שריר כף הרגל המרובע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבט תחתון על השכבה השנייה של שרירי כף רגל ימין

שריר כף הרגל המרובע (TA: quadratus plantae, או flexor accessorius) הוא אחד משרירי כף הרגל. הוא ממוקם בשכבה השנייה של שרירי החלק התחתון של כף הרגל, בחלקה האחורי.

כיווץ שריר זה לבדו מכופף את ארבע האצבעות הצידיות במלואן. השריר המרובע חולק גידים עם השריר העיקרי שמבצע פעולה זו, השריר כופף האצבעות הארוך, שנמצא בשוק, לכן נקרא השריר המרובע גם כופף הלוואי. סיוע מהשריר המרובע נדרש כדי לאזן את משיכת השריר הארוך את האצבעות לכיוון הבוהן הגדולה. כאשר כף הרגל כפופה מטה, הגיד של השריר הארוך נרפה, והשריר המרובע נדרש להפעיל כוח רב יותר.

זהו אחד השרירים הבודדים בכף הרגל ללא הומולוג בכף היד. הראש התיכון של השריר ייחודי לאדם. אין תמימות דעים בקרב החוקרים לגבי הצורך בשריר באדם המודרני, והסיבות להתפתחותו באבולוציה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשריר כף הרגל המרובע שני ראשים: תיכון וצידי. הראש הצידי שטוח וגידי, ואילו הראש התיכון שרירי. תחילתם בעצם העקב, משני צידי הרצועה הכפית הארוכה. הם מתחברים בזווית חדה ומסתיימים בגיד של השריר כופף האצבעות הארוך. הגידים נאחזים בגלילים המרוחקים של ארבע האצבעות הצידיות.

עצבוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

שריר כף הרגל המרובע מעוצבב על ידי שורשי העצב הראשון והשני של העצה (S1,2), דרך עצב כף הרגל הצידי (Nervus plantaris lateralis), ענף של עצב השוקה (Nervus tibialis)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שריר כף הרגל המרובע בוויקישיתוף

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.