שיחה:מעבד תמלילים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

במאמר נכתב בין היתר:

"במשך אלפי שנות כתיבה השתכללו בהתמדה מכשירי הכתיבה: איזמל לחקיקה באבן, יתדות לכתיבה על חומר, דיו לכתיבה על פפירוס או קלף, עט לכתיבה על נייר, הקשה במכונת כתיבה. למרות כל השינויים, לכל מכשירי הכתיבה הללו מאפיין משותף שלא התפתח משך השנים: טקסט שנכתב אינו ניתן לשינוי - שינוי מחייב החלפת הכתוב הישן בחדש. אמנם קל יותר להעתיק דף נייר הכתוב בעט מאשר אבן החקוקה באיזמל, אך בשני המקרים יש ליצור מהתחלה עותק חדש ולזרוק את הישן".

אך, בכתיבה על נייר יש טיפקס ומחק, ואף בחלק ממכונות הכתיבה יש דרכים למחוק, לכן אני לא בטוח האם המשפט "אך בשני המקרים יש ליצור מהתחלה עותק חדש ולזרוק את הישן" מדויק. ואני חושב שגם "שינוי מחייב החלפת הכתוב הישן בחדש", נכון גם למעבד תמלילים.

אין ספק שרוח הדברים במאמר נכונה. בעקבות ההערה שיניתי מעט את הניסוח, כדי שגם הקפדנים יסכימו אתו. דוד שי

מפתחים ישראלים[עריכת קוד מקור]

לקח זמן אך לבסוף מצאתי את שמות המפתחים של התמלילנים הישראליים.

לשכתוב[עריכת קוד מקור]

הערך צריך לעבור לשכתוב בגלל פגעים שגרם הזמן ואיכות טובה יותר הנדרשת היום. המסתייגים מוזמנים להביע דעתם. אליקים אל-סבון-דאב · הודעה זו מוגשת לכם בחסות מייקל ואבי, שיווק שטיחים 17:47, 10 בדצמבר 2008 (IST)

אם באפשרותך לתקן או להצביע על פגמים ספציפיים, עשה זאת. בדברים שכתבת עד כה אין הרבה תועלת. דוד שי - שיחה 07:44, 11 בדצמבר 2008 (IST)

עוד כמה מעבדי תמלילים שלא צויינו....[עריכת קוד מקור]

אורן

איריוורד (חברת איריס תכנה)

רשומון (מיכאל האפרתי)

נקדן דוקא - davka writer

איי-קיו - IQ Writer (של חברת מאיקום)

מת"ג (מעבד תמלילים גרפי)

85.250.176.27

אינני רואה חובה להזכיר כל מעבד תמלילים שהיה בארצנו הקטנטונת. דוד שי - שיחה 08:47, 18 ביוני 2011 (IDT)

מהו בעצם מעבד תמלילים[עריכת קוד מקור]

הערך פותח במילים 'מעבד תמלילים הוא תוכנה המשמשת ל'... אך נראה לי שהעיקר חסר מן הערך, מהי ההגדרה של מעבד תמלילים.

אני לא מספיק מבין בנושא לכן לא ניסיתי להשלים בגוף הערך, ואולי אני טועה ומערבב בין נושאים לא קשורים.

אבל בגדול זה צריך להיות, מעבד תמלילים הינה תכנה המעבדת את ה'קוד מקור', לשם הצגתו באופן הנוח יותר לקריאה או כתיבה וכדומה, לדוגמא מוגדר בתכנה כי קוד פלוני מציג את האות 'א', קוד אלמוני את האות 'ב'. וכן לשאר השימושים, כגון קוד להצגת האותיות בגופן גדול יותר או להיפך, קוד למעבר שורה להדגשה וכן הלאה והלאה,

כללו של דבר תכנת מעבד תמלילים מעבדת את קוד המקור לתמליל המוצג באופן שהוגדר בתכנה. מקורות בבקשה - שיחה 14:10, 23 ביוני 2019 (IDT)

אתה מעניק משקל יתר לטכניקה, בזמן שההגדרה שבערך מתמקדת במהות, ואינני רואה צורך לתקנה. דוד שי - שיחה 19:14, 23 ביוני 2019 (IDT)
אתה צודק לחלוטין, ובכל זאת הערך אינו 'למה משמש מעבד תמלילים' אלא 'מעבד תמלילים'. אילו כדבריך אנו זקוקים לשני ערכים, אחד 'מהו מעבד תמלילים' שני 'למה משמש מעבד תמלילים', וכנראה שקהילת ויקיפדיה לא נוהגת לפצל כך לשני ערכים, על כן תחת הערך המאוחד 'מעבד תמלילים', נראה כי לא ניתן להתעלם מהגדרת נושא הערך, גם עם עיקר ההתמקדות בשימושיו. מקורות בבקשה - שיחה 13:32, 24 ביוני 2019 (IDT)
אין לי התנגדות לפרק טכני (אף שאני לא רואה בו צורך רב), אבל אני מתנגד לשינוי הפתיח. דוד שי - שיחה 14:56, 25 ביוני 2019 (IDT)