שיחה:מוצא המינים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בקשתם מקור לתוספת שלי:

ביקורות על הספר, התאוריה וההשפעה[עריכת קוד מקור]

קרל מרקס חיווה דעתו שתורתו של דארווין היא "אידיאולוגיה": הלבשת איצטלא מדעית על השקפת עולם פוליטית וחברתית, רחוקה מ"אמת מדעית" צרופה, האמורה להיות חפה מהשקפות כאלה. בזאת גם צפה מרקס סכנה הגלומה למדעי החברה מאימוץ הדארוויניזם. תרגום השקפת העולם של דארווין למדעי החברה ("דארוויניזם סוציאלי") מעניק גושפנקה - הגזורה לכאורה ממדעי הטבע - לתחרות הקפיטליסטית, שבה שורדים רק החזקים והיעילים ביותר.

ואכן, גרסאות של הדארוויניזם הסוציאלי שימשו בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 הצדקה מדעית לכאורה לתורות גזעניות ולשליטת גזעים "עליונים" על גזעים "נחותים". תורת הגזע הארית, ותפישות על נחיתות ה"גזע היהודי", נשענו על פרשנויות אלה של הדארוויניזם הסוציאלי. זה גם מקורן של התיאוריות על השבחת הגזע (אוגניקה) שאחדות מהן הופעלו בצורה מחרידה על ידי הנאצים.

המקור הוא הכתבה של שלמה אבינרי "כך רתם קרל מרקס את צ'רלס דארווין לקמפיין להפצת הסוציאליזם" הארץ 17 לאפריל 09.

אבקש לבטל את המחיקה --ניסן - שיחה 11:23, 19 באפריל 2009 (IDT)

מה שאתה מתאר זה איך אנשים לא הבינו נכון את תורת האבולוציה, אין לזה שום קשר לערך על דארווין. בדיוק כשם שאין סיבה לכתוב על שימוש במטוסים לצרכים טרוריסטים בערך על האחים רייט. דניאל ב. 18:56, 19 באפריל 2009 (IDT)
יש לנו ערך שנקרא התנגדויות לתורת האבולוציה, אני לא ממש מבין בתחומים אלה אבל אני מציע שתקרא את הערך ההוא ותדון בדף השיחה לגבי תוספת זו. תומר א. - שיחה 19:40, 19 באפריל 2009 (IDT)
נסה להוסיף את דעתו של אבנרי זה לערך התנגדויות לתורת האבולוציה. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 14:22, 19 באפריל 2009 (IDT)
ניסן, המקור נראה אמין, אבל אתה העתקת מילה במילה את המידע מהכתבה, וזו הפרת זכויות יוצרים. כמו כן, אני לא חושב שזה מתאים לערך הזה (או לערך צ'רלס דרווין שגם אליו הכנסת את אותו קטע, כפי שאמרו לפני יש כבר ערך בשם התנגדויות לתורת האבולוציה ורשומים בו דברים דומים. ברק שושני - שיחה 21:40, 19 באפריל 2009 (IDT)

משוב מ-24 בנובמבר 2014[עריכת קוד מקור]

"התקבלות הספר" לא נשמע לי ביטוי מקובל «kotz» «שיחה» 11:11, 24 בנובמבר 2014 (IST)