שיחה:שבתאות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


קצת ניסחפנו עם האבחנות הפסיכיאטריות, לא? שבתאי היה חולה נפש, דו קוטבי, גם האשה הנימפומנית, תיכף גם נתן העזתי יהיה סכיזופרן . מדעית לא הוגן להחיל הגדרות כאלו רטרואקטיבית, בזמנם לא היתה רפואה/פסיכולוגיה, וכמובן שלא חי אדם שהכיר אותם אישית ויכול לתאר ברמה הזו


כתבתי את הערך על השבתאות למרות שיש ערך על שבתאי צבי (ששולב בו הערך של השבתאות ולא בצדק לדעתי). השבתאות ראויה לערך מפורט בפני עצמו. ידידיה בר-אוריין

רק הערה אחת[עריכת קוד מקור]

ערך יפה מאוד. אבל יש לי הערה:

כתבת:

בניגוד להבנה המסורתית, לפי תורת השבתאות אין בדברים אלו רמז למאבק בין שני כוחות נבדלים - טוב ורוע, אור וחושך וכו', אלא מאבק בין שתי בחינות שונות באלוהות עצמה, כלומר הנחש הוא תגלמות של אחת הבחינות.

לפי זה היהדות איננה מונותאיסטית, אלא דואליסטית. המחלוקת עם השבתאות היא לא אם מקור הרע הוא מהבורא, הרי כתוב: "עושה שלום ובורא רע", אלא מה תפקיד האדם בכל המאבק הזה, אם "להעלות ניצוצות" ממעמקי הרוע, או אם לבחור בטוב.


לא אחי. הכוונה היא שבניגוד לדעה שסוברת שהפסוק מישעיהו מתאר את ה' נלחם בכוחות אופל, השבתאים הבינו שמדובר במלחמה של האל עם עצמו. לא שזאת דעה של מונותאיסטים, אלא דעה שרווחה בקרב פרטים מסויימים בימי ישעיהו. לא טענתי שזאת דעת היהדות עצמה. ידידיה בר-אוריין

השלמה[עריכת קוד מקור]

ערכתי את הערך ככל שביכולתי, הוא נראה הרבה יותר טוב. הפרק תורת השבתאות לוקה עדיין בחסר, מאחר ולתורת השבתאות יש פנים רבות מלבד שתי הנקודות שבאו לידי ביטוי בערך, כגון עניין ה"עבירה לשמה" "העלאת הניצוצות" ועוד. יעקב135 09:25, 30 באוגוסט 2007 (IDT)

מרחפת על פני המים...[עריכת קוד מקור]

מובא בערך ציטוט של נתן העזתי: "בתורה נאמר עליו 'ורוח אלהים מרחפת על פני המים'... זה רוחו של מלך המשיח... כמניין שמו וכינויו (שבתי צבי)" - מה בדיוק כמניין שמו? שיחקתי עם חלקי הפסוק ומימרת חז"ל, ולא מצאתי שום כלום שקרוב ל"שבתי צבי". 109.186.172.140 22:24, 10 באפריל 2010 (IDT)

חסר פרק מרכזי[עריכת קוד מקור]

נושא היחס וההתנגדות לשבתאות היה יותר מאשר ענין של ביקורת וראוי לפרק בפני עצמו , הערך אינו משקף זאת כמעט ובכלל מי-נהר - שיחה 12:57, 5 ביולי 2010 (IDT)

שימוש לא ראוי במונח "שבתאות " בזמננו[עריכת קוד מקור]

בעקבות דיון שהיה בדף הפייסבוק של eli eshed עם Elad Pressman עורך האתר "קונספיל "אתר קונספירציות לגבי השימוש התכוף מאוד שלו במילים "שבתאי " ו"פרנקיסט " לכל מי שלא מוצא חן בעיניו וזה כולל פוליטיקאים שאינם אהודים עליו כמו בני גנץ ואהוד ברק ותומכיהם בארץ ובחו"ל וכל מי ששיך ל"שמאל " או שאינו במפלגה הנכונה ב"ימין" וסתם יהודים בארץ ובחו"ל . ,התברר שהוא משתמש במונחים האלו במשמעות של מורו הרב מרוין אנטלמן Rabbi Marvin S. Antelman בספרו To Eliminate The Opiate ( להשמיד את המסממים ) שהתייחס ל"שבתאים " ו"לפרניקסטים " כבני שטן עכשווים " ובני מוות " עכשויים שיש להשמידם .ואף הוציא כתבי חרם בעניין זה שמתייחסים לכלל הקהילה הרפורמית של ארה"ב כ"שבתאים " ולכלל הקהילה הקונסרבטיבית של ארה"ב כ"שבתאים" וכמובן לכלל ההומוסקסואלים והלסביות היהודיים . אי לכך.בבירור השימוש במונחים אלו במשמעויות של אתר "קונספיל "והרב מרווין אנטלמן לגבי אישים עכשוויים הוא במקרה הטוב בגדר ניבול פה בנוסח "אשכנאצים " שיש אפשרות לתבוע אותו משפטית ובמקרה הרע הוא הסתה ששייכת לטיפולה של המשטרה. על מנת לא להסתבך משפטית בתביעה ולא לחשוף את עצמו לחקירה משטרתית על הסתה ביקש eli eshed מכל קוראיו לא להשתמש יותר במונחים האלו "שבתאים " ו"פרנקיסטים "לגבי אישים עכשווים מאחר שהמדובר בניבולי פה מסוכנים מבחינה משפטית ומשטרתית . כל שימוש במונחים אלו ללא קשר למשמעותם ההיסטורית גרידא ימחק והוא ממליץ שכל המשתמשים באינטרנט יקפידו גם הם לשמור על הכלל הזה. הודעה בעניין הועברה גם לדפי הויקיפדיה העוסקים ב"שבתאים ו"פרנקיסטים" כדי שעורכיהם והמבקרים בהם יהיו מודעים לעניין הזה של שימוש לא ראוי במונחים אלו. תודה.