שיחה:עבודה עברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערך קצר יחסית וחסר דוגמאות, למשל על כיבוש העבודה בנמלים, במפעלי המלח וההתיחסות התרבותית לבעיה. (למשל תמול שלשום של ש"י עגנון מתאר את המצב במושבות) נת- ה- - שיחה 17:36, 9 ביולי 2008 (IDT)

המצב כיום[עריכת קוד מקור]

האם כדאי להוסיף כמה מילים על יחס חלק מהציבור היהודי כיום בנוגע להעסקת ערבים (מונית הוצתה בפתח תקוה "בגלל העסקת ערבים", בעקבות "מרכז הרב": רב חרדי בכיר הורה להפסיק העסקת ערבים, הרב קנייבסקי:אסור להעסיק ערבים, הרב דב ליאור: אין להעסיק ולהשכיר בתים לערבים, פקחים חרדיים מסלקים פועלים ערבים) וגם הפולמוס סביב העניין הזה ועידוד הממשלה לכאורה להעסקת ערבים (הטעות של הרבנים, הממשלה החליטה: העדפה מתקנת לקבלת ערבים)? תומאס 18:43, 19 ביולי 2008 (IDT)

תומאס צודק[עריכת קוד מקור]

ולא רק חרדים, גם מתנחלים. כמו כן הערך סובל מהטייה סוציאליסטית בוטה, דרושה עריכה שלא לומר שכתוב.

קמו כמה ארגונים הפועלים בדרכים חוקיות?[עריכת קוד מקור]

נכון להיום, ובהתאם לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, אין אפשרות לעודד בתי עסק להעסיק יהודים בלבד, שכן זו הסתה לעבור על החוק. כל מה שניתן לעשות הוא לעודד יהודים להיעזר בבעלי מקצוע יהודיים (אבל לא לעודד בתי עסק להעסיק יהודים). יחד עם זאת, גם החוקיות של פעולות מעין אלו מוטלת בספק, וטרם עמדה במבחן משפטי. זאת מאחר וניתן לומר שיש בעצם הקריאה ליהודים להיעזר דווקא בבעלי מקצוע יהודיים, משום הסתה לגזענות (השפלה, ביזוי וכד').

דרוש תיקון[עריכת קוד מקור]

כתוב כי "עבודה עברית" היא העדפת פועלים יהודים על פני "נוכרים". ובכן - יש לתקן: הפועלים היהודים הועדפו על פני פועלים ערבים, לא סתם נוכרים. יש בניסוח כפי שהוא כרגע משום הטעיה, וחבל שכך. Rb1kenobi - שיחה 17:51, 18 באוגוסט 2019 (IDT)