שיחה:מסה אפקטיבית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תבנית:Math[עריכת קוד מקור]

האם יש סיבה מדוע המקבילה בגרסה האנגלית-
(often denoted תבנית:Math)
אינה עובדת בוויקיפדיה העברית? ולכן הכריחה אותך להשתמש בגרסה שיורדת מתחת לשורה-
ב,
Ronbarak - שיחה 11:24, 10 במרץ 2014 (IST)

אני לא חושב שזה המקום הנכון לשאול... בכל מקרה ישנם מספר טאגים באנגלית שלא עובדים בעברית, וזה קצת מציק Yomach - שיחה 23:36, 17 במרץ 2014 (IST)

הערות[עריכת קוד מקור]

הערך עדיין בעבודה, אך הנה כמה הערות ביניים.

 • בפרק המבוא, המשפט "הטיפול בעזרת המסה האפקטיבית מאפשר לפשט את מורכבתה של תורת הפסים ולהתייחס, במקרים מסוימים, לקבוע אחד שאת השפעתו אפשר לראות במספר רב של" מאוד מסורבל וקשה להבנה, אך הוא משפט חשוב שלדעתי צריך לנסח טוב יותר ולהופיע מוקדם יותר בפרק המבוא.
 • המשפט על הגרפן בפרק המבוא הוא פרובוקטיבי. לדעתי אין מקומו בפרק המבוא אבל יש מקום להרחיב על גרפן בפרק נפרד.
 • האם המשפט "פרמטר שמקשר בין מכניקת הקוונטים לבין מכניקה קלאסית" הוא נכון? אני חושב שגם בתאור קלסי של חלקיקים הנעים במסלולים מחזוריים ניתן להגדיר מסה אפקטיבית. בכל מקרה תחילת המשפט "בצורה מסוימת" הוא ניסוח לא אנציקלופדי.
 • בהמשך לשאלה הקודמת, האם זה נכון שמסה אפקטיבית היא מונח הקשור רק למצב מוצק, או שיש לו שימושים גם בתחומים נוספים?
 • מהפיסקה הראשונה בפרק "המסה האפקטיבית בקירוב הפארבולי" עולה רושם שמסה אפקטיבית רלונטית רק לתנאי שווי משקל ולמוליכים למחצה. אני חושב שצריך לתת הסבר רחב יותר לתופעה. להתחיל במשהוא כמו: "כאשר ניתן לקרב את האנרגיה של אלקטרון על ידי הביטוי E=E_0+ak^2, אזי ..." ואח"כ כדאי להסביר שבמקרים רבים הקירוב הזה הוא טוב.

טוקיוני 15:38, 11 במרץ 2014 (IST)

תודה על ההערות! אעבור ואתקן את כל הנ"ל (ואעבוד לסיום הערך) בימים הקרובים, מספר דברים:
 • לגבי "פרמטר שמקשר בין מכניקת הקוונטים לבין מכניקה קלאסית", זה כמעט ציטוט מדויק (מתורגם) מהמקור שיש שם בהמשך המשפט (נראה לי שם הוא התחיל אותו במילים "In a sense").
 • בהמשך לזה, אני לא מכיר את המושג מסה אפקטיבית בשימוש בתחומים אחרים, אחפש על זה קצת, אבל בכל מקרה הערך פה הוא בעיקר על על מצב מוצק. אם זה קיים בתחומים אחרים אזכיר את זה בקצרה.
 • מסה אפקטיבית זה באמת פרמטר שנכון בעיקר בתנאי שיווי משקל ובתחתית הפס, אך אני מבין מה אתה אומר, אעבוד שם על הניסוח.
שוב תודה!
Yomach - שיחה 13:17, 17 במרץ 2014 (IST)
תיקנתי את רוב הנ"ל, אשמח להערות נוספות אם יש - לגבי גרפן, אני אגיע גם אליו, אני מחפש על זה מקור כדי לדעת אם לכתוב על זה משהו או למחוק לחלוטין, לכן שמתי על טאג של דרוש מקור. Yomach - שיחה 00:29, 18 במרץ 2014 (IST)

הסבר פיזיקלי[עריכת קוד מקור]

יש הסבר פיזיקלי דיי טוב בספר של קיטל, אך הוא נראה לי קצת מסובך להכנסה לפה, ניסיתי לכתוב משהו ובסוף ויתרתי, אני שומר פה את הנ"ל לגיבוי:

כדי לקבל אינטואיציה לתופעה, אפשר להסתכל על האלקטרונים במודל האינטרקציה החלשה<ref name=Kittel/>. ליד תחתית פס ההולכה במוצקים, פונקציית הגל של אלקטרון מתוארת בקירוב טוב ע"י גל מישורי כאשר בנוסף לגל המישורי שמתקדם קדימה ישנו גם גל שחוזר אחורה באמצעות פיזור בראג שמתואר ע"י<ref name=Kittel/>:

כאשר הינו וקטור הסריג ההופכי.

התלות של איבר התנע המוחזר בk, התנע הגבישי של האלקטרון, מכתיב את המסה האפקטיבית. במקרה שבו האיבר לא משתנה הרבה כתלות בk, כלומר כאשר אנו נמצאים רחוק מתנאי בראג, אז . כאשר אנו נמצאים בתנאי בראג, איבר התנע המוחזר מקסימלי ואנו מקבלים שהאלקטרונים הם גלים עומדים. כאשר אנחנו קרובים לתנאי בראג אך מתרחקים ממנו, נקבל דעיכה חזקה של איבר התנע המוחזר, כלומר תוספת קטנה של תנע לאלקטרון תגרום לו להתקדם הרבה יותר מאשר אקלטרון חופשי, ועל כן ניתן להגיד שהמסה האפקטיבית שלנו קטנה מאוד. הסריג מפצה על השינוי הגדול של התנע של האלקטרון ע"י הקטנתו של איבר התנע המוחזר. Yomach - שיחה 23:35, 18 במרץ 2014 (IST)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור]

חשיבות המסה האפקטיבית[עריכת קוד מקור]

שלום יואב, לגבי הפסקה האחרונה " למסה האפקטיבית ישנה חשיבות רבה בחישובי צפיפות המצבים של חומרים שונים, דבר כלשעצמו יש חשיבות רבה באפיון ובתכונות שונות של חומרים רבים.
המסה האפקטיבית גם משפיעה ישירות על המוביליות של האלקטרונים והחורים, דבר שיש לו השפעה נרחבה על התכונות החשמליות של החומר, ממהירות פעולתם של מעגלים חשמליים ועד יעילותם של תאים סולארים. "

לדעתי חסרה הבהרה - מה החשיבות הרבה של המסה האפקטיבית בחישובי צפיפות המצבים? האם הכוונה ששימוש בה הופך את החישוב לפשוט יותר? וכנ"ל " המסה האפקטיבית גם משפיעה ישירות על המוביליות " - באיזה אופן היא חשובה?
בהצלחה! Yonijar - שיחה 01:12, 23 במרץ 2014 (IST)

הערות השופטים בתחרות הפיזיוויקי[עריכת קוד מקור]

Oo21.png

מתוך דו"ח השופט המקצועי בתחרות:

 • כל טענה מלווה בהפניה לספרות – ספרים או מאמרים.
 • מבנה מידע נכון – הקדמה ברורה, ולאחר מכן הליכה מהקל אל הקשה בפיתוחים ובדוגמאות, תוך הקפדה שכל סימון יהיה ברור (למשל – B שדה מגנטי).
 • ככלל, יש צורך לקרוא קודם את הערכים על תיאוריית פסים וקירוב אלקטרונים חופשיים (כדי לפחות לראות המילטוניאן), אבל הערך כתוב כך שאפשר להסתדר גם בלי זה (השימוש במושגים של העברת תנע מהסריג ואליו עושה את העבודה לא רע מבחינה אינטואיטיבית, אם כי לא נראה ישירות בהמילטוניאן).
 • בהירות - יותר מדי שימוש בביטוי "חשוב לזכור" עבור ערך אנציקלופדי, לטעמי. קיבלתי קצת הרגשה כאילו הערך נכתב להרצאת סמינר קצרה. טעון הגהה, לא מעט פסיקים במקום נקודות (מקום אחד שצריך להפוך זכר ונקבה). משפטים לעתים מחוברים באופן שאינו מחויב המציאות (לשונית).

בברכה, טוקיוני 13:09, 8 באפריל 2014 (IDT)

אוקיי, תודה רבה על ההערות, אנסה לנסח מחדש כמה מהמשפטים הנ"ל. לגביי ההגהה, זה בהחלט הצד החלש שלי, אשמח לעזרה\הכוונה למקומות הנ"ל.
תודה רבה! Yomach - שיחה 22:02, 8 באפריל 2014 (IDT)