שיחה:ירוחם בן משולם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערה: צ"ע מאחר והרא"ש נפטר בשנת 1327, אם למד אצלו עד שנפטר למה יכונה 21 שנה אלו בשם זמן קצר ? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

ספר איסור והיתר[עריכת קוד מקור]

"ספר איסור והיתר" המיוחס לרבינו ירוחם כנראה לא נכתב על ידי ר' יצחק מדורא, שכן ספרו - שערי דורא - מוזכר פעמים רבות בספר, לצד ציטוטים מתוך הסמ"ק, הגהות רבינו פרץ לסמ"ק ועוד כמה מחכמי אשכנז.

טעות בערך[עריכת קוד מקור]

יש טעות בערך. כתוב: "במשך השנים נהוג היה לייחס לרי"ו את כתיבת "ספר אסור והיתר", אף שספר זה נכתב על ידי ר' יצחק מדורא". זה בלבול נורא בין שני חיבורים - או"ה לר' ירוחם (שאכן חובר ע"י חכם בשם ר' ירוחם, אך הוא אינו ר' ירוחם ב"ר משולם. דבר זה הוכח במאמרו של י"מ תא-שמע, ולאחר מכן שב וכתב על כך פרופ' שמחה עמנואל), וספר שערי דורא לר' יצחק מדורא. 95.86.116.25 16:31, 20 באוקטובר 2014 (IDT)

משוב מ-27 באפריל 2015[עריכת קוד מקור]

יצא כבר כרך רביעי והוא: אדם חלק א' 2.54.19.77 03:18, 27 באפריל 2015 (IDT)

כינויו "רי"ו"[עריכת קוד מקור]

לשלילת טענה נפוצה ששמו רי"ו ניתן לו משום שהשם רי"ר יש בו משמעות גנאי:

- הועבר מהדף שיחת משתמש:קובץ על יד

תוכל לציין לי דוגמאות בהם מופיע רי"ר. אבי מרציאנו - שיחה 01:58, 27 בספטמבר 2016 (IDT)

הנה, בבקשה אבי: שו"ת מהרשד"ם, חלק חושן משפט, סימן קכד ("וכן נראה מלשון רי"ר נ"ד ח"א שכתב דמוכח בגמרא"); שו"ת ראנ"ח, סימן מה ("אעפ"י שיש לדון בזה ובדקדוק דברי רי"ר וריא"ז"); שו"ת עונג יום טוב, סימן קנג, אות ו ("ויש לעיין במ"ש רי"ר הביאו הרב"י (בסי' קכ"א) ... והרי"ר מיירי במבין כל הדברים"); אמרי בינה, דיני יום טוב, סימן כא ("ולכאורה מדברי רי"ר ומרדכי ... אף לדעת רי"ר"); דיני הלואה, סימן לא ("חדא דברי"ר לא כתב דהוי תרי ותרי"), ועוד רבות. כל זה הוא רק לגבי רבנו ירוחם עצמו. מלבד זאת ישנם אינספור פעמים שאישים אחרים מוזכרים בצורה זו (כמו רבי ירמיה המוזכר כן עשרות פעמים ברש"ש [אציין את המקומות הראשונים בש"ס, ותן לחכם ויחכם עוד: עירובין לה:; פסחים טו:; מח.; עה:; יומא עד.; נדרים מט. וכו'] ובעוד ספרים). בתודה ובכבוד רב. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדכיצד חרבה ירושלים? 02:35, 27 בספטמבר 2016 (IDT)
תודה רבה.
אבי מרציאנו אבי מרציאנו (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום
- סוף העברה

יצוין גם כי יש הרבה ספרים שכונו בשמות שיש בהם משמעות בעלת דופי (כמו "שערי דורא" או "שפתי דעת" = ש"ד. "טורי זהב" = טו"ז). מסתבר שלא הקפידו על זה עד כדי כך. מי שמחפש לתלות בגנאי - ימצא זאת בלאו הכי... קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדכיצד חרבה ירושלים? 16:55, 28 בספטמבר 2016 (IDT)

טעות במסגרת[עריכת קוד מקור]

למה מופיע במסגרת ראשונים תחת אשכנז? 77.127.6.72 00:35, 24 בינואר 2017 (IST)