתארים את המציאות ולא יוצרים אותה. לגבי הקוד האתי, אני מתאר את הקוד שקבע האיגוד של המטפלים, וכמו שתוכל לראות מהתוספת שהוספתי לאור דבריך, אין לזה למעשה כל תוקף. לעניות דעתי, לא מקובל להפוך את כל הביטויים שחוזרים על עצמם לקישור לערך, אלא רק את הראשון שבניהם. תודה על ההערות, רוליג - שיחה 20:08, 21 ביולי 2008 (IDT)

הערות השופטים בתחרות 'מקצרמר למובחר'[עריכת קוד מקור]

הערך השתתף ב"Miktzarmar.JPG" - תחרות הכתיבה החמישית - בית שני (מדעי הרוח). הערך מעניין, ויש בו מספר נאה של מקורות מגוונים. עם זאת, סברנו כי קיימים מספר חלקים חיוניים בערך זה, שלא צויינו באופן מלא. להלן דוגמאות:

  • חסרה בערך סקירה הסטורית על מקורות הטיפול באומנות ואזכור התפתחותו.
  • היה מקום להשוות בין טיפול פרטני לטיפול קבוצתי.
  • בפיסקה "תעודות הסמכה" מוזכר כי ההכרה בטיפול באומנות נמצאת בתהליכי חקיקה בכנסת. לא צויינה כאן העובדה, שבחודש יולי 2008 עברה בקריאה שלישית הצעת החוק של אחמד טיבי, שבה התקבלה הצעתו להסדרה והכרה במקצועות פרא-רפואיים. בהצעת חוק פרטית זו לא הוכנס הטיפול באומנות, בניגוד לתחומים אחרים שכן הוכנסו ובניגוד לציפיות קודמות. סברנו שאיזכור העניין, בסמוך לאזכור ענייני החקיקה, הוא רלוונטי לערך.
  • ודוגמה נוספת: המעיין בערך (תחת כותרת המשנה "מסלולי הכשרה") יכול להתרשם כי בארץ קיימים רק ארבעה מקומות בארץ המכשירים מטפלים באמנות. הניסוח מוטעה: לא הוזכרה ההתמחות בטיפול באמנות במסגרת לימודי התואר השני בעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון, וכן לא הוזכרו המכללות השונות בארץ, שחלקן מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה [1].
  • החלק המקומי מושקע ומורחב. בניגוד אליו לא ראינו התייחסות מספקת למישור האוניברסלי, קרי: הטיפול באמנות ברחבי העולם.

עם זאת, הערך מבהיר היטב את המושגים בהם הוא משתמש, כתוב בצורה שוטפת וקריאה, והתרשמנו כי הוא תורם רבות לתחום הטיפולי שאינו מפותח דיו בוויקיפדיה העברית.
דני, מוטי, רונן, תחרות הכתיבה החמישית.