שיחה:פנטהאוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה צוטט במודעה במוסף הארץ, 15.10.2010, תוך ציון המקור.
המודעה עסקה במכירת דירות בפרויקט בנייה בתל אביב בשם "הפנטהאוז על מתחם זמנהוף" וכותרתה של המודעה היתה "פנטהאוז. בהגדרה." (לאחר מכן הובא הציטוט מוויקיפדיה).

פרט טריוויה מיותר[עריכת קוד מקור]

אני חושב שאיזכור הפנטהאוז היקר בארץ לא ממש רלוונטי, מה עם הפנטהאוז הזול בארץ והפנטהאוז היקר בעולם? וכו'. שלא נדבר על זה שהבנייה שלא עדיין לא הושלמה. אגב מדובר על 1,100 מ"ר שזה משהו כמו 11 דירות ממוצעות. אני מסכים שצריך לכתוב על המחירים (בהשוואה לדירות אחרות/בתים אחרים) אבל הנתון הזה לא תורם הרבה לערך. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת 22 באוקטובר 2010

ערכתי[עריכת קוד מקור]

ציינתי שדירות פנטהאוז מבוקשות יותר מדירות גג ונראה כי אמיר הציב דרישה למקור. בענף הנדל"ן קל מאוד לדעת מה מבוקש יותר. לא מדובר בדעה - מה שמבוקש יותר עולה יותר. נחלה במושב מבוקשת יותר מווילה, דירה במרכז תל אביב מבוקשת יותר מדירה דומה בשלומי ורחוב גלי תכלת בהרצליה פיתוח מבוקש יותר מכל הרחובות האחרים, לא כי ככה חושב פלוני, אלא כי הקונים מוכנים לשלם את המחירים הגבוהים ביותר עבור נכסים ברחוב הזה. ביטלתי גם עריכות שהכניסו עורכים אחרים מנימוקים אחרים (ובכוונתי גם למצוא תמונה טובה יותר מזו שהוסיף לירון). כמעט כל הערכים שכתבתי בוויקיפדיה עד כה לא זכו לתוספת של מילה אחת. נראה כי ערך זה זוכה לפופולריות ואני מצר על כך, כי העריכות הרבות לא הטיבו עמו. אמיר, אני מודה לך על התיקון הלשוני, אבל אשר לעניין הביקוש אני מבקש שתניח לעניין. אם אתה איתן בדעתך, עדיף כבר שתסיר את כל הפסקה (כי לא יימצא מקור) ותוסיף תבנית קצרמר. ‏Gridge ۩ שיחה 19:27, 28 באוקטובר 2010 (IST).

בעוד שאני מסכים שאין צורך בדרישת מקור לקביעה שפנטהאוז יותר מבוקש מדירות רגילות באותו בניין, אך מדוע ביטלת את העריכות האחרות? זהר דרוקמן - לזכר פול 21:34, 28 באוקטובר 2010 (IST)
  1. ביטלתי את ההאדמה של בניין מגורים כי אני כלל לא בטוח שיש צורך בערך כזה. אם ייכתב אפשר יהיה להוסיף זאת מחדש.
  2. ביטלתי את העריכה לפיה פנטהאוז היא בהכרח דירה חד-מפלסית, כי זה לא נכון ואף סותר את הכתוב בהמשך הערך. ביטלתי את הטענה לפיה ב"בניינים חדישים" הכוונה היא לבניינים שנבנו משנות ה-60. אין זו הכוונה ובניינים אלה אינם חדישים כלל. גם בשנות ה-70 וה-80 המשיכו לבנות דירות גג לרוב. לא ידוע לי על המועד שבו החלו לבנות בעיקר פנטהאוזים, לכן עדיף שלא לכתוב דבר.
  3. אתה זהר השמטת את הציון לפיו דירת הפנטהאוז שמאוזכרת הנה היקרה בישראל - אבל זו בדיוק הסיבה שהיא הוזכרה. מהאופן בו ניסחת מחדש את הכתוב נעלם כל ייחוד שיש בדירה הזו והיא הפכה לפתע לדירה מייצגת ולעסקה שגרתית. המשפט "מחירי דירות הפנטהאוז בישראל יקרים מדירות רגילות מקבילות רבות." מיותר. ראשית, זו חזרה על מה שכתוב במעלה הערך, שנית, זו הטעיה כי גם דירות גג הנן יקרות יותר (גם הציון "בישראל" מטעה כי אין זה המצב רק בישראל), שלישית, אין דבר כזה "דירות מקבילות". הרי מובהר שדירות הפנטהאוז שונות מהדירות האחרות בבניין ואיש אינו מצפה שהמחיר יהיה דומה. ‏Gridge ۩ שיחה 22:50, 28 באוקטובר 2010 (IST).

מקור נוסף למילה, לפי התוספתא - האמנם?[עריכת קוד מקור]

אלמוני הוסיף אתמול לערך את התוספת הבאה: "מקור נוסף למילה הוא מהתוספתא של מסכת נגעים [פרק ו הלכה ג] 'דוגין נורגים ופנטניז - אין מטמאין בנגעים', וכנראה ע"פ ההקשר ששם המשמעות היא בית בעל חמישה קירות [בניגוד לטריגון וטטריגון שהם בית בעל שלושה או ארבעה קירות]". הסרתי את התוספת מן הטעם שזה מסוג הדברים שדרושים להם תימוכין מן הרגע הראשון שנכתבו. קצת קשה להאמין שהמילה, המקובלת גם באנגלית (Penthouse), נגזרה מהתוספתא גם אם ישנן מילים לועזיות בעלות מקור עברי. ללא הבאת תימוכין, יש לי החשד שהתוספת הזו, גם משום שהובאה על ידי אלמוני, עלולה להיות מסוג ההלצות הללו על חשבון עורכי ויקיפדיה וקוראיה, או "תרגיל" לבדיקת ניטור הערכים. Ldorfmanשיחה 12:37, 14 ביולי 2014 (IDT)

כתבת הפוך[עריכת קוד מקור]

עורך יקר, התבלבלת, כתבת הפוך.

דירת גג, זו דירה שנמצאת על הגג והינה חד מפלסית עם יציאה מהסלון אל הגג, ולפיכך שמה דירת גג.

פנטהאוז, הינה דירה דו מפלסית (דירה עם עליית גג)

הכותב הינו איש נדל"ן. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

מוזר שאתה חושב ככה. יש אנשים שמכנים "פנטהאוז" בשם "דירת גג", אבל לא שמעתי על מישהו שעושה את ההיפך. ‏Gridge ۩ שיחה 19:54, 24 בפברואר 2015 (IST).