שיחה:רייקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מה פירוש: "טרסטיקה, הייתה אחת מחמש גבעות – סולין, מרטינשצ'יצה, ווליוורך וגרדישצ'ה (Solin, Martinšćica, Velivrh ו-Gradišće בהתאמה), שהקלטים חיברו יחדיו." איך הם חברו גבעות? יעקב 17:28, 29 בנובמבר 2007 (IST)

טופל ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 01:55, 1 בדצמבר 2007 (IST)

מדינת רייקה החופשית הוירטואלית. אם זה בסה"כ אתר אינטרנט, אפשר למחוק את הפסקה. אם זה משהו קצת יותר משמעותי, כדאי לספר בקצרה מה זה. יעקב 17:51, 29 בנובמבר 2007 (IST)

הושמט ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 23:21, 2 בדצמבר 2007 (IST)

ערך מרשים[עריכת קוד מקור]

נקודה שצרמה לי, בסעיף "אחרי מלחמת העולם השנייה".

 • "חמור מכך, גל של הוצאות להורג של "חשודים בפשיזם", עובדי ציבור איטלקים, חיילים ואזרחים, הביא לנטישה המונית של 58,000 מ-66,000 תושביה האיטלקים של העיר" - אין מקום למרכאות סביב "החשודים", זה לא אנציקלופדי.
תוקן ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 20:53, 5 בדצמבר 2007 (IST)
 • כמה שורות אחר כך נאמר שבעקבות פירוק יוגוסלביה" "סרבים שהתגורר בעיר עזבוה". כמה? למה? זה צורם ביחס לפירוט שניתן על האיטלקים. דב ט. 19:01, 5 בדצמבר 2007 (IST)
הכמויות טופלו. הלמה די ברור אני חושב... סרברניצה וכל היתר... ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 03:47, 6 בדצמבר 2007 (IST)
תודה. לגבי הסיבה, באותה מידה אפשר לטעון ש"הלמה" של עזיבת האיטלקים היה די ברור - הפאשיסטים לא היו גרועים כמו הנאצים, אבל לא חסרו ליוגוסלבים סיבות לנקמה. דב ט. 17:29, 8 בדצמבר 2007 (IST)
או אם נחדד - אני באמת לא יודע. אני יודע שסרבים עזבו במאות אלף את קרואטיה, אבל מה היו הנסיבות? האם הקרואטים טבחו בהם, או הפעילו לחץ שקט? על זה לא שומעים כל כך. בסרביה גופא, אגב, נותר מיעוט קרואטי גדול, וככל הידוע לי הם לא נפגעו באופן מיוחד במהלך המלחמות. (לא יותר מיתר האוכלוסייה). דב ט. 17:37, 8 בדצמבר 2007 (IST)
שאלה מעניינת, אבל זה לא חלק מהערך הזה. מן הסתם, כל הערכים על פירוק יוגוסלביה שטרם נכתבו. ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 04:44, 9 בדצמבר 2007 (IST)

כמה שאלות והערות לאחר קריאת הערך[עריכת קוד מקור]

שלום אורי,

כמו שכתבתי לך, לא ידעתי על העיר דבר לפני שהתחלתי לקרוא את הערך שכתבת ולכן כל מה שכתוב להלן מקורו בשאלות שהתעוררו בי תוך כדי קריאת הערך ועובדות שראיתי בערך בוויקיפדיה הגרמנית שהוא מקיף הרבה יותר מהערך באנגלית (בעזרתו האדיבה של Google Translate שכשל לא מעט ולכן ייתכן שפה ושם טעיתי בהבנת הנקרא).

 • שם העיר בפסקת הפתיחה: בהונגרית הייתה קרויה גם Szentvit. כמו כן יש להוסיף גם את הגרמנית: (או Pflaum ‏) St. Veit am Flaum. - הוסף
 • גאוגרפיה:"ואוחז ברגלו השמאלית בטבעת ממנה נובע נהר" – לי זה דווקא נראה כמו כד שממנו נובעים מים ולא טבעת. - וואלה! הכד כתום... - טופל
 • היסטוריה
 • "אף שבאזור נתגלו ממצאים מתקופת האבן החדשה". - בערך הגרמני השרידים עתיקים עוד יותר ומתוארכים לתקופת האבן הקדומה. - צודק [1] - תוקן
 • על פי הערך בגרמנית היו בשטח העיר של היום שני יישובים רומאים, Tarsatica Romana (העיר רייקה) ו- Tarsata Liburna(גבעת טראסט).
כיתוב תמונה

זה נכון, חשבתי שזה ברור. רואים את זה יפה בתמונה Mesto Reka-Valvasor.jpg שמופיעה בערך. התמונה מאוחרת בהרבה אבל מבהירה את מבנה העיר הג"ג. הוספתי את ההבהרות

 • חסר קישור וערך על הקרואטים המופיעים בפרק ימי הביניים. - הוסף. גמור
 • "אך הקרואטים הדפו אותו בשנת 799." – על פי הערך בגרמנית נהרג המרקיז שעמד בראש הצבא הפרנקי וזה מה שהרגיז את קרל הגדול במיוחד. OK, הוסף
 • איך קראו הקרואטים לעיר בתקופה זו? קיים בערך המשפט " הייתה טרסט לחלק מהממלכה המשותפת לקרואטיה". האם ממנו ניתן להבין כי הם קראו לה טרסט? אין לי תשובה לשאלה איך קראו הקרואטים לעיר במאה ה-11 או ה-12. אני מחליף את המינוח "טרסט" ב"עיר"
 • אתה מזכיר את הפרנקופנים, או שתוסיף הסבר או שתיצור קישור לערך חדש (en:Frankopan) - העדפתי ליצור ערך בעברית. נוצר.
 • מה זה " הקומיטט ההונגרי"? "יחידה אדמיניסטרטיווית" - הובהר
 • "סלילת דרך יבשתית לווינה ב-1750," – על פי הערך הגרמני זה היה ב-1725. אני נוטה להאמין לגרמנים שכן סביר שזה קרה אחרי הכרזת הנמל החופשי. יתכן ש-1750 זו פשוט טעות שלי כי לא מצאתי מאיפה הבאתי את זה.
 • יש בערך הגרמני איזו אנקדוטה על כך שקרולינה מרייקה השפיעה מקסמיה על אדמירל בריטי ובכך מנעה את הפגזת העיר מהים בתקופת המלחמות הנפוליוניות. כן, ראיתי את זה. לא מצאתי את זה בשום מקום אחר. זה לא ממש נראה לי אנציקלופדי.
 • המשפט " בהשבת דאלמטיה לקרואטיה" אינו ברור. למיטב ידיעתי קרואטיה לא הייתה אז קיימת כמדינה עצמאית. (הכוונה אולי להונגריה?)
Austria-Hungary map.svg

אפשר להבין את זה מהמפה הזו. היו מאבקים פנימיים איך בדיוק יסודרו המחוזות בתוך האימפריה האוסטרו הונגרית. זה לא ממש עקרוני אבל קרואטיה היתה בחלק ההונגרי (הגוונים הירוקים במפה) ודאלמטיה היתה שייכת לכתר האוסטרי (הצבעים החמים). מה שחשוב שהן היו נפרדות. הבהרתי בערך.

 • אתה מזכיר את השם פיומה לראשונה רק ערב מלחמת העולם הראשונה, אבל כלום לא נקראה העיר כך הרבה לפני כן? - העיר נקראה פיומה באיטלקית ("נהר") מאז ומתמיד, אני מניח, אבל רק בתקופה הזו היא נקראה כך באופן רשמי - קודם "מדינת פיומה החופשית" ולאחר מכן היתה חלק מאיטליה וזה היה שמה הרשמי.
 • שאלה דומה, עד פסקה זו לא מופיעים איטלקים בסיפור, כיצד קרה שהפכו לרוב בעיר הנמצאת באזור קרואטי? - הם לא. לפני מלחמת העולם הראשונה התגוררו כ-30,000 איש בעיר, ורובם היו קרואטים. המצב נשמר גם אחרי המלחמה ועד שאיטליה השתלטה על העיר דה פקטו ב-1922. אז היתה איטליזציה והגירה איטלקית והוספתי את זה.
 • ואיפה ההונגרים בסיפור? העיר הייתה בשליטתם עשרות שנים, ואנחנו יודעים ששליט הונגריה יאנוש קאדאר נולד ברייקה, כך שבהכרח הייתה גם קהילה הונגרית בעיר. - בהחלט. כמו שכתוב: "ערב מלחמת העולם הראשונה מנתה אוכלוסיית העיר 30,000 תושבים, והייתה בעלת אופי קוסמופוליטי. בעיר התגוררו קרואטים, איטלקים, הונגרים ובני לאומים נוספים".
 • ממתי קוראים הקרואטים לעיר רייקה? - מימי הביניים - כמו שכתוב בפרק זה "בתקופה זו הוקמו על הגדה הימנית של נהר רייצ'ינה שני יישובים מוקפי חומה – ריקה (Rika) וסווטי ווידה (Sv. Vida) – ואוכלוסייתם מנתה 3,000 תושבים לערך.". לפחות שם זה התחיל.
 • שני תהליכים חשובים קרו ברייקה על פי הערך הגרמני מאז שקרואטיה קיבלה עצמאות ב-1991. מוסדות חשובים הועברו מרייקה לזגרב. לעומת זאת הוסכם עם אוסטריה והונגריה על מעמד של נמל חופשי לסחורותיהם. הוספתי את שתי הנקודות, למרות שלשנייה לא מצאתי סימוכין באתר הרשמי של הנמל, אבל ידוע שהוא "נמל חופשי", אז מישהו חייב להנות מזה...
 • "הכנסייה הקפוצ'ינית" קשורה למסדר הקפוצ'ינים? כן. הוסף והובהר
 • מה בדיוק " חנה באתר זה משך שלוש וחצי שנים" (בטח לא בית)? - ברור שהבית. אם היא נכנסה להריון מקצת רוח הבית שלה גם הפך למטוס אחר כך

בנוסף יש בערך בוויקיפדיה בגרמנית פרק בנושא דת בעיר שנראה לי שווה לכללול. רייקה היא מקום מושבו של הארכיבישוף (כיום Ivan Devčić) האחראי על הארכידיוקסיה של רייקה (שחולשת על 3 דיוקסיות), זו הסיבה שיש בעיר קתדרלה. רוב התושבים, הקרואטים והאיטלקים (88%), קתולים, המיעוט הסרבי הוא נוצרי אורתודוקסי (כ-7%) ויש מיעוטים קטנים של מוסלמים ויהודים. - הוסף.

שבוע טוב, אביהושיחה 17:20, 8 בדצמבר 2007 (IST)

וכיוון שזה ברור מאילו, שכחתי לכתוב. ערך מצוין!. אביהושיחה 17:22, 8 בדצמבר 2007 (IST)
התפלאתי שלא פירגנת... :) נוי 17:24, 8 בדצמבר 2007 (IST)
תודה לאביהו הרבה מאוד. הכל מ/יטופל, ואגב קראתי את הערך הגרמני. אני אעבור עליו שוב. ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 05:03, 9 בדצמבר 2007 (IST)

כל הנקודות טופלו.Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 10:22, 9 בדצמבר 2007 (IST)

שלום אורי,
תודה על ההבהרות. נושא אחד עדיין לא ברור לי בעקבות ההבהרות. אני מרגיש שהעניין של האיטלקים ברייקה לא הובהר די צרכו. לדבריך ההשתלטות של ד'אנונציו על רייקה ואחר כך של איטליה הפשיסטית נבעה רק מתוך כוונה לספח לאיטליה עיר שבה היו מעט איטלקים, ללא מסורת איטלקית כלשהי, רק מטעמים של הרחבת האימפריה האיטלקית. זה כמובן אפשרי, אבל אנחנו לא יודעים איך נחלקו ה-30,000 שהתגוררו בעיר לפני המלחמה. מה שכן ברור הוא שעל פי הערך הגרמני היו בינואר 1924 46,500 תושבים בעיר, קרוב ל-30,000 מתוכם איטלקים. הנימוק המופיע באנציקלופדיה העברית הוא "בתום מלה"ע 1 טענה איטליה לבעלות על רייקה בגלל מיעוט איטלקי גדול וכפיצוי על שטחי דלמטיה שצורפו ליוגוסלביה". ובפסקה הקודמת הדנה בתקופה שלפני המלחמה ",מלבד האיטלקים שהיוו את עילית העיר". ממשפטים אלו אני מניח שגם אם האיטלקים לא היו רוב ברייקה הם היו מיעוט חשוב. מסקרן להבין את התהליכים שהביאו איטלקים לאזור שלא היה אף פעם בשליטה של עיר או מדינה איטלקית, אבל לא נראה לי שמהמקורות הזמינים לנו נדע כיצד זה קרה. אביהושיחה 20:41, 9 בדצמבר 2007 (IST)
בינתיים הלכתי לבריטניקה 2004 ושם מופיעים המספרים בתום המלחמה:

Although the secret Treaty of London (April 26, 1915) had assigned Fiume to Yugoslavia, the Italians claimed it at the Paris Peace Conference on the principle of self-determination. Ignoring the suburb of Susak, which had 11,000 Yugoslavs and 1,500 Italians, they claimed that the rest of Fiume had 22,488 Italians against 13,351 Yugoslavs and certain others

גם אם נצרף את סושאק זה קרוב ל-50%. דרך אגב פרט נוסף שמצאתי בקצרמר שבבריטניקה הוא שהעיר ניזוקה קשה מהפצצות בעלות הברית במלחמת העולם השנייה לאחר שגרמניה השתלטה על העיר. אביהושיחה 20:52, 9 בדצמבר 2007 (IST)
אביהו, הוספתי את זה בגדול. אין לי בריטניקה. אם אתה רוצה ויכול לציין את המספרים עם מראה מקום, זה יכול להוסיף. ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 02:19, 10 בדצמבר 2007 (IST)

הערות מרשימת ההמתנה של המומלצים[עריכת קוד מקור]

הרחבתי את הערך ומבחינתי הוא גמור בכפוף להגהה נוספת. אביהו הסכים לערוך ביקורת עמיתים, ואשמח להערות מכל אחד. ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 23:23, 2 בדצמבר 2007 (IST)
מעולה! נוי 18:51, 5 בדצמבר 2007 (IST)
אכן, כל הכבוד לאורי על היוזמה לבקש ביקורת עמיתים. א&ג מלמד כץשיחה 20:34, 5 בדצמבר 2007 (IST)
אביהו עשה לי כדרכו ביקורת אמיתים קורעת (ועל זה כמובן תודה). כל הנקודות טופלו. ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 10:22, 9 בדצמבר 2007 (IST)

נסיעה מתוכננת לרייקה[עריכת קוד מקור]

בעקבות הערך בכוונתי לבקר ברייקה ברגע שהילדים יגמרו את הקולג'. שאלתי היא מה הטמפרטורות הצפויות בעיר? כלומר: מה משמעות המשפט - "הטמפרטורות בטבלה משקפות את ממוצעי המינימום והמקסימום."? מינימום של מה? מקסימום של מה? האם עלי לצפות בינואר ל 6 מעלות ביום ו -6 (מינוס 6) בלילה או ל 12 ביום ו 0 בלילה? יעקב 14:09, 12 בדצמבר 2007 (IST)

האקלים בעולם משתנה במהירות. כשייסמו קולג' דבר איתי. ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:45, 12 בדצמבר 2007 (IST)

אם יש קונה יש מוכר[עריכת קוד מקור]

ממי האדון פרידריך השלישי קנה את העיר? ניסיתי להוסיף על סמך אתר זה הטוען שנלקח מהבריטניקה, אולם יש יותר מדי הבדלים בתאריכים ושמות לא מוכרים לי. בעיקר, הוא טוען שפרידריך לא קנה את העיר אלא שהיא נמסרה לו. יעקב 12:09, 14 בדצמבר 2007 (IST)

יש אתרים שלא כותבים אם נמסרה או נקנתה:
 • after that changed several rulers, and in 1466 fell under the rule of the Habsburgs, which helped... (לשכת התיירות הקרואטית)
 • At the beginning, as well as towards the end of the 16th century, Rijeka was is the hands of the Devin nobility, the Princes of Krk (the Frankopans), followed by the family of Walsea and finally, from 1466 it was in the possession of the Habsburgs. At that time, Rijekas population numbered about 3000 (עיריית רייקה)
 • "הקנייה" מוזכרת בוויקיפדיה הגרמנית: "1465 kaufte Friedrich III. Rijeka von den Herren von Wallsee" ושם מצויין גם ממי. מהאצילים למשפחת פון וואלזי.
 • ובוויקפדיה הקרואטית כתוב שהוא העניק לו את זה מכוח ירושה משותפת Na temelju ugovora o uzajamnom nasljeđivanju, Wolfgang Walsee predaje Liburnijski feud, kao obiteljsko nasljedno dobro, Friedrichu III. Habsburgu, a sebi zadržava pravo na doživotno uživanje Rijeke, koja do kraja 1. svjetskog rata ostaje pod vlašću obitelji Habsburg.

אני אסייג את הכתוב בערך. תודה. ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:17, 14 בדצמבר 2007 (IST)

אני חושב שבהערת שוליים צריך לציין את המקורות השונים והבדלי הגרסאות. יעקב 16:01, 14 בדצמבר 2007 (IST)
אין מקום. וויקיפדיות זרות אינן נחשבות כמקור לציטוט, כך שהמקורות הקבילים הם שניים והם מסכימים זה עם זה. ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 23:39, 14 בדצמבר 2007 (IST)
יש גם את העברית והבריטניקה. אם יהיה לי כח אעשה זאת בעצמי. יעקב 19:03, 15 בדצמבר 2007 (IST)
בעברית לא כתוב על זה כלום, ובריטניקה אין לי. לא הייתי נסמך על אתר שטוען שהוא נסמך על הבריטניקה אלא רק על הבריטניקה עצמה ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 20:49, 15 בדצמבר 2007 (IST)

קרואטית[עריכת קוד מקור]

אין שפה קרואטית. יש סרבו-קרואטית. כתבתי הערות דומות ומפורטות יותר בדפי השיחה של דברובניק ואופטיה

הפרק על יהודי העיר[עריכת קוד מקור]

בפרק על יהדות רייקה יש תיאור ארוך מאד של פעולותיו של ג'ובאני פלטוצ'י. על ג'ובאני פלטוצ'י יש ערך עצמאי ובעצם יש כפילות בין מה שכתוב כאן ובין מה שכתוב בערך על ג'ובאני פלטוצ'י. לדעתי אפשר לקצץ קצת בתוכן כאן על ג'ובאני פלטוצ'י

Wrong name of image[עריכת קוד מקור]

This image File:Panorama Rijeka.jpg does not pictures Rijeka but Crikvenica viewed from island Krk. I took photo from almost same place File:Crikvenica iz Solina Krk 0809 1.jpg. Roberta F. - שיחה 18:56, 13 במרץ 2010 (IST).

OK. its out. thanks ‏Ori‏ • PTT‏ 19:11, 13 במרץ 2010 (IST)

עדכון על מצב יהדות רייקה[עריכת קוד מקור]

עדכון על מצב יהדות רייקה:

"When Rijeka became part of Yugoslavia in 1945, many Italian-speaking Jews left for Trieste and Italy; in 1947 there were some 170 Jews in Rijeka and the surrounding area. The community numbered 99 in 1969. Following the evacuation of Bosnian Jews from the war zone in 1992, around 60 families reconstituted the community, but many subsequently left for Zagreb and other localities in northern Croatia, leaving fewer than 100 Jews in 2004.jewishvirtuallibrary </div משתמש:דניאל ונטורה 84.229.123.162 10:57, 24 בדצמבר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:42, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:42, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:42, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 4[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:43, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 5[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:43, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 6[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:43, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 7[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:43, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 8[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:43, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 9[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:44, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 10[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:44, 9 ביולי 2013 (IDT)