שיחה:רווקה זקנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרק 69 - זה לא קצת פירוט יתר? יוסאריאןשיחה 10:03, 9 בינואר 2011 (IST)

זה פרק שעוסק באופן ספציפי בנושא הרווקה הזקנה. אני מניח שבויקיאנגלית יש עליו ערך מיוחד. חיפה-חיפה-עיר-עם-עתיד - שיחה 10:04, 9 בינואר 2011 (IST)
לדעתי הערך צריך להתחיל במשהו כמו "רווקה זקנה הוא כינוי ל...", או אולי טוב יותר "רווקה זקנה הוא מושג הבא לתאר..."(וראו גם ערכים אחרים בקטגוריה, כמו אמא פולניה או הישראלי המכוער). יוסאריאןשיחה 10:06, 9 בינואר 2011 (IST)
כמובן. "היא כינוי" נראה לי נכון יותר לשונית, אבל אפשר לשאול את אלדד שראיתי בשינויים אחרונים. חיפה-חיפה-עיר-עם-עתיד - שיחה 10:09, 9 בינואר 2011 (IST)
אני כמעט בטוח שכשמדברים על כינוי, גם אם מדובר בכינוי לאישה, צריך להשתמש בלשון זכר, אבל אכן כדאי לשאול מומחה. יוסאריאןשיחה 10:14, 9 בינואר 2011 (IST)

סליחה שאני מנדנד, הערך הרי רק נולד, אבל "עם זאת" כיחס בין מה שהפמיניזם תופס לבין מה שנהוג בחברה לא מתאים. זה לא שיש פה סתירה לטענה הפמיניסטית, אלא עדות לכך שהמצב בשטח הוא שעמדת הפמיניזם הזו לא נתקבלה בציבור, לפחות לא במלואה (הרי ייתכן שחל שיפור עם השנים).
אגב, נדמה לי שיש זרים רבים בפמיניזם, ואמנם אני משער שרובם תומכים בעמדה שמובעת בערך, אך כדאי להביא דובר או דוברים לעמדה. יוסאריאןשיחה 10:14, 9 בינואר 2011 (IST)

זה בסדר. יצרתי את הערך בעקבות הדיון על אלטער בוחר. שני המושגים עוסקים בעצם במי שעודנו רווק בגיל מבוגר, וחשבתי שהעובדה שקיים בתרבות היהודית גם מושג המתאר גבר רווק מעבר לגיל המקובל תיתן פרספקטיבה מעניינת וייחודית לערך על רווקה זקנה. אני לא מומחה לסוציולוגיה ובטוח שניתן לשפר את הערך מאוד. אעשה מאמץ למצוא מאמרים כפי שביקשת, אבל כעת אני חייב חייב חייב לעבוד. אני ממליץ לפנות לדפנה הקר. היא בטוח תוכל לחולל נסים פה. חיפה-חיפה-עיר-עם-עתיד - שיחה 10:17, 9 בינואר 2011 (IST)
הסרתי את המשפט לפיו "הפמיניזם, הדוחה את תפקידה המסורתי של האישה כרעיה ואם, רואה ברווקות בחירה לגיטימית." - צריך לכתוב יותר מפורט ומובהר או לא לכתוב בכלל. לא כל הזרמים בפמיניניזם "דוחים" את התפקיד כליל, והערך לא מתייחס בהכרח לרווקות מאוחרת כבחירה, כך שהמשפט היה מעט בעייתי. עדיף לכתוב פסקה\פרק מבוסס ומסומך על הרווקות המאוחרת כתפיסה בפמיניזם, ולא משפט כללי יחיד ומנותק. יוסאריאןשיחה 12:09, 9 בינואר 2011 (IST)
אז שים דרישת מקור ותן לי 24 שעות לחפש סימוכין ולדבר עם דפנה הקר. ברגע שמחקת, אף אחד מהבוטים שיערכו את הערך אחריי לא יוסיף את עמדת הפמיניזם בנושא. זה נראה לי כמו משפט המתאים לגל השני של הפמיניזם. חיפה-חיפה-עיר-עם-עתיד - שיחה 12:13, 9 בינואר 2011 (IST)
אוקיי, החזרתי. פשוט זה נשע לי כמו משפט כללי מדי, וחשבתי שעדיף לכתוב מחדש (דפנה הקר או כל אחד אחר). כמו כן - הוא מתייחס, כאמור, לרווקות מאוחרת כבחירה לגיטימית, שזה בסדר, אבל צריך לבוא בהקשר, ובערך העוסק ב"רווקה זקנה" (שלא בהכרח מבחירה), לשים את זה כמשפט השני, זה לא הכי מתאים לדעתי. יוסאריאןשיחה 12:18, 9 בינואר 2011 (IST)
תודה. אני אצור איתה קשר. חיפה-חיפה-עיר-עם-עתיד - שיחה 12:20, 9 בינואר 2011 (IST)
יוס, ניסחתי את המשפט בהתאם לעצתה. היא גם מקשרת ביני לבין סוציולוגית שזהו תחום מחקרה. אז נא להתנהג יפה לעורכות אנונימיות שמוסיפות פרטים לערך. חיפה-חיפה-עיר-עם-עתיד - שיחה 19:14, 9 בינואר 2011 (IST)

שם[עריכת קוד מקור]

מה זה השם הזה? אי אפשר שם נורמלי יותר כמו "רווקות מאוחרת" או משהו? יְשֻׁרוּןשיחה 11:31, 9 בינואר 2011 (IST)

השם נשען על ביטוי רווח ומוכר, המבטא את הסטראוטיפ הכרוך בו. לדעתי זה דווקא מתאים (ולהבהרה - אני לא תומך בסטראוטיפ). יואב ר. - שיחה 11:33, 9 בינואר 2011 (IST)
אני מכיר את השם הזה רק כלעג. לי זה נשמע לא רציני. יְשֻׁרוּןשיחה 11:40, 9 בינואר 2011 (IST)
Symbol support vote.svg בעד רווקות מאוחרת, ולאחד לכאן את אלטער בוחר אם יש שם תוכן שראוי להשאיר. אני-ואתהשיחה 11:52, 9 בינואר 2011 (IST)
ויקיפדיה לא ממציאה מונחים חדשים אלא מסבירה מונחים קיימים. חיפה-חיפה-עיר-עם-עתיד - שיחה 11:54, 9 בינואר 2011 (IST)
ביטויי שנאה בישראל, המהפכה הצרפתית מביטול הפיאודליזם עד קבלת החוקה האזרחית של הכמורה ועוד ועוד, לא כל תואר שמישהו נותן מתאים להיות שם ערך גם אם הוא רווח, מה גם שאם יהיה ערך על רווקות מאוחרת הוא יוכל להיות רציני ומקיף. יְשֻׁרוּןשיחה 12:02, 9 בינואר 2011 (IST)
בכל מקרה, "רווקות מאוחרת" מתייחס גם לתופעה של עליית גיל הנישואים בחברה (ראו לדוגמא את הרווקות המאוחרת של בני החברה הדתית-לאומית כפי שהושפעה ככה"נ מהחילונים ובאה לידי ביטוי בביצה הירושלמית), ונדמה לי שזהו מושג מעט שונה מארכיטיפ "הרווקה הזקנה". באופן דומה לכך ש"הורות מגוננת" הוא לא אותו דבר כמו "אמא פולניה". יוסאריאןשיחה 12:12, 9 בינואר 2011 (IST)
אבל אמא פולנייה זה מושג עצמאי, (דמות סטריאוטיפית, אשר השימוש בה נפוץ במיוחד בקרב קומיקאים וסופרים ממוצא יהודי כאשר הם נוהגים לתאר את מערכות היחסים שלהם עם אמהותיהם.) כאן הערך מתייחס באופן כללי לתופעת הרווקות המאוחרת אצל נשים. יְשֻׁרוּןשיחה 12:15, 9 בינואר 2011 (IST)
ערך זה מתייחס לסטריאוטיפ. יואב כבר הסביר לך. חיפה-חיפה-עיר-עם-עתיד - שיחה 12:17, 9 בינואר 2011 (IST)
אני לא רואה בערך שום סטריאוטיפ, יש התייחסות ל"דמות" הרווקה הזקנה, אבל השורה הראשונה נייטרלית, השתיים שאחריה מתארות את דעת הפמיניזם לנשים רווקות, והחל מהשורה הרביעית הוא עוסק ב"רווקות מאוחרת בתרבות". אין שום תאור של אופי הדמות, אם תשווה לאמא פולנייה הרי ששם הפתיח מתאר גם את ההתייחסות למושג בעולם ורוב הערך מתאר את אופייה. יְשֻׁרוּןשיחה 12:22, 9 בינואר 2011 (IST)
אין ספק שמדובר במושג קיים ובתופעה ממשית, כמו שכתב יורם טהר-לב לפני יותר משנות-דור:

בנות עשרים יוצאות בריקוד
כי חתן הן מוכרחות לצוד
מי שלא תצוד בבוא זמנה
תישאר לה רווקה זקנה
.....

לדעתי יש מקום *גם* לערך "מגדרי-נייטרלי" של "רווקות מאוחרת" או אולי אפילו "רווקות לחיים", *גם* לערך הזה, ו*גם* לאלטער בחור (שכרגע מאוית בטעות אלטער בוחר). קיפודנחש - שיחה 08:51, 11 בינואר 2011 (IST)