שיחה:מערכת זיהוי דיבור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לפני שתתפתח כאן מלחמת עריכה, אני מסביר בדיוק את מה שכל המחקרים המדעיים שהבאתי לכאן כציטוט מסבירים: מה שעוזר לפי שעה רק לנכים, אינו כישלון. להצליח לעזור רק לנכים ולא לכלל האוכלוסייה זו לא תבוסה. מוצר שמועיל רק לנכים אינו מוצר מיותר. העובדה שהמערכות האלה מביאות בינתיים מקסימום לקצב של 50 מילים בדקה, זו אולי לא בשורה טובה למשתמש שמתווכח איתי, אבל עבור הרבה אנשים אחרים, זו כן בשורה טובה ועבור חלקם זו הדרך הנוחה היחידה להשתמש במחשב. כשאני כותב שמכשיר מסויים עוזר לנכים, בבקשה לא לכתוב לי "מי משתמש בזה בכלל," משום שגם נכים הם בני אדם. תודה.. עִדוֹ (Eddau) - שיחה 01:36, 13 במרץ 2009 (IST)

שלום עידו, אני לא מבין על מה עוררת את המהומה הזו? בסך הכל כתבתי:
"כמה חברות חשובות בעולם כמו י.ב.מ. ומיקרוסופט עומלות על טכנולוגיה של הקלדת טקסט אוטומטית של דיבור (Speech To Text), טכנולוגיה שיש בה קשיים באספקטים רבים, ועדיין לא הגיעה לכדי הבשלה לשימוש המוני".
האם אתה מכחיש את הדבר שיש בטכנולוגיה הזו קשיים רבים? בעיות של מבטא, קושי בסינון רעשים, קושי בזיהוי דיבור כאשר הוא מהיר או חלש מדי. קושי כאשר האדם לא מבטא נכון את המילים ועוד ועוד. מערכת כזו מותקנת בחלונות XP וויסטה, וכמה אנשים רגילים משתמשים בה? וכמה מנהלים פיטרו את הקלדניות שלהם? אני מכיר מספר אנשים שקנו תוכנות כאלו של דרגון ושל י.ב.מ. במיטב כספם, ואחרי כמה זמן גנזו אותם, בשל חוסר השימושיות שלהם. יתכן שטכנולוגיה זו עוזרת לאוכלוסיה מסויימת, וזה יפה מאוד, אבל זה לא בגלל שהיא הבשילה, אלא בגלל שהם בלית ברירה, מוכנים להתפשר על ביצועיה, באין להם פתרון אחר או שהם משלמים על מערכות מומחה מחיר גבוה מאוד, שאדם רגיל לא היה מוכן להוציא. דבר דומה קיים בתרגום אוטומטי של טקסט, אפשר להתפשר על מה שהוא נותן, למשל אם הייתי חייב להבין טקסט שכתוב בסינית, אבל זה לא אומר שהטכנולוגיה אמינה. למשל עיוורים לא יכולים לעבוד איתה, כי יש סיכוי סביר שהיא תכתוב דברים אחרים לגמרי. אחרי כמה ניסויים לתת פקודות למחשב להפעיל תוכנות, רוב האנשים שאני מכיר חדלו לעשות כן, בשל חוסר אמינות. אני מניח כי אף מערכת קריטית לא מסתמכת על ממשק דיבור בינתיים. --אפי ב. • התחברו לרגשותיכם • 02:25, 13 במרץ 2009 (IST)
על מה המהומה? על המשפט "מי משתמש בזה בכלל" מתקציר העריכה. משפט שכל כולו הוא דה הומניזציה לנכים שכן משתמשים בזה. אף אחד לא מתקחש לבעיות של במוצרים האלה. אבל אתה ביטלת את ההצלחות שלהם. הצגתי מספרים וסימוכין לגבי התועלת היחסית שבמוצרים האלה.. עִדוֹ (Eddau) - שיחה 02:50, 13 במרץ 2009 (IST)
בכל אופן, במקום לבטל את מה שכתבתי, צריך לפרט את השיטות השונות שבהם מנסים ליישם מערכות זיהוי קול, את הקשיים שעומדים בבסיס הפיתוח, ואת הצורות שבהם מתגברים על כך או לא, וכן איזה מוצרים קיימים היום בשוק ומה איכותם. הפירוט שהצגת צריך לבוא בהקשר מתאים. איזו תוכנה נבדקה למשל. האם היא האופטימלית ביותר? אני מניח שהביצועים של התוכנות השונות אחרות אחת מהשניה. --אפי ב. • התחברו לרגשותיכם • 03:02, 13 במרץ 2009 (IST)

לגבי מוצר זיהוי הקול של מייקרוסופט[עריכת קוד מקור]

אז מה אם הוא נכשל. זה מוכיח רק שמוצר ספציפי מאוד נכשל. חברת דרגון דיקטייט שמייצרת כמעט ורק מוצרי זיהוי קול משווקת מוצרים שכן מצליחים. ושוב אני מזכיר: מוצר שמכפיל או משלש את מהירות ההקלדה של נכה, הוא לא כישלון.. עִדוֹ (Eddau) - שיחה 02:03, 13 במרץ 2009 (IST)

ישנו קושי גדול בתחום. אפילו זיהוי חתימת קול שבו צריך להשוות בין חתימות לא תמיד עובד, תראה למשל מכשירי טלפון של סוני-אריקסון ושל מוטורולה, וקל וחומר כאשר צריך לקלוט חתימת קול ולנסות לפענח את המילה שעומדת מאחוריה. לא רק אצל מיקרוסופט יש בעיות, אלא גם במעבדות י.ב.מ. לגבי המוצר של דרגון ניסיתי אותו לפני מספר שנים, לבקשת מי שקנה, והוא בסוף גנז אותו. מעבר לכך כמדומני שרוב או כל המערכות הללו לא תומכים בעברית, ואולי אני טועה בכך. אשמח תמיד להתעדכן. --אפי ב. • התחברו לרגשותיכם • 02:25, 13 במרץ 2009 (IST)
ועדיין, דחקות על מוצר בודד אינן מוכיחות כלום.. עִדוֹ (Eddau) - שיחה 02:50, 13 במרץ 2009 (IST)
בכל אופן, כדאי להוסיף שמות של מוצרי הכתבה מובילים (ViaVoice של י.ב.מ., Dragon NaturallySpeaking של דרגון, ו-MacSpeech Dictate). ראיתי באתר של י.ב.מ. שהם מתהדרים בפרס על המוצר שלהם. מי יודע? אולי חל שיפור מדהים בתחום. אני הראשון שישמח על כך. --אפי ב. • התחברו לרגשותיכם • 02:53, 13 במרץ 2009 (IST)
אין לי בעיה עם הוספת פרטים. יש לי בעיה עם הכללות שמבטלות הצלחות ומתעלמות מפרטים.. עִדוֹ (Eddau) - שיחה 03:09, 13 במרץ 2009 (IST)

הרחבת הערך[עריכת קוד מקור]

הערך שם כעת דגש רב על זיהוי דיבור כעזר לסובלים מלקות כלשהי, בזמן שטכנולוגיה זו נועדה לשירות כל בני האדם (אם כי לסובלים מלקות יש בה תועלת מיוחדת). ראוי להרחיב את הערך על יישומים נוספים של זיהוי דיבור (אפשר לפי ויקי האנגלית). דוד שי - שיחה 06:23, 13 במרץ 2009 (IST)

לדעת שני התורמים של הגרסה העברית, הערך מרחיב על היישום המוצלח הכמעט יחידי של המערכת.. עִדוֹ (Eddau) - שיחה

פציעות הקלדה?[עריכת קוד מקור]

זה נראה לי ביטוי לא ברור (אולי תרגום שאילה משפה אחרת) --לאה צחור - שיחה 15:48, 11 באוגוסט 2009 (IDT)

מה פה לא ברור? יש פציעות מאמץ חזרתי, כמו דלקת תעלתת שורש כף היד, שמאוד מקובל לקבל מהקלדה. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 22:38, 11 באוגוסט 2009 (IDT)
זה לא ברור למי שלא מבין ברפואה, כל המשפט שעכשיו אמרת אני לא מבינה מה הוא אומר, כדאי או להרחיב קצת את ההסבר או לקשר לערך שמסביר על כך--לאה צחור - שיחה 12:51, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
חילקתי את המשפט שבערך למפשטים קצרים יותר ופשוטים יותר מבחינה דקדוקית. הוספתי גם דוגמה וגם קישוריות פנימיות לקריאה על המושגים בהם נעשה שימוש. אם הנושא עדיין לא ברור, אז אני מבקש לנסח שאלות ממוקדות יותר מ-"לא הבנתי כלום". תודה. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 14:02, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
סליחה שהגבתי בצורה לא יפה, זה לא בסדר מצידי... ראיתי את השינויים המבורכים שהכנסת, עכשיו זה נראה לי ברור יותר--לאה צחור - שיחה 20:34, 18 באוגוסט 2009 (IDT)
תודה שעזרת בשיפור הערך. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 10:21, 19 באוגוסט 2009 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 16:43, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 13:51, 17 ביוני 2013 (IDT)

חסר מאוד[עריכת קוד מקור]

חסר מאוד. אין כלל התייחסות לרמה הטכנולוגית - כיצד זה עובד ? 46.117.232.83 16:44, 9 בנובמבר 2013 (IST)

speech recongnition וזיהוי דיבור ביחס למערכת זיהוי דיבור[עריכת קוד מקור]

אהלן, שם הערך הנוכחי "מערכת זיהוי דיבור" הוא אלמנט מרכזי בתוך התחום שנקרא "זיהוי דיבור" (או speech recognition; שהוא עצמו תת תחום של בלשנות חישובית. במצב הנוכחי הערך לא עוסק בתחום עצמו אלא רק ביישומים ומערכות שעושים בו שימוש אך מפנה לערכים המקבילים בשפות אחרת (אנגלית וגרמנית, למשל) שעוסקים בתחום המחקרי כולו, כמו גם באפליקציות שלו. אני נוטה לחשוב שיש לבנות מחדש את הערך כך שיעסוק ב"זיהוי דיבור" ולהכניס את המידע רב הערך שכבר גלום בו לתוך המקומות בהם עוסקים ביישומים שונים של זיהוי דיבור. מה דעתכם? יםשיחה • א' באלול ה'תשע"ט • 16:44, 1 בספטמבר 2019 (IDT)