שיחה:צבע יסוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

התוכן לא מדויק משתי סיבות. הראשונה היא שהצבעים הם צהוב, קיאן (ולא כחול) ומגנטה (ולא אדום) אבל את זה ניתן לתקן בקלות. והשניה מסובכת יותר. זאת משום שיש חיבור צבעים (מקרן המקרין אור אדום ומקרן מקרין אור ירוק על אותו מקום ומתקבל איחוד של תחומי אורכי הגל של האור) ובו צבעי היסוד מוגדרים כאדום, ירוק וכחול אשר ביחד מרכיבים את הלבן. הצבעים צהוב, קיאן ומגנטה הם צבעי יסוד בחיסור צבעים - לוקחים דף לבן ומורחים עליו צבעים שונים שחוסמים תחומי אורכי גל שונים ומתקבל חיתוך של תחומי אורכי גל של האור - חיתוך של שלושת הבצעים נותן שחור, שום אור לא עובר. האם צריך לכתוב הכל ביחד (כמו באנגלית) או בשני ערכים - צבע יסוד (חיסור) ואור יסוד (חיבור)? האם מישהו מתכוון להרחיב את הערך? DaFLM 6 יולי 2005 10:00 (UTC)

צבעי יסוד בציור לעומת צבעי יסוד של האור (למשל: בצילום)[עריכת קוד מקור]

יש טעות בערך, משום שציאן, מג'נטה וצהוב אינם צבעי היסוד בהקשר של ערבוב צבעים בציור, אלא דווקא כאשר מדובר בצבעי האור (למשל, בהדפסה לצורך צילום משתמשים בציאן, מג'נטה וצהוב). צבעי היסוד בצבעי פיגמנט בציור הם: אדום, צהוב וכחול. לא המשכתי לקרוא, אבל אני מניחה שצריך לבדוק אם הבלבול ממשיך גם בהמשך הערך...

תיקון טעות[עריכת קוד מקור]

תיקון טעות להודעה שכתבתי למעלה: ציאן, מג'נטה וצהוב הם לא צבעי היסוד של האור, אלא צבעי היסוד בדפוס.

שכתוב בפעולה[עריכת קוד מקור]

 • הוספתי פסקת פתיחה עם הבהרות כלליות.
 • פילחתי את את הנושא מהתחלה לצבעי יסוד בדפוס או בהקרנה.
 • איחדתי את ההסבר (הלקוי) על תפיסת הצבע ל2 משפטים בהקדמה.
 • הסרתי את הקטע :
"מעניין לציין שמרחב הצבעים שיכול להיווצר משילוב שלושה צבעים אלו הוא לא כל מרחב הצבעים שמסוגל אדם לראות, אלא רק חלק ממנו. כלומר מרחב הצבעים שמסוגל לייצר צג מחשב לא כולל את כל הצבעים שהאדם מסוגל לראות." -אשמח אם מישהו יעמיד אותי על טעותי.
 • שמתי לב שאני צריך לישון.
 • הסרתי תווית שכתוב.
 • בברכה, --הגולש 03:36, 28 באוגוסט 2006 (IDT)
כן, טעית במחיקת הקטע הזה, הוא נכון מאוד. מיד אבדוק גם את שאר השינויים. odedee שיחה‏ 03:45, 28 באוגוסט 2006 (IDT)
לצערי גם דברים אחרים שהכנסת היו שגויים או לא רלוונטיים, נאלצתי לשחזר את עריכתך לגמרי. אני אשכתב את הערך ביום הקרוב. odedee שיחה‏ 03:50, 28 באוגוסט 2006 (IDT)
עודד שלום. במידה ואכן תשכתב את הערך היום אני מבקש שתשים לב לעניין הבא שכלל אינו מופיע בערך. את מושג צבעי היסוד קבע כנראה אייזק ניוטון והוא התייחס לאדום כחול וצהוב כמו שתוכל למצוא כאן. החלוקה הזאת של צבעי היסוד והצבעים המשניים להם צריכה להיות לדעתי בתחילת הערך ורק אחריו את שני הסוגים האחרים של צבעי יסוד (חיבור וחיסור). אני אשמח לסייע. רוליג 09:30, 28 באוגוסט 2006 (IDT)
יותר בעייתית מהצורה הקודמת..?? במה? תפרט בבקשה. --הגולש (-: 03:57, 28 באוגוסט 2006 (IDT)
למשל בקטע שמחקת, שהיה נכון, בתוספות שהכנסת על הרודופסין, שהן לא רלוונטיות, ועוד. לא שקודם המצב היה טוב במיוחד... אין לי לצערי מספיק זמן כעת אחרת הייתי משכתב בעצמי, אבל כאמור אעשה כן בקרוב. odedee שיחה‏ 03:59, 28 באוגוסט 2006 (IDT)
 • אז העניין הוא שטקסנומיית החלבונים לא מדוייקת דייה? אכן רוד-אופסין הוא השם של תת קבוצה של החלבון אופסין המשמש בעיקר לראיית לילה. אי דיוק זניח, באמת לא רלוונטי וקל לתיקון.
 • תסביר בבקשה למה ישנם צבעים שהעין רואה שלא ניתן ניתן ליצור מחדש ע"י RGB. Talk:Color vision#Unprecevied colors in monitors?
 • כפי שאני רואה זאת, תוקנו טעויות קיימות ונכתבה גרסא מדוייקת, קריאה ועקבית יותר. אם מצאת שגיאה, יכולת לשחזר אותה פרטנית. מה שבחרת לעשות מבטל לגמרי את העבודה היחידה שכבר נעשתה (4 ימים לאחר הבקשה), משחזר שגיאות יסודיות (בנות חודשים רבים), והכל לטובת תפיסה מוזרה שה"זמן שלך" הוא הזמן היחיד שרלוונטי (שלדאבוננו אין די ממנו כעת). נראה כמו קטע רכושני ומתנשא מצידך.
 • אני חושב שאקח עצתך המקורית על ביטול זמן ואעבור מכתיבה ותיקון שגיאות לשחזורים מלאים. זה מהיר וקל יותר. בהצלחה בשכתוב. -הגולש.
אין צורך להפגע. העניין הוא ממש לא טקסונומיית החלבונים... זה שאתה לא מבין מה לא היה טוב בעריכה שלך, זה לב הבעייה - אתה לא מכיר את הנושא מספיק טוב. כפי שאמרתי, אתקן את הערך ואני מקווה שאז יהיה יותר מובן מה היה לא נכון או לא רלוונטי. זה יהיה מאוחר יותר הלילה - טיפה סבלנות. odedee שיחה‏ 18:08, 28 באוגוסט 2006 (IDT).
זה קצת מגוחך לתת ביקורת בונה בסגנון "שגיעוט נוראיות" ויתר אנתרופוצנטריות, לבצע שינויים מינוריים, למחוק משפט נכון לחלוטין ואז עוד להיעלב. לשאלתך, אם מסתכלים על דיאגרמת הצבעים של הCIE, אז שני מקורות אור שונים (כלומר 2 נקודות על הדיאגרמה) בעוצמות נשלטות יכולים לייצר כל צבע הנמצא בינהם. לכן שלושה מקורות אור שונים יכולים לייצר את כל הצבעים הנמצאים בתוך המשולש (כפי שמופיע בערך צבע) ולא את כל הצבעים. בנוגע לשאלה אליה קישרת - עקרונית ניתן להרחיב את המשולש. כלומר לבחור שלושה צבעים שיתנו משולש גדול יותר ולכן גם מרחב צבעים גדול יותר...
אם תוכל רק בבקשה להסביר לי איפה השגיאות היסודיות? ‎DaFLM‏ 22:02, 28 באוגוסט 2006 (IDT)
ועוד לא דיברנו על הוספת הטעות המזעזעת (שרק כעת ראיתי), שמשתמע ממנה שחיבור צבעים הוא התאבכות. הגולש - אתה מתבקש, בפשטות, לא לגעת בכלל בערך הזה. odedee שיחה‏ 21:21, 29 באוגוסט 2006 (IDT)
על איזה טעות אתה מדבר? ראיתי שהסרת משפט שלי, שבאמת היה מנוסח באופן גרוע, בנוגע לחיסור צבעים ומקור אור אחיד. לקח לי קצת זמן להבין מה בעצם רציתי לומר כשכתבתי אותו. כנראה חשבתי על העניין שאת הלבן אפשר לקבל מחיבור של מספר צבעים מונוכרומטיים ולא רק מקור אור אחיד. אם נאיר את הדף הצבוע במקור אור לבן כזה התוצאה תהיה שונה. האם יש לזה מקום בערך? ‎DaFLM‏ 22:34, 29 באוגוסט 2006 (IDT)
כפי שכתבתי, לא טעות שלך, אלא של הגולש, תסתכל על מה ששחזרתי. למשפט שלך שמחקתי לגבי השפעת התאורה, אינני בטוח שיש מקום כאן, זה יותר שייך בצבע, אבל הוא היה כתוב ממש לא נכון - אור שצבעו לבן הוא ממש לא אחיד ספקטרלית. odedee שיחה‏ 00:01, 30 באוגוסט 2006 (IDT)
אני מסכים שאור שצבעו לבן לא בהכרח אחיד ספקטרלית, אבל אור אחיד ספקטרלית לפחות בתחום הנראה בהחלט יראה לבן. מסיבה זו רעש לבן קיבל את שמו, לא? ‎DaFLM‏ 22:20, 30 באוגוסט 2006 (IDT)
נכון, למרות שלגבי האטימולוגיה של רעש לבן אין לי מושג. הורדתי כרגע את תבנית בעבודה כי אני יוצא לחופשה, אם כי יש עדיין בערך מספר דברים שאינני מרוצה מהם. אם לא יקדימו אותי, אטפל בהם כשאחזור. odedee שיחה‏ 03:59, 31 באוגוסט 2006 (IDT)

הסבר עדיין מתבקש[עריכת קוד מקור]

שאלתי לפני חודש בדיוק, כשעודד שיחזר לי את העריכה בטענה שהיא שגוייה, ומאז עדיין לא קיבלתי שום תשובה.

תפיסת הצבע האנושית מורכבת מקלט עצבי מ3 מקורות, הם מולקולת הצבע ירוק,אדום וכחול. לכל אחת פונקציית ינון שונה, שמרכזה נתס כצבע "טהור". אם אני מייצר מסך מחשב שמקור אור בצבע "טהור" (רדופסין מלאכותי זהה מולקולרית אם תרצה, לאותו אורך גל), למה שיהיו צבעים שלא ניתן לייצר ממנו? --הגולש (-: 17:41, 29 בספטמבר 2006 (IDT)

תגיד לי, את הערך קראת? אני מציע שתשכח מכל התפישה שלך בנושא כי אף מילה ממה שכתבת בו עד עכשיו לא נכונה. קרא את צבע, ייצוג צבע במחשב וצבע יסוד, ואני מקווה שהדברים יתבררו לך. ‏odedee שיחה 18:09, 29 בספטמבר 2006 (IDT)
אתה שוב לא ענייני, ושוב חוזר על עצמך - אתה הכי חכם, אני לא. אז נתתי לך לערוך את כל המאמר לבד במשך שבועיים. קראתי את הערכים, ולא הבנתי את ההערה. בוויקי האנגלית יש הסבר שעקבי למה שאני מכיר, וגם פותר את העניין בצורה פשוטה. אתה טוען שיש לך ידע אחר, נוסף או סותר, כך שאשאל בפעם השלישית והאחרונה-
תפיסת הצבע האנושית מורכבת מקלט עצבי מ3 מקורות, הם מולקולת הצבע. לכל אחת פונקציית ינון שונה, שמרכזה נתפס כצבע "טהור", דרכו ניתן לקבל גירוי כמעט פרטני של כל מולקולה לפי ירוק, אדום וכחול. אם אני מייצר מסך מחשב שמקור אור בצבע "טהור" (רדופסין מלאכותי זהה מולקולרית אם תרצה, לאותו אורך גל), הרי שינוי המבנה המרחבי הוא יחסי לאות העצבי. אין קידוד פרטני באותו עצב לצורת השינוי, אלא רק ל"עוצמתו". אז למה שיהיו צבעים שלא ניתן לייצר ממנו? --הגולש (-: 17:21, 6 באוקטובר 2006 (IST)
השואל נחסם מאחר שזוהה כטרול דיזה. למען סגירה מסודרת של הדיון, אשיב לשאלותיו בפעם האחרונה:
את זה שלא הבנת את ההערה, אני רואה. אבל כאן לא בית ספר ואני לא מורה. הדברים שאתה כותב היו מזכים אותך בציון נכשל בכל קורס בנושא צבע. אם אינך מבין מה כתוב בוויקיפדיה, פתח ספר ולמד את הנושא. ‏odedee שיחה 17:47, 6 באוקטובר 2006 (IST)

מרחב הצבע[עריכת קוד מקור]

מושג זה רשום בערך אך ללא הסבר. מה זה? איך מגדירים אותו והאם יש לו גבולות קבועים? • רוליג - שיחה 23:21, 11 בפברואר 2009 (IST)

תתקנו את עצמכם![עריכת קוד מקור]

זהו שקר אחד גדול!!! שום ערבוב צבעים לא יכול ליצור צבע לבן!!! וצבעי היסוד הם ממש לא : אדום,כחול וירוק אלא : אדום כחול וצהוב! חבל שאתם לא עושים שעורי בית או מקשיבים כילדים..וכותבים דברים מטעים כאלה! תתקנו את עצמכם לפני שעוד אנשים יטעו בגללכם!!! 85.65.80.33 22:28, 18 ביוני 2012 (IDT)

--77.125.241.109 20:51, 14 במרץ 2013 (IST)תודה רבה אבל ויקפדיה אתם וש... 77.125.241.109 20:51, 14 במרץ 2013 (IST)

אדום כחול וצהוב הם צבעי היסוד באומנות. צבעי היסוד במדע הם אדום כחול וירוק. צבע לבן לא נוצר על ידי ערבוב של הצבעים הללו כפי שאתה מדמיין, אלא ערבוב של אורות בצבעים הללו יוצר אור לבן. כפירי - שיחה 11:20, 30 ביוני 2014 (IDT)

קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 05:09, 16 במאי 2013 (IDT)

טעות, ניסוח[עריכת קוד מקור]

צבעי היסוד הם אדום כחול וצהוב ולא אדום צהוב וירוק. בנוסף, לא ניתן ליצור לבן ושחור - הם צבעי בסיס.

/* נתי מאיר בוקרשט רומניה */ קישורים פנימיים, תיקו[עריכת קוד מקור]

בטן 84.108.225.28 15:47, 15 במרץ 2019 (IST) קל ביס