שיחה:מכבי שירותי בריאות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הצעה לערך מטעם מכבי[עריכת קוד מקור]

שלום בהתם לנהלים של ויקפדיה אני מכניסה לפה את הערך של מכבי שרותי בריאות . הערך נכתס על ידי עורכים של מכבי (מידע נוסף בדף המשתמש שךי ) . אשמח לאישור להכניס את המידע לדף הראשי . תודה רבה --Maccabi Health care - שיחה 15:10, 4 בנובמבר 2012 (IST)[תגובה]

שילבתי בגוף הערך את כל המידע שהובא כאן, תוך עריכה קלה. דוד שי - שיחה 05:52, 5 בנובמבר 2012 (IST)[תגובה]


מכבי שירותי בריאות (במקור: קופת חולים מכבי) היא אחד מארגוני הבריאות הגדולים בישראל. מכבי היא אחת מבין ארבע קופות חולים הפועלות בישראל. מאז שנות התשעים חווה מכבי גל צמיחה וכיום מבוטחים בקופה כ-2 מיליון איש.

היסטוריה[עריכת קוד מקור]

תחילת הדרך[עריכת קוד מקור]

בעקבות העלייה היהודית מגרמניה, שהביאה עמה מאות רופאים, נוצר עודף היצע של אנשי רפואה וחלקם התקשו למצוא עבודה ולהשתלב בחיי החברה והרפואה בארץ ישראל. קבוצה מאותם רופאים, בהם ד"ר פליקס טיילהבר, ד"ר ארנסט פרוידנטל ויונה הירשלר, ייסדו ב-1941 את קופת החולים 'מכבי'. בתחילת דרכה, מנתה מכבי 10 רופאים וכ- 250 מבוטחים. מייסדי מכבי ביקשו להקים גוף בריאות בלתי מפלגתי שיהווה חלופה לקופת החולים ההסתדרותית ששלטה באותה תקופה ביישוב, ולספק פרנסה לרופאים שנאלצו לעזוב את גרמניה בעקבות עליית הנאצים לשלטון. בשנים הראשונות פעלו 'סניפים' של מכבי רק במרכז הארץ, בתל אביב, יפו, רמת גן, חולון, בת ים וכפר שמריהו. פעילות מכבי הייתה מבוססת על עקרונות הרפואה הפרטית: כוח אדם שכיר מצומצם ורופאים עצמאים אשר קיבלו תגמול בהתאם לפעילותם. בהתאמה, אפשרה מכבי למבוטחיה לבחור היכן יקבלו טיפול רפואי. 'מכבי' הוקמה כאגודה בתוך תנועת 'מכבי ישראל' ובתקנון הקופה נקבע כי היא מיועדת אך ורק לחברי התנועה. עם השנים התרופף הקשר, עד שב-1969 הוצהר במפורש כי "הקופה עצמאית מכל הבחינות".

שנות ה-50 עד שנות ה-80[עריכת קוד מקור]

לאורך שנות החמישים, התרחבה פעילות מכבי ליישובים רבים בישראל. בעשורים הבאים פתחה מכבי סניפים ומרפאות בכל רחבי ישראל. ב-1950 הוקמה 'מכבי מגן' - חברה פרטית לביטוח אשפוז בבית חולים פרטי. מכבי מגן היוותה את התשתית לביטוח המשלים המכונה כיום מגן זהב ומגן כסף. במהלך שנות השישים והשבעים התנהל מאבק מתוקשר בין מכבי להסתדרות הרוקחים, עקב ניסיון הקופה להקים מרכז אספקה עצמית לתרופות. ב-1976 התמזגה מכבי עם קופת החולים 'אסף'. לאורך השנים נעשו גם ניסיונות למיזוג עם 'מאוחדת', אך הם נכשלו. בסוף שנות השמונים נקלעה מכבי לסכסוך מתמשך עם קופת חולים כללית, הקופה הגדולה במדינה, על רקע נהירה מהכללית אל הקופות הקטנות. המאבק החריף ב-1988, אז קיבל אופי משפטי. במהלך שנות השמונים החלה מכבי לעסוק גם במתן טיפולי שיניים. שתי מרפאות שיניים של הקופה הוקמו ברמת גן ובתל אביב. בהמשך נפתחו מרפאות נוספות בבת ים, כפר סבא, חיפה ירושלים ויישובים נוספים. לקראת סוף העשור מנתה מכבי כחצי מיליון מבוטחים.

שנות ה-90[עריכת קוד מקור]

בתקופת המנכ"ל רפי רוטר באמצע שנות ה-90, לפני החלתו של חוק ביטוח בריאות ממלכתי, הוחלט לפעול להתרחבות מהירה ולצירוף מבוטחים רבים ככל האפשר למכבי. ב-1994 רכשה מכבי את בית החולים אסותא ואיחדה אותו עם בית החולים רמת מרפא. מוסדות אלה מהווים את הבסיס לרשת בתי החולים "אסותא". אחרי שנים של דיונים וועדות, מינתה הממשלה בשנת 1988 ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת תפקודה ויעילותה של מערכת הבריאות בישראל. בראש הוועדה עמדה שופטת בית המשפט העליון שושנה נתניהו (דודתו של בנימין נתניהו), שעל שמה גם נקראה הוועדה - 'ועדת נתניהו'. דו"ח הוועדה, שהוגש ב-1990, כלל שורה של המלצות לרפורמה, שהמרכזית והחשובה שבהן הייתה ההמלצה לחקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. חוק זה נכנס לתוקף ב-1995 והפך את ביטוח הבריאות בישראל לביטוח חובה. החוק מאפשר לכל תושב בישראל לבחור את הקופה שבה יבוטח. חוק ביטוח בריאות ממלכתי, שהובל על ידי שר הבריאות חיים רמון, העביר את גביית תשלום דמי החבר מהקופות אל המוסד לביטוח לאומי, תוך קביעת סל שירותים אחיד, קביעת קריטריונים אחידים לתקצוב הקופות ומתן זכות לכל אזרח לבחור את הקופה הרצויה לו. שינויים אלה נתנו תנופה נוספת למכבי – וב-1995 מנתה הקופה מיליון מבוטחים. באותה שנה הוקמה רשת "מכבי טבעי", חברת בת של מכבי לתחום הרפואה משלימה (או רפואה אלטרנטיבית). לאורך שנות ה-90 הקימה מכבי גם את "ממבט ראשון", חברת בת בתחום האופטומטריה. עד סוף העשור התקרב מספר המבוטחים במכבי למיליון וחצי איש.

פעילות נוכחית[עריכת קוד מקור]

מנכ"ל מכבי כיום הוא רן סער. הוא החליף בתפקידו את המנכ"ל הקודם פרופ' אהוד קוקיה, אשר כיהן בתפקיד עד 2011, אז עבר לנהל את המרכז הרפואי 'הדסה'.

חברות בת[עריכת קוד מקור]

  • אסותא – בתי חולים פרטיים
  • מכבי טבעי –מרפאות רפואה משלימה (אלטרנטיבית)
  • מכבי פארם – בתי מרקחת
  • מכבי דנט – מרפאות שיניים
  • מכבי ממבט ראשון – מכוני אופטומטריה ואביזרי ראייה
  • בית בלב – בתי דיור מוגן ומחלקות סיעודיות

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]