שיחה:פלאטוניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מתמטיקה ואפלטון[עריכת קוד מקור]

"בתחום המתמטיקה, הפלאטוניזם נחשב ברוב העולם האקדמי כפילוסופיה המתמטית השלטת, במיוחד ביחס ליסודות המתמטיקה".

אני מבין קטן מאוד במתמטיקה, וגם לא מבין גדול באפלטון, אבל קשה לי להבין איך אפלטון מסתדר עם לובצ'בסקי או עם גדל. להשאיר את זה כך?
איתמר שאלתיאל

שיניתי משפט זה, אך את התשובה לשאלתך תמצא בערך היפה פילוסופיה של המתמטיקה. דוד שי 15:32, 4 יוני 2005 (UTC)
אני חסיד גדול של דיוק, ופלטוניזם בוודאי מדוייק יותר מ"אפלטוניזם", אבל האם אין עלינו ללכת בעקבות השגור בעברית ולכנות את התורה שבעקבות אפלטון, אפלטוניזם? אורי 22:23, 9 אוקטובר 2005 (UTC)
גוגל: פלטוניזם - 237, פלאטוניזם - 106, אפלטוניזם - 192, אפלאטוניזם - 0. בתחרות זו יש ניצחון ברור של פלטוניזם/פלאטוניזם: 343:192. עם כבר הולכים על הצורה העברית, אז עד הסוף: אפלטוניות - 569. זו תוצאה מבלבלת במקצת, מפני שיש בה הרבה "מערכות יחסים אפלטוניות" - לא בדיוק במשמעות הפילוסופית. בכל אופן, בתוצאה זו נכללים גם האנציקלופדיה של ynet ואתר מט"ח, כך שלדעתי עלינו להכריע בין פלטוניזם לבין אפלטוניות - "אפלטוניזם" הוא בן תערובת. אני מעדיף "פלטוניזם", אבל גם "אפלטוניות" טוב בעיני, העיקר, אורי, שתרחיב את הערך הזה ואת נאו-פלטוניזם. דוד שי 05:08, 10 אוקטובר 2005 (UTC)

עוד על פלטוניזם ואפלטוניזם[עריכת קוד מקור]

אני עומד בקרוב לכתוב את הערך "ריאליזם (פילוסופיה של המדע)" לאחר שאסיים לשכתב כדבעי את הערך החדש "אינסטרומנטליזם (פילוסופיה של מדע)". אי לכך נדרשים כמה שינויים בהפניות:

1. ההפנייה מ"ריאליזם" או "ריאליזם מתמטי" תהיה לערך החדש ולא לריאליזם באומנות כפי שעתה.

2.יש לשנות את האיזכור פלטוניזם לכינוי "אפלטוניזם" שכן בעוד אפלטוניזם מתייחס לאפלטון הפילוסוף הקלאסי מאתונה (=ריאליזם מדעי, ריאליזם בפילוסופיה של המדע), פלטוניזם בעברית הכוונה לא פעם למיסטיקה המיוחסת לפלוטינוס יליד אסיוט במצרים בן המאה השלישית, זה הבחור שהגנוסטיקה (כת מיסטית נוצרית שחוסלה על ידי האינקוויזיציה) ושגם תורת עשרת הספירות בקבלה היהודית מבוססות על תורתו. מיקרוז - שיחה 05:10, 20 במרץ 2008 (IST)

הבהרה[עריכת קוד מקור]

המצוטט אינו מפי סוקרטס בשמו של אפלטון, כי אם אפלטון בשמו של סוקרטס, שכן אפלטון היה תלמידו של סוקרטס. 85.64.115.39 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה 23:00, 27 באוקטובר 2010

משוב מ-12 בדצמבר 2011[עריכת קוד מקור]

הרבה שטויות והרבה שגיאות 93.172.236.178 01:41, 13 בדצמבר 2011 (IST)

בין 'פלטוניזם' ל'אפלטוניזם'[עריכת קוד מקור]

על אף שעקרונית אני מסכים שמדויק יותר לקרוא לערך "אפלטוניזם" - לדעתי אין לשנות את שם הערך ל"אפלטוניזם" - כיוון שהמינוח האנגלי המתייחס לאפלטון ולממשיכי האסכולה שלו הוא "פלטוניזם". שינו שם הערך עלול ליצור בלבול רב. ניתן להדגיש במשפט הסבר מתחת לשם הערך כי ערך זה מתייחס לאסכולה הקרויה על שם אפלטון, ולא למיסטיקה המיוחסת לפלוטינוס יליד מצרים - עם קישור לערך שיעסוק בתפישה זו. היות ורבים מקוראי הערכים כאן קוראים גם ערכים מקבילים ודומים בוויקיפדיה האנגלית ובמקורות אחרים באנגלית - ראוי שנעשה מאמץ ליצור שפה אחידה ככל הניתן ולשמור על שמות זהים של ערכים ומושגים.

פלטוניזם[עריכת קוד מקור]

ברור שהשם בעייתי כי מדברים עליו כל כך הרבה כבר שנים. למה ה-א' ב"פלאטון"? זה כמו לתרגם game ל"גאמי". עדיף פלטוניזם.Nadav M. Perlman - שיחה 22:05, 29 בנובמבר 2017 (IST)