שיחה:תזמור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הגדרה[עריכת קוד מקור]

"התזמור הוא האופן בו המלחין ששומע בראש את היצירה שלו ועושה ריאליזציה לתזמורת על פי כן. תזמור הוא הדרך שבה הצלילים אשר ביצירה מוזיקלית נחלקים בין כלי הנגינה השונים שבתזמורת או בהרכב המוזיקלי".

יש לי לא מעט השגות לגבי ההגדרה הזו. קודם כל תחבירית המשפט שגוי: יש ש' מיותרת במילה "ששומע", או לחילופין ו' מיותרת ב"ועושה". שנית, לא לכל אחד ברור מה פשר "שומע בראש". שלישית, לא כל מלחין שומע בראש את היצירה שלו. רביעית, הניסוח "עושה ריאליזציה" אינו ברור. רביעית, לא ברורה הסיבה לבחירה במילה לועזית. חמישית, תזמור הוא לא רק "אופן" או "הדרך" אלא גם פעולה, וגם שם עצם, ואלה לא באים לידי ביטוי בהגדרה הנוכחית. שישית, תזמור לא מחלק צלילים לכלים, אלא תפקידים מוזיקליים לכלים, ולקולות. שביעית, מיותר לומר "תזמורת או הרכב מוזיקלי" היות שתזמורת היא סוג של הרכב מוזיקלי. הדבר משול ללומר: "תפוח או פרי", "חתול או בעל-חיים", "אישה או בן-אדם" וכו'. אני מתקן את ההגדרה. Giant - שיחה 08:53, 13 באוגוסט 2014 (IDT)

Giant, אם היית בודק את היסטוריית הגרסאות היית מגלה שהמשפט הראשון הוא תוספת מאוחרת של אנונימי. הסרת המשפט הייתה פותרת חלק מהבעיות. תזמור הוא פעולה וככזה הוא גם שם עצם. לגבי תזמורת או הרכב מוזיקלי אין בזה בעיה, כיוון שהערך עוסק במילה שמקורה במילה תזמורת. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 22:51, 14 באוגוסט 2014 (IDT)