תוכנית Hello world

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תוכנית "Hello world" שנכתבה ב-Perl (מוצגת בעזרת הממשק GTK+2)
תוכנית Hello world בשפת Java שנכתבה ובוצעה
בסביבת הפיתוח המשולבת Eclipse

תוכנית "Hello World" היא תוכנית מחשב המדפיסה את המחרוזת "Hello World" בהתקן תצוגה. משתמשים בה בהדגמות ללימוד שפות תכנות שונות, ועבור תלמידים רבים היא מהווה את ניסיון התכנות הראשון שלהם בשפה.

לרוב, כתיבת תוכנית כזו היא עניין פשוט מאוד, במיוחד בשפות המתבססות על שורת פקודה (למשל במעטפת פקודה) כדי להוציא את הפלט. אומנם יש שפות שבהן זהו עניין מסובך, במיוחד אם יש צורך בממשק משתמש גרפי (GUI).

תוכנית "hello world" יכולה להיות שימושית כדי לבדוק שהמהדר, סביבת הפיתוח וסביבת הריצה של השפה הותקנו כראוי. הגדרת כלי התכנות מאפס עד למצב שבו תוכנות פשוטות יכולות להתהדר ולרוץ, יכולה לדרוש עבודה רבה. לכן יש טעם גם בשימוש בתוכנה פשוטה כדי לבדוק מערכת כלי תכנות חדשה.

בזמן שתוכנות בדיקה קטנות היו קיימות מאז שהחל התכנות להתפתח, מסורת השימוש ב-"Hello World" כהודעת בדיקה הושפעה מתוכנית דוגמה שהופיעה בספר "The C Programming Language" שחיברו בריאן קרניגהן ודניס ריצ'י. תוכנית הדוגמה מהספר מדפיסה "hello, world". (כלומר ללא אות רישית וללא סימן קריאה בסוף המחרוזת; אלה נוספו למסורת בשלב מאוחר יותר.)

יש הסבורים כי אוסף תוכניות "Hello World" הכתובות בשפות תכנות שונות יכול לשמש כ"אבן רוזטה" כדי לעזור בהבנת ובהשוואת שפות[דרוש מקור], אך תוכניות "Hello World" מדגימות בעיקר את פקודת ההדפסה. בהשוואה בעלת ערך בין שפות תכנות יש להשוות גם את מבני הבקרה שלהן, את אוצר הפקודות שלהן ואת סוגי הנתונים שהן יודעות לטפל בהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]