שער יציג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שער יציגאנגלית: Exchange rate) הוא שער החליפין שנקבע לכל מטבע בר המרה הנסחר בשוק הכספים. השער היציג מוגדר "מחיר יחידה של מטבע מקומי הוא יחידה של מטבע זר כפול השער היציג". לדוגמה, אם יורו אחד עולה 5.0 ש"ח אז מחיר יחידה אחת של מטבע מקומי (ש"ח) הוא יחידה אחת של מטבע זר (יורו) כפול 0.2, והשער היציג של השקל הוא 0.2.

שער יציג אמיתיאנגלית: Real Exchange rate) הוא השער היציג מותאם לכח הקניה, או ליחס בין אינדקס המחירים המקומי לזה של המדינה הזרה. לדוגמה אם גביע קוטג' עולה בארץ 6 ש"ח, ובאירופה עולה אותו גביע 1 יורו, והשער היציג הוא 0.2, אז שער החליפין האמיתי הוא 6 ש"ח כפול 0.2 (מחיר הגביע ביורו בארץ) חלקי 1 יורו (מחיר הגביע ביורו באירופה) שווה 1.2 שקל ליורו. אם השער האמיתי גדול מאחד הייבוא לארץ הופך כדאי. (למעשה הייבוא לארץ חסום על ידי הרגולטור כך שהצרכן משלם מחיר יקר מהמחיר האמיתי).

בכל מדינה נקבעים שערי המטבע על ידי הבנק המרכזי של אותה מדינה.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שערו היציג של הדולר מול המטבע הישראלי בין השנים 2008-1954
לוח אלקטרוני לשער יציג / קניה / מכירה

השער נקבע על ידי בנק ישראל בכל יום שיש בו מסחר במטבע חוץ, לפי מספר דגימות של מחירי עיסקות שבוצעו בין השעות 13:15-15:15 ובשישי 10:15-12:15. אחת הדגימות היא השער היציג.

השער מתפרסם על ידי הבנק בשעה 15:30 וביום ו' בשעה 12:30.

בימים שלא מתקיים מסחר במט"ח בארץ ו/או בעולם, לא נקבע שער יציג חדש.

עסקאות רבות במשק - בעיקר בסחר חוץ - הנקבעות לפי מטבע זר, מחושבות לפי שער היציג של המטבע ביום התשלום, בנוסף מהווה השער היציג בסיס לחישוב השקעות צמודות מט"ח.

שער יציג נקבע כיום על ידי בנק ישראל למטבעות הבאים: דולר ארצות הברית, לירה שטרלינג, ין יפני, אירו (יחידת מטבע אירופאית), דולר אוסטרלי, דולר קנדי, כתר דני, כתר נורווגי, ראנד דרום אפריקאי, כתר שוודי, פרנק שווייצרי, דינר ירדני, לירה לבנונית ולירה מצרית.

בשנים שהייתה אינפלציה גבוהה שמר בנק ישראל על שער יציג קבוע, ולא ניתן היה לסחור ברמות אחרות.

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רצועת הניוד

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]