שיחה:שפה טבעית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מישהו שמתמצא בנושא יכול לכתוב משהו על ההבדל בין שפות טבעיות לשפות מלאכותיות? Dror_K 19:17, 30 אפר' 2005 (UTC)

וגם ההבדל ביניהן לשפות מתוכננות. האם העיקרון הוא ששפה טבעית היא שפת אם של אחוז מסויים של אנשים, בעוד שפה מתוכננת ומלאכותית יכולות להיקנות לאדם רק ע"י עיון מעמיק בבגרות? רוני

כל שפה יכולה להילמד באופן פורמלי (כלומר על-ידי עיון מעמיק) בבגרות. שפה טבעית היא שפה שיש לה דוברים ילידיים. כלומר, שפה שלפחות כמה אנשים רכשו אותה בינקותם בלי הדרכה פורמלית. שפה מתוכננת היא חיקוי של שפה טבעית. היא הומצאה באופן מלאכותי, אבל היא דומה לשפה טבעית מבחינת הדקדוק שלה, כי היא תוכננה כחיקוי לשפה טבעית. שפה מתוכננת הופכת לפעמים לשפה טבעית. למשל, השפה המתוכננת אספרנטו הפכה לשפה טבעית אחרי שקבוצה מסוימת של ילדים רכשו אותה בלי הדרכה פורמלית. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 18:59, 24 באוגוסט 2006 (IDT)

דירוג השפות הנפוצות ומספר דוברים[עריכת קוד מקור]

יש סתירה בין המידע המופיע בערך הזה לבין מידע שמופיע בערכים הספציפיים של כל שפה (אנגלית, סינית, ספרדית, רוסית ועוד) לגבי דירוג השפות הנפוצות ביותר בעולם ולגבי מספר הדוברים של כל ספה. יש גם המון סתירות בין הערכים של השפות השונות. לדוגמא , כאן ספרדית מדורגת כרביעית, בדף ספרדית כתוב שהיא השפה השלישית, מספר הדוברים שמצוין שם שונה ממספר הדוברים שמצוין פה, ולמרות שכתוב שם שהיא השפה השלישית, מספר הדוברים המצוין שם נמוך ממספר הדוברים בדף הינדי. זו רק דוגמא אחת, באופן כללי יש סתירות בין הדף הזה לבין הערכים של כמעט כל השפות המצוינות בו. מישהו יכול לעשות סדר בבלגן ? (אני לא יכול, כי אינני מתמצא מספיק בנושא). בן גרשון 16:09, 23 בינואר 2007 (IST)

רכישת שפה חדשה על ידי מבוגר[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב שלא ידוע על מקרה בו אדם מבוגר או מתבגר רכש שפה חדשה ללא הוראה או הדרכה. על אף שאני נוטה להאמין בנכונות הטענה, היא מנוסחת בצורה מאוד קיצונית, ועל כן דורשת מקור. מעבר לכך, אני משוכנע שהיא מנוסחת בערך באופן לא מדוייק, שכן אני מכיר באופן אישי אדם שרכש שפה ללא הדרכה או הוראה. מדובר באדם מלומד, שהכיר 8 שפות ברמה גבוהה מאוד (נאמר, אקדמית), ואת שפתו התשיעית הוא למד לבד משום שיש קרבה רבה בינה לבין שפות אחרות אותן הוא הכיר. משה פרידמן - שיחה 10:34, 4 באוקטובר 2011 (IST)

סתירה בערך היוצרות שפות ומיון שפות[עריכת קוד מקור]

אני ממש לא מתמצא בנושא אבל בהיווצרות שפות נכתב: ידוע ששפות טבעיות נוצרות באופן ספונטני ואילו במיון שפות נכתב: גורסת כי כל משפחת שפות נוצרה משפה אחת קדומה שהתפצלה במהלך הדורות לשפות אחדות. בעיני ממש סתירה אם משהו הוא ידוע אז היפוכו אינו יכול להיות גרסא של אסכולה מסוימת. אני לא מבין בנושא כלום בכדי לנסות לתקן בעצמי. בנו האדום - שיחה 09:28, 30 במרץ 2013 (IDT)

השערה מסוימת גורסת כך.
למעשה, הסתירה היא, ברוב המקרים, רק סתירה לכאורה. רק אנשים חסרי שפה, או חסרי שפה משותפת יוצרים שפה חדשה. אלא שמקרים כאלה הם נדירים. לא קורה כמעט, שמתקבצת קבוצה של אנשים, למשך זמן ארוך, שאין בה שום גרעין של שפה משותפת קיימת. אם כבר זה קורה, זה במקרה שבשבט מבודד צצה מגפה של חירשות ונוצרת שפת סימנים מקומית ומקורית. עִדּוֹ - שיחה 13:12, 30 במרץ 2013 (IDT)

לטעמי כיוון שאין ראיה שמקור האדם הוא בקבוצה אחת מקורית ואין שום ראיה שהתפתחות השפה החלה מיד עם הקבוצה המקורית שממנה צמחה האנושות הרי שאני מניח שהיו קבוצות שונות מבודדות שבכל אחת מהן התפתחה שפה טבעית ולא שפה אחת קדומה אחת שהתפתחה במקום אחד וממנו הגיעה לקבוצות האחרות איך? תודה בכל אופן

בנו האדום - שיחה 15:25, 30 במרץ 2013 (IDT)

לגבי זה, אתה טועה בהחלט. יש ויש ראיה למוצא כל בני האדם (הומו סאפיאנס) באם בודדת. הראיה באה מניתוח DNA מיטוכונדריאלי. בכול מקרה, זה לא בהכרח רלוונטי. מי אמר שסאפיאנס לא אמצו, בחלקם, את שפת הנאנדרטלים?. עִדּוֹ - שיחה 16:11, 30 במרץ 2013 (IDT)

נהדר, בעבור זה אמרתי שאני לא מבין לא בזה ולא בזה. תודה שהבהרת וחג שמח עדי בנו האדום - שיחה 16:14, 30 במרץ 2013 (IDT)