שיחה:נפיצה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חבל שערך שהיה פעם מדוייק (אם כי קצר) הפך לערך מלא בטעויות. ראשית אין שום קשר בין נפיצה לפיזור של קרני אור מסריג! המונח נפיצה מתייחס אך ורק לעובדה שמהירות הגל (לאו דווקא אלקטרמגנטי) תלויה בתדירותו. הוספת משפט זה מצביעה על חוסר הבנה בסיסי של המונח! שנית ניוטון לא הביא שום תיאוריה לנפיצה! שלישית הצגת הנפיצה כשבירה של קרניים במנסרה או בטיפות מים חוטאת לאמת כיוון שאלה רק דוגמאות פרטיות. רביעית תופעת הקשת הרבה יותר מורכבת משבירה של קרניים במנסרה וזו טעות להציגה באופן כל כך פשטני. חמישית מה הקשר ל"פינק פלויד"? מה זה כאן אנציקלופדיה או "כוכב נולד"?

אני מציע לאחד לתוך יחס נפיצה, כי שני הערכים מדברים על אותו דבר, אבל בנפיצה יש הסבר יותר נגיש לציבור על מהות התופעה, בעוד שביחס נפיצה יש יותר נוסחאות. בויקיפדיה באנגלית שם הערך dispersion relation, אין שני ערכים לנפיצה כללית, אם כי יש מספר ערכים לנפיצה בתחומים שונים: אוטיקה, גלי מים, דיאלקטרי. Setreset - שיחה 16:22, 16 ביולי 2009 (IDT)

כפי שכתבתי בשיחה:יחס נפיצה, איני חושב שנכון לאחד את הערכים. לגבי סריג, לא מדובר פה על פיזור של קרני אור אלא על גלי קול בגביש, שהיחס בין התדר לאורך הגל שלהם אינו לינארי. את ההתייחסות לפינק פלויד לא הבנתי. ‏odedee שיחה 18:42, 17 ביולי 2009 (IDT)

לשאלתכם (אמנם ב-2009, אבל שמתי לב כשקראתי), הקשר לפינק פלויד הוא האיור של הנפיצה - בעטיפת אלבומם הצד האפל של הירח מתוארת הנפיצה. הנפיצה גם מתוארת כסמלם המובהק ביותר.

קשר נוסף שקיים בערך, הוא האיור של הנפיצה - האיור הוא האיור שעל גבי עטיפת אלבומם, ואם תבדקו, תגלו שבאותה התמונה משתמשים בערך (אמנם באיטלקית) גם על נפיצה וגם על הצד האפל של הירח. חומר מעניין למחשבה על הקשר שלהם...

הערך זקוק להרחבה משמעותית[עריכת קוד מקור]

יש נוסחאות פורמליות שמתארות את השורה התחתונה, אך חסר הסבר אינטואיטיבי מדוע התופעה מתרחשת. -PelicanTwo - שיחה 08:15, 25 בנובמבר 2016 (IST)