שיחה:תכנון ערים ואזורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תחום מחקר או תחום דעת[עריכת קוד מקור]

כשלמדתי (מזמן) הפרידו בין ההגדרה "תחום מחקר" שנועדה למקרים בהם נעשה מחקר לבין "תחום דעת" שהגדיר נושא בו נדרש ידע ומתבצעת עשייה שאינה מחקרית נטו ליז'אנסק - שיחה 20:49, 10 באפריל 2009 (IDT)

תכנון ערים[עריכת קוד מקור]

זה תחום מחקר כפי שסוציולוגיה והנדסה אזרחית הם תחומי מחקר, "תחום דעת" זה מינוח שלא רק שאינו מקובל אלא הוא גם נשמע עילג /אורלינגפולמוסהחדש◄וזה שהיה קודם◄ 22:10, 13 באפריל 2009 (IDT)

גוגל [1] חושב אחרת ממך. מצאתי את המושג דיסציפלינה כאן אצלנו, והוא עונה על הקושיה. כך שאתה ולליז'אנסק לא תהיו במחלוקת. האחד והיחיד - שיחה 22:17, 13 באפריל 2009 (IDT)
שיחקת אותה בענק :) /אורלינגשיחתרומותזה שהיה קודם 02:21, 15 באפריל 2009 (IDT)

רציתי לשאול אתכם שאלה לגבי המונח " מתכנן ערים " .

קודם כל צריך לומר: "תכנון ערים ואזורים". דבר שני - המקצוע אומנם קשור אל עולם האדריכלות אבל זהו מקצוע נפרד בפני עצמו שהוא עוסק גם בחקר ההתנהגות של התושבים, האקלים העירוני, טופוגרפיה, וכו'. המקצוע עוסק בכל התחומים הקשורים אל תכנון עיר או אזור. פארוק - שיחה 20:39, 9 בפברואר 2011 (IST)

" עיצוב עירוני " מול " תכנון ערים ו-אזורים "[עריכת קוד מקור]

בעבר מה שנקרא היום עיצוב עירוני נקרא בעצם תכנון ערים. כלומר המקצוע העוסק בארגון המרחב העירוני הפיזי, התווית הרחובות, איתור המקומות הראשיים בעיר ועיצוב החללים המרכזיים שלה, חלוקת הקרקע (במידה וזו לא היתה מבוססת על בעלויות היסטוריות), בקרה על הבנייה הפרטית, איתור שירותים ותשתיות ציבוריות ראשיות והתוויתן וכו. זה היה תכנון הערים משחר ההיסטוריה והציבילזציה האנושית ועד פחות או יותר מלחמת העולם השניה. אולם לאחר מחלמת העולם השניה, וביתר שאת מאז שנות ה - 60 התרחב מאוד המקצוע, יחד עם המורכבות ההולכת וגוברת של הערים והמרחבים העירוניים עצמם. החלו בו התמחויות שונות - תחילה במקצועות ההנדסיים השונים (שהחלו להתפצל עוד לפני מלחמת העולם השניה), וכלה באספקטים הכלכליים, חברתיים, משפטיים, תהליכיים ועוד ועוד. ניתן היה ללמוד ולעסוק בתכנון ערים גם ללא השכלה מוקדמת בהנדסה או אדריכלות, ולעסוק באספקטים מופשטים יותר של העיר. יתר על כן, בשנות השישים היתה גם ביקורת חריפה על האמונה שתכנון העיר הפיזי והגיאומטרי הוא בעל חשיבות כלשהי. הטענה היתה שהתכנון הכלכלי והחברתי הם המשמעותיים יותר להצלחתה של העיר ולאיכות החיים של תושביה, והשפעתה של הסביבה הפיזית מינורית ומוטלת בספק. במקביל התפתחה בתוך תכנון הערים התמחות משנה שהיתה בעצם המשכיות של העיסוק המסורתי בתכנון ערים, וכדי להבחין אותה משאר ההתמחויות החלו לקרוא לה "עיצוב אורבני". זוהי בעצם שאילה של המילה עיצוב מתחומי העיצוב הגרפי והתעשייתי, המייחדים עיסוק בצורה הפיזית, בתוך הקשר של פעילות מורכבת יותר הכוללת גם אספקטים לא פיזיים. לאחר כעשרים שנה שבהם נראתה ההתמחות הזו ארכאית ולא מתקדמת, היא זוכה לעדנה חדשה, משום שהוכח שלמבנה הפיזי של מקומות, ישנה השפעה על תפקודם החברתי והכלכלי, וכן עם העלייה במודעות הסביבתית, התברר שתצורות פיזיות של העיר משפיעות באופן שונה על התפקוד הסביבתי שלה גם כן. הדגש שניתן לעיצוב הסביבה האורבנית באנגליה, ובניו אורבניזם בארה"ב מהווה שינוי מגמה בתרבות האנגלו-סקסית. באירופה הקונטיננטלית, שבה המורשת העירונית היתה חזקה יותר, מעולם לא נוצרה הפרדה חזקה כל כך בין תכנון עירוני ועיצוב אורבני, ולכן גם המושג של עיצוב אורבני הרבה פחות מובחן וברור. Shahar - שיחה 23:49, 18 באוקטובר 2009 (IST)

תכנון ערים ואזורים[עריכת קוד מקור]

צריך לומר : תכנון ערים ואזורים. מתכנן ערים הוא גם מתכנן אזורים מחוץ לעיר ולא רק את העיר עצמה. פארוק - שיחה 19:22, 9 בפברואר 2011 (IST)

אנחנו לא מבינים מה זה קשור לנושא

ועוד איך שזה קשור !!!! ולמה אתה בלי חתימה ? ..... פארוק - שיחה 19:57, 7 בספטמבר 2011 (IDT)