Scratch

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Scratch
מפתח מעבדת המדיה של MIT
מחזור חיים 2001–הווה (כ־22 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה אחרונה 3.0 (2 בינואר 2019) עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסת בטא scratch 3
מערכת הפעלה Microsoft Windows, macOS, Linux, דפדפן
נכתבה בשפות Squeak, ActionScript, Blockly עריכת הנתון בוויקינתונים
סוג רישיון GPLv2 או Scratch Source Code License
קטגוריה סביבת פיתוח
scratch.mit.edu
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Scratch היא סביבת פיתוח המיועדת להוראת תכנות עבור ילדים. בסביבת פיתוח זו יוצרים ממשק משתמש גרפי (GUI) הנעזר בדמויות ובלוגיקה. בסביבה לא כותבים קוד אלא גוררים ומשחררים באופן ויזואלי "בלוקים", צורות ובהן בדרך כלל הוראה לדמות, ומסדרים אותם זה אחר זה, וכך יוצרים תסריט לדמות. כל בלוק מייצג פקודה או מספר פקודות בתכנות.

סביבת הפיתוח כוללת את האפשרויות לקבל עזרה בנוגע לכל הוראה או פעולה באנגלית, להוסיף הערה ולהצמיד אותה להוראה כלשהי, לצייר, להקליט או לייבא מהמחשב דמות, רקע או צליל באמצעות כלי ציור בסיסיים או מיקרופון, לשנות את הרקע תוך כדי הפעלת התוכנית בעזרת תסריטים, ולשנות את שמות הדמויות. לסביבת הפיתוח עצמה מתלווים גם קובצי תמונות של דמויות ורקעים וגם צלילים.

תסריטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תסריטים מיוצגים בסביבת העבודה על ידי בלוקים שמזכירים במידת מה תרשים זרימה. גם פסוקיות בשפה מיוצגות בצורה ויזואלית.

צורות של בלוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר צורות של בלוקים, ולכל צורה יש משמעות. אלו הצורות (הקווים התחתיים מסמלים מקום בו בוחרים אפשרות מתוך מאגר אפשרויות מתאים או כותבים באופן חופשי):

הגרסה העברית של סביבת הפיתוח scratch 1.4
תוכנית Hello world בסקראצ'.
 • מלבן מפעיל (מלבן שבצלעו העליונה יש צורת גל) - כל הוראה בצורה זו היא התחלה של תסריט וגורמת לו לפעול. לדוגמה: "כאשר נלחץ מקש __".
 • מלבן פקודה - כל הוראה רגילה. לדוגמה: "זוז __ צעדים" (בתוכנה זו, צעד הוא כמות כלשהי של פיקסלים במסך המחשב).
 • לולאות (מעין צורה של האות כ) - כל סוג של לולאה, כלומר חזרה על הפעולות שבתוך הצורה. לדוגמה: "לעולמים".
 • ערכים (אליפסה) - ערך מספרי או מילולי. לדוגמה: "מיקום על ציר Y".
 • תנאים (משושה) - תנאי ששמים במקום המיועד לכך בתוך צורה אחרת. יכול להוציא נכון (True) או לא נכון (False). לדוגמה: "מיקרופון רועש?".

קבוצות של בלוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבלוקים מחולקים ל-9 קבוצות. כל בלוק מותאם בצבעו לקבוצה לה הוא שייך. להלן הקבוצות וצבען:

 1. תנועה: בקבוצה זו נמצאים כל הבלוקים הקשורים לנקודה בה נמצאת הדמות והכיוון אליו הוא פונה. לדוגמה: "הסתובב __ מעלות נגד כיוון השעון". את קבוצה זו מייצג הצבע כחול.
 2. מראה: בקבוצה זו נמצאים כל הבלוקים הקשורים למראה הדמות, למה שהוא חושב או אומר ולגודלו. לדוגמה: "אמור __ למשך __ שניות". את קבוצה זו מייצג הצבע סגול.
 3. צלילים: בקבוצה זו נמצאים כל הבלוקים הקשורים לצלילים המופקים עקב פעולה כלשהי של הדמות. לדוגמה: "הפסק את כל הצלילים". את קבוצה זו מייצג הצבע ורוד.
 4. משתנים: בקבוצה זו נמצאים כל הבלוקים הקשורים למשתנים או רשימות המשתתפים בתוכנית. צריך ליצור משתנה או רשימה וגם את ההגדרות שלה. לדוגמה: "קבע __ ל-__" (במקרה זה הקו התחתי הראשון מייצג שם של משתנה). את קבוצה זו מייצג הצבע כתום. את הרשימות מייצג הצבע בורדו.
 5. אירועים: תבניות התחלה שצורתן מלבן שבקצהו העליון גל, כמו "כאשר נלחץ דגל". את הקבוצה הזאת מייצג צבע חום.
 6. בקרה: בקבוצה זו נמצאים כל הבלוקים שקשה לשייך לקבוצות אחרות. לדוגמה: "חכה __ שניות" (הקו התחתי מייצג ערך מספרי או מילולי שכותבים בתוך המקום). את קבוצה זו מייצג הצבע צהוב.
 7. חיישנים: בקבוצה זו נמצאים כל הבלוקים הקשורים לקבלת מידע ממפעיל התוכנית, וכל הבלוקים הקשורים למגע ולמרחק בין הדמות לדבר מה. לדוגמה: "המרחק אל __" (בתור ערך מספרי). את קבוצה זו מייצג הצבע תכלת.
 8. מפעילים: בקבוצה זו נמצאים כל הבלוקים הקשורים לערכים מספריים שאינם קשורים לקבוצה אחרת. לדוגמה: "__ + __" (בתור ערך מספרי). את קבוצה זו מייצג הצבע ירוק בהיר.
 9. לבנים: בקבוצה הזאת יוצרים בלוקים חדשים שצורתם מלבן בלבד. כשיוצרים לבנה אפשר להכניס בה מקום לערך מספרי או מקבוצת מפעילים. את ההגדרות של הלבנה מקבלים בצד בלוק שלמעלה גל שבתוכו הפקודה של הגל. דומה לנעלמים באלגברה. את הקבוצה הזאת מסמל צבע סגול כהה.

התוכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקראץ' נכתבה בעזרת Squeak (מימוש של שפת התכנות Smalltalk). עד שנת 2012 קוד המקור שלה היה זמין, אך ברישיון (Scratch Source Code License) שהגביל שינויים[1]. החל ממרץ 2012 התוכנה זמינה גם לפי תנאי רישיון ה-GPL (גרסה 2)‏[2].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Scratch בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Scratch Source Code License - מתוך אתר התוכנה
 2. ^ קוד מקור - מתור אתר התוכנה